לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונת עבודה פגיעה בצוואר

פגיעות בצוואר כתוצאה מתאונת עבודה הן נפוצות למדי, במיוחד בקרב עובדי משרד המבלים שעות רבות מול המחשב. למרבה הצער, כאשר נוצרת בעקבות תאונת עבודה פגיעה בצוואר, הדבר עלול לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים ובכושר העבודה של העובד. אולם אף על פי שפגיעות אלה עלולות להותיר נזקים קשים ובלתי הפיכים, בפועל קשה מאוד להוכיח שהן אכן קשורות לעבודה ולקבל הכרה כנפגע עבודה. מאמר זה יסקור את האתגרים והפתרונות בתהליך תביעת פיצויים עבור נפגעי צוואר בתאונות עבודה.

 

על תאונת עבודה פגיעה בצוואר כאירוע בעל פוטנציאל לפגיעה חמורה בכושר העבודה

כאבי צוואר הם תופעה שכיחה, המשפיעה על כ-10% מאוכלוסיית העולם הבוגרת בכל רגע נתון. שכיחות זו דומה לשכיחתום של כאבי גב תחתון באוכלוסיה הכללית, אך עם פחות מקרים של נטילת ימי מחלה והבנה פחותה של הסיכונים וההשפעות הפוטנציאליות של פגיעות אלו על תפקודו ובריאותו של העובד.

הצוואר רגיש ביותר לגירויים קלים, בין אם מלחצים על השרירים התומכים בו, שינויים זעירים במפרקי החוליות או לחץ על שורשי העצבים. במצבים אלה עלול להיווצר עיוות רפלקסיבי ("צוואר תפוס"), ולאחר שחיקה ממושכת או טראומה נגרם כבר נזק לרצועות התומכות, מה שיוצר לחץ עצבי ותסמינים רדיקולריים המאופיינים בתחושות כמו חולשה ונימול.

תאונות עבודה הפוגעות באזור הצוואר עלולות לגרום למגוון רחב של השלכות שליליות על הנפגע, לרבות קושי בתנועה, נזקים עצביים, נכות ותלות, המובילות לא אחת למצב של אובדן יכולת עבודה חלקי או מלא.

לפיכך, חשוב לטפל בפגיעות אפשריות בצוואר בעבודה על מנת למנוע היווצרות מגבלות תנועה ובעיות תפקודיות בהמשך.

 

באילו מקרים נהוג להגיש תביעת פיצויים בביטוח לאומי בגין תאונת עבודה פגיעה בצוואר?

עובדים שנפגעו בצווארם במהלך העבודה יכולים להגיש תביעה לביטוח הלאומי על מנת לקבל פיצוי הולם על הנזק שנגרם להם. הדבר נכון בין אם מדובר על תאונת עבודה שגרמה לפגיעת צוואר והתרחשה במסגרת העבודה עצמה, פגיעת צוואר כמחלת מקצוע או מיקרוטראומה או על תאונת דרכים בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו – שעשויה גם היא להיחשב כתאונת עבודה המזכה את הנפגע בפיצויים וזכויות מהביטוח הלאומי.

 

האם גם פגיעת צוואר בעקבות עבודה משרדית מזכה בפיצויים מביטוח לאומי?

שאלה העולה בקרב אנשים רבים לאחרונה, היא האם גם עובדי משרד שסובלים מנזקים כתוצאה מישיבה ממושכת מול מסך המחשב וכיפוף הצוואר, יכולים לקבל הכרה כנפגעי עבודה.

תיקים חדשים בבתי הדין לעבודה (ערעורים על החלטות הביטוח הלאומי) עוסקים בעובדי משרד שסבלו במשך שנים מכאבי צוואר, צוואר תפוס וכדומה כתוצאה מישיבה לא נכונה ותנוחה מאומצת.

לכאורה נדמה כי אלו הם מקרים קלאסיים של פגיעת מיקרוטראומה המזכים בפיצוי, אך המציאות היא שעל התובעים להוכיח קשר ישיר בין העבודה לבין התחלואה, מה שכמעט בלתי אפשרי שכן די בפעילות גופנית אחרת (למשל אימונים) כדי לערער על הקשר.

לכן, גם במקרים אלו חיוני להיוועץ בעו"ד תאונות עבודה שיידע להציג את התביעה בצורה משכנעת עבור פקידי הביטוח הלאומי וחברי הוועדה הרפואית, תוך התבססות על ההלכה הפסוקה ומדיניות קיימת, ובכך להבטיח פיצוי מקסימלי ללקוח.

 

הגשת תביעה להכרה בפגיעת צוואר כתאונת עבודה לצורך קבלת דמי פגיעה וקצבת נכות

עובד שנפגע בצווארו במהלך העבודה זכאי להגיש תביעה לביטוח הלאומי. מיד לאחר התאונה או גילוי פגיעת העבודה שפגעה בצוואר, יש להגיש תביעה לדמי פגיעה, המכסים את שלושת החודשים הראשונים של ההיעדרות מהעבודה. דמי הפגיעה משולמים במשך 91 יום בשיעור 75% מההכנסה הממוצעת של הנפגע ב- 3 החודשים שלפני התאונה.

נפגע עבודה שהוכר בביטוח לאומי יכול גם לתבוע נכות מעבודה בגין מצבו, במקביל או לאחר דמי הפגיעה. אם התאונה גרמה לנזקים מתמשכים קשים, ניתן לתבוע נכות מיידית. אחרת, אפשר להמתין עד סיום תקופת הזכאות לתשלום דמי הפגיעה, כדי לבחון האם העובד יכול לחזור לעבוד או שצריך פיצויים נוספים בשל מגבלותיו הרפואיות.

 

מה דרגת הנכות שניתן לקבל בגין תאונת עבודה פגיעה בצוואר?

סעיף 37 לתקנות הביטוח הלאומי קובע את אחוזי הנכות לפגיעות בעמוד השדרה הצווארי:

דרגת נכות במקרה של קיבוע עמוד השדרה הצווארי

אם יש נטייה מתונה של הצוואר לאחר הקיבוע – נקבעים 30% נכות. אם הנטייה אינה מתונה ויש פגיעה ביציבות ובציר התנועה של הצוואר – נקבעים 50% נכות. קיבוע של כל עמוד השדרה מזכה ב-60%-100% נכות, בהתאם לחומרת המצב.

דרגת נכות במקרה של קשחת (דלקת כרונית בעמוד השדרה הצווארי)

אם היא ברמה מינורית יינתנו 10% נכות, אם היא משמעותית – 20% נכות, ואם היא חמורה – 30% נכות.

 

אילו סוגי פיצויים יניבו אחוזי נכות על תאונת עבודה פגיעה בצוואר?

הביטוח הלאומי קובע אחוזי נכות בהתאם לתקנות ספר הליקויים המפרטות את הפציעות השונות ואחוזי הנכות המתאימים לכל אחת מהן. לדוגמה, ראינו שקשחת משמעותית מזכה ב- 20% נכות. אך השאלה שמעניינת בפועל את התובעים היא מה באמת שווים אחוזי נכות אלה בכסף? להלן פירוט הזכאות לקצבאות ומענקי נכות על פי דרגת הנכות שנקבעה בביטוח הלאומי:

  • נפגעי עבודה שיקבלו 0%-8% נכות אינם זכאים לפיצוי כספי מהביטוח הלאומי.
  • 9%-19% נכות מזכים במענק חד פעמי לפי חישוב דמי הפגיעה ששולמו כפול 43 קצבאות.
  • 20% נכות ומעלה מזכים בקצבת נכות חודשית, שתיקבע כזמנית (עד שנה) או צמיתה עד גיל הפרישה, בהתאם למצב הרפואי של התובע.

 

באילו נסיבות ניתן לערער על החלטת הביטוח הלאומי בתביעות נכות מעבודה עקב פגיעה בצוואר?

לעיתים קרובות, נפגעי עבודה נתקלים בקשיים מול הביטוח הלאומי בניסיון לממש את זכויותיהם.
עם זאת, כאשר יש חוסר שביעות רצון מהחלטות הוועדה הרפואית או הביטוח הלאומי לגבי גובה הקצבה או אישור תביעת דמי פגיעה, ניתן לערער.

ניתן לערער על החלטות הוועדה הרפואית בפני ועדה רפואית עליונה. על שאר ההחלטות אפשר לערער בבית הדין לעבודה. אולם בהליכים הללו, חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין המתמחה בתביעות תאונות עבודה, שכן היכרות מעמיקה עם הפסיקה והמדיניות בתחום חיונית להצלחה בערעור ולהשגת הזכויות המגיעות לנפגעי העבודה.

 

מה התועלת בפנייה לליווי משפטי מקצועי בתביעות נכות המוגשות בגין תאונת עבודה פגיעה בצוואר?

על אף שנזקי צוואר יכולים להיות חמורים ביותר, אף אחד מעובדי הביטוח הלאומי אינו יכול להבטיח מראש פיצויים או אחוזי נכות עבורם. בתיקים אלו, התובע נדרש להוכיח את הנזקים עצמם, הקשר הסיבתי לתאונה ובמקרה של מיקרוטראומה גם שהנזק נבע אך ורק מהעבודה. מדובר בתהליך מורכב הדורש פעולות מחושבות ומאורגנות לאורך זמן.

מעורבות של עורך דין לתאונות עבודה יכולה לשפר משמעותית את הסיכויים לתוצאה מיטבית, בכך שהוא מנחה את הפונה כיצד לפעול ולהציג את המקרה באופן שישכנע את הגורמים הרלוונטיים בביטוח לאומי. אם הנפגע יפעל בדייקנות לפי הנחיות עורך הדין, הוא יוכל למקסם את הפיצויים להם הוא זכאי בהתאם לנזק שנגרם לו.

 

לסיכום

פגיעה בצוואר בתאונת עבודה יכולה לגרום נזקים חמורים כגון שיתוק, אובדן יכולת עבודה ואף מצב סיעודי. למרות זאת, קבלת זכויות מביטוח לאומי במקרים אלו אינה פשוטה ודורשת הוכחת הנזקים, הקשר הסיבתי וכן שהפגיעה נבעה מהעבודה בלבד.

בהתאם לזאת, לטובת מימוש זכויות נפגעי חשוב תאונת עבודה פגיעה בצוואר לפעול באופן מאורגן ומדויק, וכן להיעזר בייצוג משפטי מקצועי מעורך דין המתמחה בתביעות תאונות עבודה. עורך הדין ינחה את הנפגע כיצד להציג את המקרה בצורה משכנעת בפני גורמי הביטוח הלאומי, בכדי להבטיח פיצוי הולם לפגיעה.

במידה ונפגעתם בתאונת עבודה שהותירה אתכם עם פגיעת צוואר, פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עו"ד אימבר גולן פרטוש ונסייע לכם לממש את זכויותיכם.

תאונת עבודה פגיעה בצוואר

על מנת למקסם את הפיצוי יש להיוועץ בעורך דין המתמחה בתביעות אלו. הוא ינחה את הפונה כיצד לפעול מול הביטוח הלאומי והוועדה הרפואית על מנת להציג את המקרה באופן משכנע שיביא לתוצאות הטובות ביותר.

ניתן לערער על החלטות של הוועדה הרפואית בפני וועדה רפואית עליונה, ועל שאר ההחלטות בבית הדין לעבודה. גם במקרה של ערעור, חשוב לקבל ייצוג משפטי מעורך דין מתמחה שיידע לנסח את הטיעונים בצורה משכנעת.

במקרה של קשחת חמורה בעמוד השדרה הצווארי, ניתן לקבל 30% נכות לפי תקנות ביטוח לאומי.

כן, 9% עד 19% נכות בגין פגיעת צוואר מזכים במענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן