תו נכה ביטוח לאומי

תו נכה היינה תעודה המוכיחה את הקושי התפקודי ממנה לוקה האדם הנושא אותה, והיא מעניקה לו זכויות שונות במרחב הציבורי המאפשרות לו לחיות את חיי היום יום שלו בצורה שוויונית והוגנת למרות מגבלותיו.
הגוף במידה אשר מוציא לאזרחים תעודת תו נכה ביטוח לאומי.

מי נחשב נכה?

המוסד לביטוח לאומי קבע הוראה אשר מגדירה מי הוא אדם "נכה". אדם נכה לפי הוראה זו במדינה הוא אדם תושב מדינת ישראל בגיל 18-65 לגברים ו18-60 לנשים אשר הנכות הרפואית שלו אובחנה והוכחה על ידי ועדת רופאים של הביטוח הלאומי. הועדה תקבע האם נכות האדם מפחיתה מיכולתו וכשירותו להשתכר בכוחות עצמו. הוועדה קובעת את אחוזי הנכות של האדם ואת מידת אי כושר עבודה שלו.

תו נכה ביטוח לאומי

כיצד הגדרה כנכה והוצאת תו נכה ביטוח לאומי מועילה לנכים?

מלבד הקצבאות השונות המגיעות לנכים, כל אחד לפי סוג ורמת הנכות שלו. תו נכה ביטוח לאומי מעניק לנכים אפשרות להוציא תג חניה לנכה. תג זה מאפשר להם להעמיד את רכבם במקומות חניה המיועדים לנכים באופן מעוגן בחוק.

מי יכול להחזיק בתו נכה ביטוח לאומי או בתג חניה לנכה?

 • אדם המוגדר נכה על ידי הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי בדרגה של לפחות 60% נכות.
 • אדם נכה שנסיעותיו בדרכים ללא רכב עלולה לפגוע במצבו הבריאותי
 • אדם אשר מוגבל במידה שפוגעת בתפקוד בהליכתו ומשתמש בכיסא גלגלים או \ ו קביים אשר תומכים בהתניידותו.
 • אדם אשר נזקק לרכב כאמצעי תחבורה בשל נכותו החד משמעית ברגליו.
 • אדם בעל תעודת אדם עיוור ממשרד הרווחה
 • הורים לקטין נכה מתחת לגיל 18, המחזיק תעודת תו נכה ביטוח לאומי
 • אדם נכה באישור משרד הביטחון
 • אדם מוגבל ניידות אשר מתקשה בהליכה או \ ו סובל מכאבי גב כרוניים המשפיעים על תפקוד הרגליים.
 • אדם נפגע פעולות איבה ומחזיק בבעלותו אישור על כך מביטוח לאומי
 • חולי אלצהיימר
 • חולים סיעודיים
 • חולי סכרת
 • חולי מחלות שריר ושלד
 • חולי מחלות לב

כמובן שכל מקרה נבחן לגופו וכל אדם צריך להביא לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי הוכחות מוצקות על דבר נכותו וחוסר היכולת שלו להתנייד כשאר החברה.

סוגי תו נכה ביטוח לאומי

עבור מרבית הציבור – נכה הוא נכה. אך יש סימנים ברורים המבדילים בין סוגי הנכויות השונות וכן בין סוגי תו נכה ביטוח לאומי מעניק.
– תו נכה רגיל – תו המסומן במשולש ירוק
– תו נכה הנעזר בכיסא גלגלים – תו המסומן במלבן כחול
– תו נכה המונפק על ידי משרד הביטחון – תו המסומן במשולש ירוק וכלנית
– תו נכה לאדם הנעזר בכיסא גלגלים המונפק על ידי משרד הביטחון – תו המסומן במלבן כחול וכלנית.

לא רק תו נכה ביטוח לאומי

לא כל תעודת תו נכה מונפקת על ידי ביטוח לאומי. ישנם משרדים ממשלתיים נוספים אשר יש בכוחם להעניק לתושבים הנדרשים בכך תעודת תו נכה, זאת לפי אופיו של כל נכה ונסיבות הלקות שלו.
לדוגמא, נכי צה"ל מנפיקים את תעודת תו הנכה שלהם דרך משרד הביטחון. עיוורים מקבלים את תו הנכה שלהם ממשרד הרווחה, כך גם נפגעי פעולות האיבה והאנשים המוגבלים בהתניידותם מיום היוולדם.

כיצד מקבלים תו נכה ביטוח לאומי?

מגישים בקשת תביעה מביטוח לאומי. לטובת התביעה יש להנפיק מסמך טופס בקשה לתג נכה, ואיתו מסמכים נוספים – תעודת זהות הנכה יחד עם הספח, צילום רישיון נהיגה, מכתב הצהרה על איזה רכב \ אילו רכבים (עד שני רכבים) מבקש הנכה את תג הנכה האישי שלו ומספרי הרישוי שלהם.

אישור וועדה רפואית של משרד הבריאות

כאשר אדם עבר את בחינות הוועדה הרפואית של משרד הבריאות ונקבע שאדם זה סובל ממוגבלות בהתניידות, עליו לצרף כמובן מסמך מטעם משרד הבריאות המאשר את טענת הוועדה. במידה ואין ברשות התובע מסמך שכזה, רצוי שיפנה לרופא רלוונטי וינפיקו טרם שליחת הטפסים לתו נכה ביטוח לאומי.

איסוף מסמכים

במקרה של תשישות כרונית, הועדה הקובעת את קצבת הנכות ואת אחוזי הנכות הניתנות בביטוח לאומי נקבעת על ידי סימנים קליניים המוכיחים על הפרעה תפקודית. ההפרעות התפקודיות מחולקות לדרגות שונות אשר בהתאם אליהן נקבעת רמת הנכות ואחוזיה. במקרה של הפרעה קלה רמת החומרה הקטנה ביותר היא 10% נכות. במידה בינונית בהפרעה התפקודית אחוזי הנכות יהיו 20% או 30%, ובמקרים הקיצוניים יותר, בהם מומלץ לשמור כל מסמך שיכול להיות רלוונטי להגשת התביעה. יש להתייחס אל התביעה בכובד ראש, לא תאושר הגשת טפסים שניה או הגשת מסמכים באיחור. הגשת התביעה חייבת להיות שלמה ומסודרת לקראת התביעה, אחרת לא תקבל את היחס הראוי לה בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, והזכות לקבלת תו נכה ביטוח לאומי תעמוד בספק.

מה המשמעות של קביעת אחוזי הנכות?

אחוזי הנכות משפיעים בראש ובראשונה על גובה הקצבה אשר החולה בפיברומיאלגיה מקבל מביטוח לאומי. הקצבה היא סכום כסף קבוע שנכנס לחשבון התובע בכל חודש. הסכום הזה הוא משמעותי עבור החולה, משפיע על איכות חייו ומעניק לו אוויר לנשימה ויכולת להתמודד עם מחלת הפיברומיאלגיה בצורה אפשרית ונורמטיבית ככל הניתן.

אופן הגשת המסמכים

כיום כשמגישים תביעה לתו נכה ביטוח לאומי יש להגיש את כל הטפסים הרלוונטיים בבקשה בטופס המקוון. יש לכלול בבקשה את כלל המסמכים הרלוונטיים בקובץ PDF אחיד.

מה מאפשר תו נכה?

 • חניית הרכב בחניות המיועדות לנכים ובחניות בהן החניה אסורה. זאת בתנאי:
  – שאין בסמוך למקום החניה האסור מקום חניה לנכים
  – שהחניה לא מסכנת הולכי רגל ולא מונעת מעבר
  – שהחניה לא גורמת הפרעה ממשית לתנועה
 • פטור מתשלום על חניה ציבורית
 • חניה ללא תשלום בכחול לבן
 • אפשרות נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית

כיצד מנפיקים תו נכה ביטוח לאומי בצורה הבטוחה ביותר?

מגיע לכם תג נכה? חוששים מהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי ואופן הגשת הניירת? כדי להנפיק את תו הנכה שלכם באופן הבטוח ביותר ווידוא שכל הפרטים הרלוונטיים מופיעים בתביעה, רצוי מאוד להיעזר בעורכי דין מומחים בתחום. משרד אימבר גולן פרטוש הוא משרד עורך דין נזיקין מקצוענים וותיקים בתחום המתמחים בפניות לביטוח לאומי ווידוא שהתובע מגיש את התביעה בצורה הנכונה והמסודרת ביותר, עוזרים באיסוף הניירת ומלווים את כל התהליך בצורה המקצועית והנגישה ביותר. פנו עוד היום למשרד עורכי הדין אימבר גולן פרטוש, וקבלו את תו הנכה שלכם מביטוח לאומי במהירות וביעילות.

שתפ/י אותנו

Facebook
WhatsApp
Email