לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תביעת נכות כללית בגין קוליטיס

מחלת הקוליטיס, הנמנית עם מחלות המעי הדלקתיות שאנשים סובלים מהן לאורך מרבית חייהם, פוגעת באופן משמעותי ביכולת התפקוד וההשתכרות היומיומיים של האדם הלוקה בה. לכן חיוני לדעת כי חולים הסובלים מקוליטיס כיבית קשה וכרונית עשויים להיות זכאים לקבלת קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי, בהתאם לחומרת המחלה ומידת הפגיעה בשגרת החיים שלהם. מאמר זה מפרט התהליך להגשת תביעת נכות כללית בגין קוליטיס ואת הקריטריונים לקביעת אחוזי הנכות לחולים במחלת מעי זו.

 

על הצורך בהגשת תביעת נכות כללית בגין קוליטיס

מחלת הקוליטיס היא אחת ממחלות המעי הדלקתיות הכרוניות שאנשים רבים בישראל מתמודדים עמן במהלך חייהם. יחד עם מחלת הקרוהן, היא מופיעה ברשימת המחלות המזכות בקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. קוליטיס היא מחלה הגורמת לדלקת כרונית של המעי הגס. כאשר התסמינים משבשים משמעותית את איכות החיים, כדאי לשקול להגיש תביעת נכות לביטוח לאומי. שיעור הנכות נקבע על פי חומרת המחלה והשפעתה על יכולת התפקוד היומיומית. חולים הסובלים מקוליטיס עשויים לקבל עד 60% נכות, ובפרט כשיש להם גם בעיות בריאותיות נוספות משמעותיות המשפיעות על שיעור הנכות שלהם.

 

מהי קוליטיס כיבית ומה הקשר בין המחלה לבין כושר עבודתם של הלוקים בה?

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית שסיבותיה אינן ידועות במלואן. ייתכן שהיא קשורה לפגמים גנטיים או לבעיות במערכת החיסונית. המחלה מתחילה באזור פי הטבעת ומתפשטת כלפי מעלה במעי הגס. התסמינים העיקריים הם שלשולים תכופים ודחופים, כאבי בטן, חום, בחילות והקאות.

תביעת נכות כללית בגין קוליטיס כיבית מוגשת בעיקר בשל פגיעה באיכות החיים וביכולת לעבוד באופן סדיר, עקב הצורך התכוף בהפסקות לשירותים.

 

באילו תסמינים מחלת הקוליטיס מאופיינת?

מחלת הקוליטיס מאופיינת בתסמינים ומהלך מחלה ידועים. תביעת נכות כללית מומלצת כאשר המחלה משפיעה משמעותית על התפקוד היומיומי ויכולת העבודה של החולה.

 

מתי מקובל להגיש תביעת נכות כללית בגין קוליטיס?

בדרך כלל, חולי קוליטיס מתקשים להשתכר שכר מינימום בשל הצורך בהפסקות תכופות והיעדרויות מהעבודה. במקרים אלה סיכויי התביעה להתקבל גבוהים, בהתבסס על הקושי להתפרנס כראוי.

הגשת התביעה מומלצת עם הופעת קשיים משמעותיים בתפקוד ויכולת השתכרות, גם אם עדיין אין אבחנה סופית של המחלה.

 

האם ניתן לקבל אחוזי נכות בביטוח לאומי בגין קוליטיס?

מחלות המעי הדלקתיות קרוהן וקוליטיס נכללות בספר המבחנים של המוסד לביטוח לאומי לצורך קביעת אחוזי נכות. עם זאת, הזכאות לקצבה אינה אוטומטית ומותנית בעמידה בקריטריונים של נכות רפואית ושיעור מינימלי של פגיעה בכושר ההשתכרות.

ככלל, קצבת נכות כללית משולמת רק כאשר יש פגיעה של 50% לפחות ביכולת להשתכר, בנוסף לקביעת אחוזי נכות רפואית. בתביעות נכות כללית בגין קוליטיס, בדומה לכל תביעת נכות כללית אחרת, גובה הקצבה נגזר מהשפעת הנכות על יכולת ההשתכרות – ככל שההשפעה חמורה יותר, כך גבוהה יותר הקצבה המשולמת.

 

מהם הפרמטרים העיקריים הנבחנים בתביעת נכות כללית עקב קוליטיס?

הפרמטרים העיקריים הנבחנים בתביעת נכות כללית עקב קוליטיס כוללים:

  • הכנסה – אם ההכנסה פחותה מ-60% משכר המינימום, הסיכוי לאישור התביעה גבוה.
  • אחוזי נכות – קביעת 60% נכות מהווה סיכוי גבוה לאישור התביעה.
  • מרכיבי הנכות – אם יש 40% נכות משוקללת כשאחד המרכיבים מקנה לפחות 25% נכות, הסיכויים להצלחה גבוהים.
  • אובדן כושר השתכרות – ככל שהפגיעה בכושר ההשתכרות היא גבוהה יותר, כך הקצבה שתשולם לחולה הקוליטיס תהיה גבוהה יותר. אולם עקרות בית הסובלות מהמחלה עשויות גם הן להיות זכאיות לקצבה והטבות נלוות באם כושר תפקודן במשק הבית פחת ב- 50% ומעלה.

 

מי זכאי להגיש תביעת נכות כללית עקב קוליטיס?

ניתן להגיש תביעת נכות כללית עקב קוליטיס החל מגיל 18 ואילך. התביעה יכולה להיות מוגשת בכל גיל לאחר מכן, עד שנה לאחר גיל הפרישה החוקי מהעבודה.

כלומר, החל מרגע שהתסמינים של המחלה משפיעים על התפקוד היומיומי, ניתן להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי בגין קוליטיס. התביעה תיבחן כאמור לעיל, על פי מידת ההשפעה על יכולת העבודה וההשתכרות של המבוטח.

 

במה קביעת אחוזי הנכות לחולה קוליטיס תלויה?

קביעת אחוזי הנכות לחולה קוליטיס תלויה בחומרת התסמינים ומידת השפעתם על תפקודו היומיומי. ככל שהתסמינים משבשים באופן משמעותי יותר את שגרת החיים של החולה והיכולת שלו לעבוד ולהשתכר למחייתו, כך אחוזי הנכות שייקבעו יהיו גבוהים יותר. הווה אומר, הרעת תפקודו של החולה ופגיעה ביכולת ההשתכרות שלו הם השיקולים העיקריים בקביעת שיעור הנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי, במסגרת תביעת נכות כללית בגין קוליטיס.

 

מהם שלבי תהליך הגשת התביעה לקצבת נכות עקב קוליטיס?

תהליך הגשת התביעה לקצבת נכות עקב קוליטיס כולל את השלבים הבאים:

איסוף מסמכים רפואיים

יש לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים המעידים על המחלה והשפעתה על בריאותו ותפקודו של החולה.

מילוי טפסי תביעה של הביטוח הלאומי

יש למלא את הטפסים הנדרשים במדויק ולצרף מסמכים נלווים כנדרש.

הגשת התביעה

אפשרויות ההגשה כוללות הגשה בטופס מקוון באתר הביטוח הלאומי, טופס ידני בדואר / פקס / תיבת שירות, או סיוע טלפוני למילוי התביעה.

ועדה רפואית

התובע עובר בדיקה בוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי שתקבע את אחוזי הנכות עבורו.

קבלת החלטה

לאחר המלצת הוועדה הרפואית מתקבלת החלטה בדבר זכאות לקצבה וגובהה.

 

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי בהגשת תביעת נכות עקב קוליטיס?

חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי בהגשת תביעת נכות עקב קוליטיס מהסיבות הבאות:

  1. תהליך התביעה מורכב ודורש הוכחה של הנכות והשפעתה על התפקוד היומיומי והתעסוקתי של התובע.
  2. טעויות במילוי טפסים או חוסר במסמכים עלולים לגרום לדחיית התביעה או לעיכובה.
  3. עורך דין ביטוח לאומי מנוסה יוכל לאסוף ולהגיש ביעילות את כל המסמכים הנדרשים על פי הנהלים להגשת תביעות נכות לחולי קוליטיס.
  4. מילוי מקצועי של טפסי התביעה הוא נדבך חשוב ביותר להצלחתה.
  5. ליווי משפטי הולם לאורך תהליך הגשת תביעת נכות כללית בגין קוליטיס, יקצר את תהליך הטיפול בתביעה בצורה משמעותית ויגדיל את סיכויי הצלחתה באופן ניכר.

 

האם ניתן להגיש במקביל לתביעת נכות כללית בגין קוליטיס גם תביעה לדמי אבטלה בביטוח לאומי?

מי שמקבל קצבת נכות ועומד גם בתנאי הזכאות לדמי אבטלה, רשאי לבדוק אפשרות לקבלת שתי הקצבאות בו זמנית. במקרים מסוימים, לאחר חישוב מיוחד וקיזוז של הקצבה הנמוכה יותר, קיימת זכאות כפולה.

נכה שאינו עובד או בעל הכנסה נמוכה, רשאי במקביל להגיש בקשה להבטחת הכנסה במהלך המתנה לאישור הנכות. הזכאות תיבחן על פי עילות הסיוע במסגרת החוק להבטחת הכנסה.

כדאי גם לדעת כי באמצעות מחשבון הביטוח הלאומי ניתן לבדוק אפשרות לצבירת זכאות ליותר מקצבה אחת, במקרים המתאימים.

 

תביעת נכות כללית בגין קוליטיס – סיכום

קוליטיס היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס, הגורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים. חולים הסובלים מקוליטיס ומתקשים להמשיך ולתפקד כרגיל, רשאים להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.

אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לחומרת המחלה ומידת השפעתה על יכולת התפקוד וההשתכרות היומיומיים. ככל שהתסמינים חמורים ומגבילים יותר, כך גדלים הסיכויים לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר המזכים בקצבה משמעותית. 

בתהליך זה, מומלץ להיעזר בליווי משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בתביעות נכות וביטוח לאומי על מנת למקסם את הסיכויים לאישור התביעה.

לייעוץ ראשוני ובניית אסטרטגיית תביעה מותאמת אישית למצבכם וצרכיכם, פנו היום למשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש.

תביעת נכות כללית בגין קוליטיס

קוליטיס כיבית היא אכן מחלת מעי דלקתית כרונית, הגורמת לדלקת מתמשכת של המעי הגס. המחלה מאופיינת בהתפרצויות חוזרות ונשנות של תסמינים כמו כאבי בטן, שלשולים ועוויתות. מכיוון שמדובר במחלה כרונית, קיימת נטייה להחמרות תקופתיות גם בזמנים של הפוגה יחסית בתסמינים.

התסמינים האופייניים ביותר לקוליטיס כיבית הם שלשולים תכופים, לעיתים עם דם, כאבי בטן עזים, תחושת מתח ונפיחות בבטן, חום לסירוגין ותשישות. בנוסף, עלולים להופיע תסמינים כלליים כמו ירידה במשקל, חוסר תיאבון ואנמיה.

אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לחומרת התסמינים, תדירות ההתקפים ומידת ההשפעה על התפקוד היומיומי ויכולת ההשתכרות. ככל שהמחלה פעילה יותר ופוגעת יותר באיכות החיים, כך יהיו אחוזי הנכות גבוהים יותר.

שתי המחלות הן דלקות מעיים דומות, אך נבדלות באיזור הפגיעה העיקרי ובחומרת התסמינים. מחלת הקרוהן יכולה לפגוע בכל חלקי מערכת העיכול וגורמת בדרך כלל לתסמינים חמורים יותר, בעוד שהקוליטיס מתמקדת בעיקר במעי הגס ובדרך כלל מתונה יותר.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
Picture of עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד קצבת נכות כללית, נכות כללית
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן