לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונת אופניים

המקרה של תאונת אופניים נפוץ בשנים האחרונות באופן ניכר ביחס לעבר לאור העלייה בתפוצת אופניים חשמליים. סוגי התאונות נחלקים בין תאונות בהן רוכב האופניים הוא בצד הפוגע לבין תאונות בהם רוכב האופניים הוא בצד הנפגע. במקרה של גרימת נזק כתוצאה מתאונת אופנים, באפשרות הניזוק להגיש תביעה נזיקית ואף להגיש תלונה במשטרה שעשויה להתפתח לכתב אישום כנגד הגורם הפוגע.

 

דיני הנזיקין ודיני התעבורה

פקודת הנזיקין היא הוראה חוקית מפורטת אשר נותנת מענה במישור של המשפט האזרחי, למקרים בהם צד מסוים גורם נזק לצד אחר. לצדה, פקודת התעבורה והתקנות הנגזרות ממנה, מסדירה את הסטנדרט החוקי המצופה ממשתמשי הכביש, לרבות נהגי רכב, הולכי רגל ונהגי אופניים, כאשר אי עמידה בסטנדרט זה עשוי להעמידם בפני דין פלילי תעבורתי.

בעוד שדיני הנזיקין הם כלי בידי הצד הנפגע לתבוע פיצוי כספי בגין נזק שנגרם לו על ידי רוכב אופניים, או בתור רוכב אופניים אשר נפגע מרכב או מכלי ממונע אחר במסגרת תאונת אופניים, דיני התעבורה משמשים את המדינה בלבד והיא בעלת המנדט האם לעמיד אדם לדין בגין תאונת אופנים או לא.  

 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בעוד שדיני הנזיקין מהווים דבר חקיקה כללי שיכול לחול על תאונת אופנים ובאותה מידה גם על נזק לאמבטיה, קיים חוק מיוחד ששמו חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אשר מוגדר בקיצור – הפלת"ד. חוק זה  נועד להסדיר את דיני הנזיקין במקרה הספציפי של תאונות דרכים, היות שמדובר בענף שבו ניזוקים מדי שנה מאות בני אדם, לעיתים בצורה קשה מאוד.

 

נזקי גוף מול נזקי רכוש

ראוי לציין כי חוק הפלת"ד אינו נועד לספק מענה לנזקים שנגרמו לרכוש כתוצאה מתאונת דרכים, אלא אך ורק לפגיעות גוף. הביטוי ביטוח חובה הוא ביטוי להוראות חוק הפלת"ד, אשר יצר מערכת שיפוי כללית המבוססת על כך שכל נהג במדינת ישראל נדרש לבטח את רכבו בביטוח חובה. ביטוח זה יגן עליו מתשלום פיצוי גבוה במקרה של תאונה שגרמה נזק גופני, ויבטיח פיצוי לצד הנפגע. 

 

ביטוח חובה במקרה של רכיבה על אופניים

רוכבי אופניים, לרבות אופניים חשמליים, אינם מחויבים ברכישת פוליסת ביטוח עבור גרימת נזקי גוף. אף שהמילה חובה עשויה לעורר קונוטציה שלילית, מהווה ביטוח זה הגנה מפני חיוב בנזיקין כתוצאה מתאונה קשה. כך לדוגמה, במקרה שבו בעל רכב פוגע באדם וגורם לו לנכות, והוא אינו מבוטח בביטוח חובה, הוא עשוי למצוא עצמו חב בתשלום מאות אלפי שקלים לטובת פיצוי הנפגע.

מסיבה זו, באפשרות אדם אשר רוכב על אופניים באופן שעשוי לסכן הולכי רגל או משתמשי דרך מסוג אחר, לרכוש פוליסת ביטוח למקרה של גרימת נזקי גוף. כך, במקרה שבו הוא יהיה מעורב באירוע של תאונת אופניים, יכסה הביטוח את הנזק שנגרם על ידו. כמו כן, במקרה שמדובר בביטוח מקיף, יוכל הרוכב לקבל פיצוי מהביטוח במקרה שהוא עצמו יינזק כתוצאה מהתאונה.

 

תאונת אופניים עם רכב

אחת המקרים הקשים והמצערים המאפיינים רכיבה על אופניים הוא תאונה בה מעורב כלי רכב ואופניים. תאונה מסוג זה מסתיימת פעמים רבות בצורה קטלנית. זאת כאשר הרכב פוגע באופניים הנוסעים בשולי כביש מהיר, או במפגש לא מתוכנן בכבישים עירוניים.

במקרה שבו אדם נפגע כרוכב אופניים במסגרת תאונת אופניים עם כלי רכב, באפשרותו לתבוע את ביטוח החובה של נהג הרכב בגין נזקי גוף, ובמקביל לתבוע את בעל הרכב ככל שנגרמו לאופניים עצמם נזקים, וזאת על פי אומדן שיש לערוך לנזקים אלו במסגרת הגשת התביעה.

 

תאונת אופניים עם הולך רגל

במקרה של תאונת אופניים עם הולך רגל, יימצא רוכב האופניים בדרך כלל בצד הנתבע והחב בפיצוי. ככל שהפגיעה גרמה נזק לרכוש, אזי יהיה מדובר בתביעת נזיקים כנגדה ייאלץ להתגונן כאשר סכום התביעה צפוי להיות מוגבל לגובה הנזק הרכושי שנגרם על ידי הרוכב.

מנגד, כאשר מדובר בנזק לגוף, הליך התביעה יהיה מורכב יותר, יתבסס על חוות דעת רפואיות ומקצועיות בהן צפוי להיות מוצג תרגום של הנזק הגופני להשפעה על רווחת חייו של הנפגע ויכולתו להתפרנס.

 

תאונת אופניים עצמית ללא נפגעים נוספים

מקרה נוסף של תאונת אופניים הוא תאונה עצמית. אדם עשוי לרכוב על אופניים להנאתו, לאבד תא אחיזתו או שיווי משקלוף להתנגש עם האופניים בקיר או בעץ ולסבול מנזקי גוף קשים. במקרה זה, הנזק הוא באשמת רוכב האופנים אך מנגד, הוא הצד היחיד אשר ניזוק.

הדרך להתמודד כלכלית עם השלכות תאונה מסוג זה, כרוכה בשאלה האם הרוכב מבוטח. ככל שהוא מבוטח, אזי הכתובת לקבלת פיצוי בגין התאונה היא חברת הביטוח. במידה שהוא אינו מבוטח, הוא עשוי ליהנות מקצבה מסוימת, בהתאם למידת הפגיעה בו, מטעם הביטוח הלאומי.

 

ביטוח נזקי רכוש בגין תאונת אופניים

מחירי האופניים נעים בין כמה מאות שקלים לדגמים הפשוטים ועד כמה עשרות אלפי שקלים לדגמים היוקרתיים. ניתן לבטח את האופניים עצמן מפני נזקים, כ שבמקרה של תאונת אופניים שגרמה להרס האופניים עצמן, יוכל בעלי האופניים לתבוע פיצויים מחברת הביטוח.

 

תביעת רוכב אופניים במקרה של נזק רכוש

כאשר רוכב אופניים נהג בצורה רשלנית ופוחזת, באופן אשר גרם לנזק לרכוש, בין אם מדובר בנזק לרכב או נזק לרכוש מסוג אחר, באפשרות הנפגע לתבוע ממנו פיצוי. בהליך זה, יידרש התובע להוכיח כי הרוכב נהג בצורה רשלנית, כי קיים קשר בין נהיגתו לנזק הנגרם.

 

תביעת חברת הביטוח קרנית במקרה של פגע וברח

במסגרת חוק הפלת"ד, הוקמה קרן ייעודית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים ששמה קרנית, עבור פיצוי נפגעים במקרים שבהם הנהג הפוגע אינו מבוטח בביטוח חובה והליך קבלת הפיצוי ממנו עשוי להיות ממושך, או במקרים של תאונת פגע וברח שבה זהות הנהג הפוגע אינה ידועה.

חוק זה אינו מגדיר את האופניים כרכב מנועי, ובית המשפט העליון אף סרב להכיר באופניים חשמליים כרכב מנועי, ועל כן במקרה של תאונת פגע וברח על ידי אופניים, אין באפשרות הנפגע לקבל פיצוי מקרנית ועליו לפעול לקבלת הפיצוי באפיק אזרחי רגיל. 

 

העמדה לדין תעבורתי פלילי בגין תאונת אופניים

לצד ההיבט האזרחי של תאונת אופניים, קיים היבט פלילי שבו עשוי רוכב אופניים הגורם לנזק גוף של הולך רגל לעמוד לדין על פי עבירה התואמת את תוצאות התאונה. במידה שפגיעתו גרמה למות הולך הרגל, הוא עשוי לעמוד לדין בעבירה של גרם מוות בנהיגה רשלנית, שהעונש בגינה הוא עד 3 שנות מאסר בפועל.

הדבר נכון גם ביחס לנהגי רכבים אשר פגעו ברוכבי אופניים וגרמו למותם או פציעתם. במישור האזרחי הם עשויים להיות מוגנים מפני תשלום פיצוי מכיסם היות שהם מבוטחים בביטוח חובה, אולם במישור הפלילי לא קיימת להם חסינות והם עשויים למצוא עצמם מאחורי סורג ובריח. בהקשר זה ראוי לציין את עבירת ההפקרה אחרי פגיעה שהינה בעלת חומרה מיוחדת.

 

אירוע תאונת אופניים – רק בליווי עורך דין מנוסה ומקצועי

תאונת אופניים עשויה להתברר אך ורק במסגרת הליך תביעת ביטוח קצר וממוקד והיא עשויה להתפתח לכדי הליכים משולבים הכוללים תביעת ביטוח, תביעת רכוש והליך פלילי. משרד עו"ד אמבר גולן-פרטוש, מעניק ליווי מקצועי ואדיב לכל אדם אשר היה מעורב בתאונת אופניים בעזרת עורך דין נזקי גוף.

תאונת אופניים

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן