רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – כשהליך רפואי או טיפול כלשהו מסתיימים בנזק במקום בתועלת, הפגיעה כפולה ומכופלת – גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הרגשי. כשהנזק הוא תוצר של רשלנות, מתעצמת עוגמת הנפש וגם המצוקה הרפואית עלולה להיות חמורה במיוחד. הגשת תביעה בגין אותה רשלנות אמנם לא מספקת מענה לכל אותן פגיעות קשות, אבל מאפשרת קבלת פיצוי כספי משמעותי שיסייע בהתמודדות עם המצב שנוצר. לנוכח מורכבות התחום, חשוב להיעזר אך ורק בעורכי דין עם ניסיון רחב היקף בנושא ספציפי זה – במשרד עוה"ד אימבר גולן פרטוש פועל צוות מיומן שכבר עזר לנפגעים לממש את זכותם לפיצוי הולם, וגם אתם יכולים לקבל מאיתנו שירות קשוב על בסיס יושרה מלאה.

מהי רשלנות רפואית?

חשוב לציין שגם עבור עורכי דין רשלנות רפואית היא תחום מורכב מאוד – וזאת משום שהקביעה האם הגורם המקצועי שגרם לנזק אכן התרשל, או שמא מדובר בטעות בלתי נמנעת, היא לא תמיד חד-משמעית, מה גם שבפרוצדורות רפואיות רבות טמונים גם סיבוכים אפשריים.

בכל מקרה חשוב להדגיש שעל-מנת להוכיח קיומה של רשלנות בעולם הרפואה יש להוכיח שבוצעה פעולה אשר סוטה מההתנהגות של הרופא הסביר. כלומר, אם כל רופא סביר היה מבצע את אותה פעולה שגרמה לנזק באופן שונה, ואותה סטייה אכן הובילה לפגיעה, אכן מדובר ברשלנות רפואית (גם אם לא מדובר בפגיעה מכוונת, כמובן). תנאי הכרחי נוסף הוא הוכחת הקשר הישיר בין הרשלנות לבין הפגיעה שנגרמה.

המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית

* אי מתן טיפול הכרחי – עקב אבחון שגוי

* מתן טיפול לא מתאים – עקב טעות בשיקול הדעת

* ביצוע רשלני של פרוצדורה רפואית – כמו ניתוח (לרבות ניתוחים פלסטיים), לידה, טיפול שיניים ועוד

* אי הפניה לבדיקות הכרחיות – למשל במהלך הריון

עוד סוג של רשלנות רפואית הוא היעדר הסכמה מדעת – מצב שבו המטופל או המטופלת לא קיבלו מהגורם הרפואי את כל המידע הרלוונטי, ועל כן לא יכלו לקבל החלטות מודעות לגבי הטיפול או היעדר הטיפול.

רשלנות רפואית

כיצד מחושבים הפיצויים במקרה של רשלנות רפואית?

עוד אתגר משמעותי עבור כל עו"ד רשלנות רפואית הוא לשכנע את הערכאה השיפוטית שדנה במקרה לפסוק סכום פיצויים מרבי בהתאם לנסיבות האירוע והרשלנות. באופן דומה, אם מתנהל מו"מ מול הצד השני עוד לפני הפנייה לבית משפט, ינוהלו המגעים כך שהסכום שישולם ישקף את מלוא הנזקים שנגרמו לאדם בעקבות הפגיעה.

מדובר בפעולה מורכבת מאוד, ולא כל עורך דין מיומן במיצוי ההליך והגעה למקסימום פיצוי. המרכיבים העיקריים בסכום הפיצויים הם כיסוי הנזק הממוני (למשל, הפסד שכר עבודה עקב הפגיעה בכושר העבודה, הוצאות בגין טיפולי שיקום ועוד), תשלום עבור הנזק הלא ממוני (הכאב והסבל – ובהקשר זה כדאי לדעת שעם עורך דין רשלנות רפואית מיומן ניתן להגיע לסכומים גבוהים מאוד עבור סעיף זה לאור פסיקות עדכניות), וכן פיצוי עבור מרכיב שמוגדר "שנים אבודות" (כשהרשלנות גורמת לקיצור חיי האדם).

כיצד מתנהל תהליך תביעת רופא ע"י עו"ד רשלנות רפואית עם ניסיון?

בשלב הראשון עורכי דין רשלנות רפואית מקשיבים לתיאור האירוע. הניסיון מאפשר להם לשאול את השאלות הנכונות ולאסוף את כל המידע הרלוונטי. לאחר מכן, אם ישנה היתכנות אמיתית לתביעה – כלומר סיכוי סביר שאכן מדובר על רשלנות רפואית, נדרשת חוות דעת של מומחה. חוות הדעת, שניתנת ע"י מומחה בתחום שבו התרחשה הפגיעה, מתמקדת בשתי סוגיות – מידת הסטייה של הטיפול, הייעוץ או ההליך הרפואי מזה הסביר, והקשר שבין הסטייה לבין הנזק שנגרם.

לאחר קבלת חוות דעת מפורטת, ניתן לפעול בשתי דרכים: הגשת תביעה לבית משפט (השלום או מחוזי) או פנייה לגורם שהתרשל על-מנת לנהל מו"מ ישירות מולו. הבחירה ביניהן היא בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל אירוע.

התחומים העיקריים שבהם עלולה להתרחש רשלנות רפואית והדגשים הספציפיים

עורכי דין רשלנות רפואית מטפלים בכל הסוגים של האירועים, בכל התחומים האפשריים. המקרים הנפוצים ביותר הם:

רשלנות של צוות אמבולנס

ישנם מספר מקרים של רשלנות רפואית הקשורה לאמבולנס: הגעה באיחור רב (מבלי שיהיו נסיבות שמצדיקות זאת), אבחון שגוי של צוות האמבולנס, היעדר ציוד הכרחי או שימוש לקוי בו, מסירת מידע שגוי לבית החולים וביצוע רשלני של פרוצדורות רפואיות תוך כדי הפינוי של האדם.

רשלנות של בית חולים

כשאיש המקצוע שגרם לפגיעה עובד בבית חולים, תוגש תביעת הרשלנות כנגד המוסד ולא כנגד האדם עצמו. העומס הרב בבתי החולים עלול להוביל לרשלנות מסוגים שונים, ובהם: אי קבלת אדם למרות שמצבו חייב זאת, שחרור מוקדם מדי, אי ביצוע בדיקות הכרחיות, מתן תרופה לא נכונה או מינון לא נכון, פענוח שגוי של בדיקות מסוגים שונים לרבות CT או MRI, התעלמות מסימפטומים המעידים על מצוקה משמעותית, היעדר השגחה שמובילה לנפילה ולפגיעה, ועוד.

רשלנות רפואית במהלך הריון ולידה

הריון היא תקופה מרגשת, אבל למרבה הצער עלולה להוביל גם לפגיעה חמורה באישה ההרה ובעובר. בפרט מוגשות תביעות רשלנות רפואית כשלא ניתנה הפניה לבדיקות הכרחיות או כשתוצאות הבדיקות מפוענחות באופן לקוי. רשלנות בלידה באה לידי ביטוי בעיקר בתפקוד בעייתי במקרים מורכבים כמו למשל לידת מלקחיים.

רשלנות רפואית בטיפול שיניים

כתוצאה מחריגה מתחום הסמכות, ביצוע לא נכון של פרוצדורה דנטלית, מתן טיפול לא נכון, ועוד. במקרים אלה חשוב לפנות אל עו"ד רשלנות רפואית עם ניסיון רב בתחום רפואת שיניים.

רשלנות בניתוח פלסטי

ביצוע רשלני של פרוצדורות כגון ניתוח אף או הגדלת חזה, כולל במקרים שבהם לא סופקו למטופל או למטופלת הסברים מפורטים לגבי הסיבוכים והסיכונים האפשריים.

רשלנות באבחון

כולל איחור במתן האבחנה, שבגללו זוהתה באיחור מחלה קשה ועל כן נגרמה החמרה של ממש במצבו הרפואי של האדם – ובפרט בהקשר של אבחון סרטן על סוגיו השונים (אבל לא רק).

 שאלות ותשובות

מהן ההוצאות סביב הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית?

בנוסף לשכר הטרחה של עורכי הדין, יש לשלם עבור חוות דעת מומחה – לרוב סדר גודל של כמה אלפי שקלים, ובמקרה שמוגשת תביעה תשולם גם אגרה מתאימה – 800 / 1,800 ש"ח (בהתאם לבית המשפט שאליו פונים).

האם ישנה התיישנות על מקרי רשלנות רפואית?

כן – ניתן להגיש תביעה עד 7 שנים ממועד הפגיעה.

האם מוסד רפואי מחויב למסור תיעוד לגבי הליכים שונים שבוצעו בו?

כן – חוק זכויות החולה קובע זאת במפורש. אם מוסד רפואי מנסה להתחמק ממילוי חובתו זו, עו"ד רשלנות רפואית מיומן יפעל בכל הדרכים שעומדות לרשותו על-מנת לקבל את מלוא החומר הרלוונטי.

כמה זמן נמשך הטיפול בתיקי רשלנות רפואית?

לנוכחות המורכבות של תיקים אלה, ההליך המשפטי עלול להתארך ולהימשך מספר שנים. עורכי הדין במשרד אימבר גולן פרטוש מודעים לקושי הנפשי וגם לצורך בכסף, ופועלים בנחישות ובמסירות מלאה על-מנת להבטיח מקסימום פיצוי בפרק זמן קצר ככל האפשר.

תחומים נוספים 

שתפ/י אותנו

Facebook
WhatsApp
Email