לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

למי מגיע פטור ממס הכנסה? מידע שחשוב להכיר!

תשלום מסים, ובעיקר מס הכנסה, יכולים להפוך לנטל רציני מאוד. בעיקר אם אתם מרוויחים משכורות לא גבוהות במיוחד, ויש לכם הרבה הוצאות. המדינה גם היא מבינה שיש אנשים שזכאים לפטור מתשלום מס הכנסה. למי מגיע פטור ממס הכנסה? איך יודעים אם אני נכלל בקריטריונים? ולמה חשוב שעו"ד יהיה מעורב בהליך? כל הפרטים במאמר שלפניכם

 

מס הכנסה – מה זה?

מס הכנסה, הוא בעצם מס שהמדינה מטילה על האזרחים, או יותר נכון, על הכנסתם של האזרחים. זה גם יכול להיות הכנסה של תאגידים. המס מוטל על הרווחים. יש לציין שהמס מוטל על על הכנסה המוגדרת כ"חייבת במס", מה זה אומר? ההכנסה לאחר הקיזוזים, הפטורים השונים והניכויים שמותרים על פי החוק. בדרך כלל מס הכנסה הוא מס פרוגרסיבי, שפירושו, מס שמשתנה בהתאם להכנסה. אם ישנה עלייה בהכנסה, שיעור המס עולה בהתאם. ישנן מספר מדרגות, שקובעות את שיעור המס לפי הכנסה.

 

מה מקור מס הכנסה בחוק?

בישראל, השיטה הנהוגה, שגם נקבעה בחקיקה בפקודת מס הכנסה, היא המשך של חוקי המס של המנדט הבריטי, כמו חוקים רבים בישראל. תופתעו לשמוע שהפקודה קיימת כבר מאז שנת 1941, אך עוברת כל הזמן שינויים. הגורם שאחראי בישראל על גביית המיסים הוא רשות ייעודית לעניין, רשות המיסים.

 

אז איך אפשר להשתחרר מהמס הזה?

ישנם הרבה סוגים של פטור ממס הכנסה, רובם קשורים בבעיות רפואיות. ואם אתם אנשים שסובלים ממגוון בעיות רפואיות, תוכלו כנראה לקבל פטור. הרשימה די ארוכה, ומונה החל מחולי סוכרת ולב, דרך עיוורים, חולי אלצהיימר, ועד אנשים בעל עבר של אירוע מוחי, או אנשים שיש להם בעיות שקשורות בעצמות, בעיות אורתופדיות. זו אחת הסיבות שכדי לדעת למי מגיע פטור ממס הכנסה, כדאי גם להתייעץ עם רופא.

 

איפה זה כתוב בחוק?

כל הסיפור של פטור ממס הכנסה מופיע בפרק הראשון של פקודת מס הכנסה, החל מסעיף 9, מונה החוק את אלו הפטורים ממס, אם זה הוצאות הנשיא, ראש הממשלה, רשויות מקומיות ועוד. בסעיף 9(5) (א) קובע החוק כי " הכנסה מיגיעתם האישית של עיוור או של נכה שזכאי לתגמול חודשי לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959 [נוסח משולב] או לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, התש"ל-1970, ונקבעה לו נכות של 100%, או נכות של 90% לפחות מחמת שלקה באיברים שונים והאחוז האמור הוא תוצאה של חישוב מיוחד של הליקוי באיברים השונים שבלעדיו היה נקבע אחוז נכות של 100% לפחות, כמפורט להלן:" לאחר מכן מפרט החוק את מספר ימי הנכות לעומת סכום ההכנסה הפטור ממס. בהמשך לכך, מפרט החוק שהפטור חל גם לאלו שהוכרזו כנכים ונקבעו להם אחוזי נכות וזאת לפי חוקים שונים.

 

אז תכל'ס מי זכאי לפטור?

אם אתם בעלי נכות רפואית וקיבלתם זכאות עבור נכות זו, לתקופה של 185 יום לפחות, והיקף הנכות לפחות 90% , כשאבר אחד אמור להיות בעל 40% לפחות, כנראה לא תצטרכו לעבור שוב ועדה רפואית ואתם זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. השאלה הגדולה היא מה קורה במקרה שאין לכם עדיין אחוזי נכות.

 

ההליך כשעדיין לא נקבעו אחוזי נכות

עליכם לפנות דרך אתר הביטוח הלאומי לוועדה הרפואית, וזאת לצורך קביעת אחוזי נכות. שימו לב, שזה בעצם הליך מקדמי לשלב הבקשה לפטור ממס הכנסה. זה השלב שאתם רק רוצים שביטוח לאומי יגדיר אתכם כנכים ויקבע לכם אחוזי נכות. במסגרת הוועדה תצטרכו כמובן להציג מסמכים רפואיים שונים הנוגעים למצבכם הרפואי, להביא עדויות ומסמכים שמעידים על אשפוזים בבית חולים, או תרופות שאתם לוקחים. ההופעה בפני הוועדה קריטית לכם אם אתם רוצים לקבל פטור ממס הכנסה, ולכן מומלץ מאוד כבר בשלב זה להתייעץ עם עורך דין.

 

הגשת הבקשה לפטור ממס הכנסה

נניח שהופעתם בפני ועדה רפואית ונקבעו לכם אחוזי נכות, או שכבר יש לכם זכאות כזאת, תצטרכו לשלוח בקשה לרשות המיסים, וזאת בעזרת טופס בקשה לקבלת פטור ממס הכנסה. מספר הטופס הוא 1516.

מה יש בטופס? עליכם למלא את הפרטים האישים שלכם. עליכם לצרף לטופס מסמכים נוספים המעידים על אחוזי הנכות שלכם, כלומר, פרוטוקול הוועדה הרפואית לאחריה הוכרזתם כנכים, וכל מסמך רפואי  נוסף. את הבקשה אפשר להגיש גם באזור האישי באתר רשות המיסים, גם דרך פקיד השומה האזרחי,  וגם דרך איש מקצוע שחתמתם על ייפוי כוח להגשת הבקשה דרכו.

 

מה היתרון בהגשה דרך האינטרנט?

כנראה שהיתרון המרכזי להגשה דרך האינטרנט הוא הנוחות, והחיסכון בזמן. כשאפשר להגיש בקשה כזאת בלחיצת כפתור מהבית, הכל הרבה יותר פשוט. עם זאת, ישנם גם יתרונות בהגשה דרך פקיד שומה, או על ידי הסמכת איש מקצוע לטובת העניין, ואחד מהם הוא היכולת לקבל כבר באותו הרגע, על המקום, הודעה על צורך בהשלמת מסמכים. בבקשה כזאת רצינית, שאתם רוצים להגיש כמה שיותר מהר, ובאופן תקין, אם מישהו אומר לכם כבר בעת ההגשה שחסר לכם מסמך, זה כנראה יחסוך לכם הרבה זמן וכאב ראש.

 

נקודות זיכוי ממס הכנסה

אחת הדרכים לקבל פטור, היא לא דרך פטור רשמית, אלא פשוט דרך נקודות הזיכוי. כל אזרח זכאי למספר נקודות זיכוי, אם זה בזכות היותו תושב ישראל, בגלל תואר או השכלה, בזכות ילדים, ועוד הרבה נתונים שונים. אם יש לכם מספיק נקודות מס, והמשכורת שלכם אינה גבוהה כל כך, כנראה שלא תצטרכו כלל לשלם מס. ערכה החודשי של נקודת מס בשנת 2022 היה סביב ה – 230 ₪.

 

האם מקום מגורים יכול לתת פטור ממס הכנסה?

כדי לתמרץ אנשים לגור באזורים מסוימים בארץ, קבעה המדינה רשימה של מספר ישובים, שמגורים של לפחות 12 חודשים בהם, מזכים את הגרים בהם לזיכוי ממס הכנסה עד תקרה שנקבעה בחוק. יש לציין כי מדובר בתקרה שנתית, וכי אין זה לגמרי פטור, אלא משמעות הסיכוי היא שפשוט גובה המס יקטן, תלוי מה גובה הזיכוי.

 

יש תקרה שממנה לא נוכל לקבל פטור ממס הכנסה?

התשובה היא שכן, והיא משתנה מדי שנה. כמובן שהתקרה הזאת גבוהה יחסית, ורובם של האזרחים לא מגיעים לסכומים כאלה. למשל, התקרה בשנת 2021 הייתה בערך 614 אלף לשנה, שזה אומר בערך 51 אלף ₪ לחודש. לגבי תקרת הכנסה שלא מיגיעה אישית, התקרה היא 73,00.


למה צריך עורך דין בשביל לדעת למי מגיע פטור ממס הכנסה?

עורך דין שמבין בתחום המיסים, ובעיקר בענייני פטור ממס תמיד יוכל לעזור לכם.

במה? קודם כל, אם אין לכם זכאות בשל אחוזי נכות, הוא יסייע לכם מול הוועדה הרפואית, אם זה בדאגה להשלמת מסמכים ואם זה בהיערכות לראיון מול הוועדה. גם לאחר מכן, בהמשך ההליך, תמיד טוב שיש מי שמבין ומסייע.

 

איך בוחרים עורך דין מתאים?

זו כמובן השאלה שעומדת בכל הליך שיש לו קשר לעולם המשפט. הדרך הכי טובה לבחירת עורך דין היא כמובן בעזרת המלצות של חברים ובני משפחה. כמובן שיש לבדוק שלעורך הדין ששמו נמסר לכם יש התמחות בתחום הספציפי, שיש לו ניסיון בתחום המיסים, שהוא אמין, ובעיקר שיש לכם ולו כימיה וחיבור טוב.

למי מגיע פטור ממס הכנסה? מידע שחשוב להכיר!

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים, פטור ממס הכנסה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן