לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

האם ניתן לקבל נכות כללית וניידות

מוגבלות בניידות פוגעת משמעותית ביכולתם של אנשים עם מוגבלויות לנוע באופן חופשי ולבצע את פעולות היום יום שלהם. קצבת הניידות החודשית שמשלם המוסד לביטוח לאומי נועדה לסייע במימון הוצאות התחבורה והנסיעה של אנשים אלה. נשאלת השאלה המתבקשת: האם ניתן לקבל נכות כללית וניידות בו זמנית ובאילו תנאים. על כך במאמר שלפניכם.

 

האם ניתן לקבל נכות כללית וניידות במקביל מהמוסד לביטוח לאומי?

קצבת הניידות החודשית שמשלם המוסד לביטוח לאומי מיועדת לאנשים עם מוגבלות בניידות, כלומר לאלה שיש להם בעיות ברגליים הפוגעות ביכולת שלהם לנוע. התנאי הבסיסי לזכאות הוא שמדובר בתושב ישראל בגיל 3 עד גיל הפרישה מעבודה.

קצבת הניידות נחשבת כחלק מסל ההטבות שמעניק המוסד לביטוח לאומי לאנשים עם מוגבלות בניידות. חלק מההטבות בסל, כגון הלוואה מיוחדת לרכישת אביזרים הנחוצים לרכב, ניתנות רק לבעלי רכב. עם זאת, הן בעלי רכב והן חסרי רכב יכולים להיות זכאים לקבלת גמלת ניידות חודשית.

אולם חשוב לציין כי קצבת הניידות איננה ניתנת אוטומטית לכל אדם עם קושי בניידות או המשתמש בכיסא גלגלים. המוסד לביטוח לאומי קבע רשימה ארוכה של תנאים שיש לעמוד בהם כדי להוכיח זכאות לקצבה. לעיתים, הקצבה לא מאושרת גם לאנשים שסובלים בפועל ממוגבלות משמעותית בניידות.

 

התנאים המזכים בקצבת ניידות

התנאי הבסיסי, אך לא היחיד, לזכאות לקצבת ניידות הוא קיומה של מוגבלות בניידות. בנוסף, הזכאות לקצבה תלויה בשיעור המוגבלות.

שיעור המוגבלות בניידות נקבע על ידי ועדה רפואית של משרד הבריאות, בהתבסס על מסמכים רפואיים שממציא הפונה ובדיקה רפואית שהוועדה עורכת. שיעור המוגבלות מחושב על פי רשימה מוגדרת של ליקויים רלוונטיים, שלכל אחד מהם משויך אחוז מוגבלות.

אולם קצבת ניידות לא תאושר בשום מקרה עבור אדם ששיעור המוגבלות בניידות שלו נמוך מ-40 אחוזים. במקרים מסוימים, אפילו שיעור מוגבלות גבוה יותר לא יספיק כדי להקנות זכאות לקצבה.

 

הזכאות לקצבת ניידות עבור אנשים עם מוגבלות בניידות מגיל 18 ומעלה

תנאי הזכאות לקצבת ניידות עבור אנשים עם מוגבלות בניידות מגיל 18 ומעלה מתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות:

  1. תנאי זכאות לבעלי רכב – כלומר, מי שיש בבעלותם רכב אותו הם או נהג מורשה שאושר על ידי המוסד לביטוח לאומי נוהגים בו. בעלי רכב זכאים לקצבת ניידות כל עוד יש בידיהם רישיון נהיגה בתוקף ושיעור המוגבלות בניידות שנקבע להם הוא 40% לפחות. בעלי רכב שאין בידיהם רישיון נהיגה בתוקף, כלומר הם מסתמכים על נהג מורשה לנסיעות, יהיו זכאים לגמלה בתנאי ששיעור המוגבלות בניידות שלהם הוא 60% לפחות.
  2. תנאי זכאות לחסרי רכב – חסרי רכב בעלי כושר עבודה יהיו זכאים לגמלת ניידות כל עוד שיעור המוגבלות בניידות שנקבע להם בוועדה הרפואית הוא 80 אחוזים ומעלה.
    לעומת זאת חסרי רכב שאינם בעלי כושר עבודה, יהיו זכאים לגמלה כל עוד ששיעור המוגבלות בניידות שלהם הוא בהיקף של 100% או שנקבע על ידי הוועדה הרפואית שהם זקוקים לכיסא גלגלים ומשתמשים בו בפועל, ובתנאי שהם עומדים בתנאי סף נוספים כגון זכאות לגמלת שירותים מיוחדים.

כאמור, בקביעת סכום הקצבה קיימת הבחנה בין חסרי רכב לבעלי רכב: גובה הקצבה לכל חסרי הרכב הוא אחיד ועומד נכון לשנת 2024 על 2,585 ש"ח לחודש. לעומת זאת, גובה הקצבה לבעלי רכב תלוי במספר קריטריונים, ביניהם: שיעור המוגבלות בניידות, גודל הרכב, הצורך בכיסא גלגלים ועוד, ולכן הסכום משתנה ממקרה למקרה.

 

מאילו פרמטרים נוספים מושפע גובה קצבת ניידות?

קצבת הניידות היא קצבה נפרדת מקצבת הנכות. במקרים מסוימים, אדם עם מוגבלות בניידות יקבל גם את קצבת הנכות ובתנאים מסוימים אף את קצבת השירותים המיוחדים, הניתנת למי שתלוי לחלוטין בעזרת הזולת.

מטרת קצבת הניידות היא לסייע לאנשים עם מוגבלות בניידות לממן את הוצאות הנסיעה והתחבורה שלהם. לכן, גובה הקצבה מתעדכן בהתאם למחירי הדלק, מחירי כלי הרכב והוצאות האחזקה והתחזוקה של רכב.

 

לסיכום – הדרך הטוב ביותר למימוש הזכות לקבל קצבת נכות כללית וקצבת ניידות בו זמנית

קצבת הניידות היא הטבה ייעודית לאנשים עם מוגבלות משמעותית בניידות, בנפרד מקצבת הנכות הכללית. קיימים תנאי זכאות שונים לכל אחת מהקצבאות וישנם מצבים בהם ניתן לקבל את שתיהן במקביל.

אולם חשוב להביא בחשבון מראש כי התהליך לקבלת קצבאות אלו יכול להיות מורכב ומתיש. לפיכך, מומלץ מאוד, כבר בשלבים הראשונים להגשת התביעה בביטוח לאומי, להיעזר בשירותיו המקצועיים של עורך דין המתמחה בזכויות מבוטחים בביטוח לאומי ובמיצוי זכויות לבעלי מוגבלויות. היוועצות משפטית עשויה לסלול את הדרך למיצוי מלא של זכויותיכם ולהקל עליכם במידה רבה בהתנהלותכם מול המוסד לביטוח לאומי.

לייעוץ ראשוני ללא עלות בנושא קבלת גמלת ניידות, אתם מוזמנים לפנות אל משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש עוד היום.

האם ניתן לקבל נכות כללית וניידות

ההבדל המרכזי הוא שקצבת הנכות הכללית ניתנת עבור מוגבלויות ממגוון רחב של סוגים, בעוד שקצבת הניידות מיועדת ספציפית לאנשים עם מוגבלות משמעותית בניידות. כמו כן, קצבת הנכות נקבעת על פי אחוזי אי כושר העבודה, בעוד אחוזי הניידות הם הקובעים לגבי קצבת ניידות. עם זאת, יש מצבים שבהם אדם יכול לקבל את שתי הקצבאות במקביל.

במקרה כזה ניתן להגיש ערר על ההחלטה לוועדת עררים רפואית לענייני ניידות. אם גם היא דוחה את הערר, אפשר לערער הלאה לבית הדין האזורי לעבודה בשאלות משפטיות. בגל מקרה, כדאי מאוד להיעזר בעורך דין הבקיא בתחום כדי לנסות ולשנות את ההחלטה.

כן, בעלי רכב עשויים להיות זכאים לקצבת ניידות אם יש להם רישיון נהיגה בתוקף ושיעור מוגבלות הניידות שנקבע להם הוא 40% לפחות. גם בעלי רכב ללא רישיון נהיגה זכאים אם שיעור מוגבלות הניידות שלהם הוא 60% לפחות.

כן, קטינים מגיל 3 ומעלה עשויים להיות זכאים לקצבת ניידות אם שיעור מוגבלות הניידות שלהם הוא 80 אחוז לפחות, או שהוועדה הרפואית קבעה שהם תלויים בכיסא גלגלים להתניידות ומשתמשים בו בפועל. בנוסף, עליהם לעמוד גם בתנאי נוסף – שהם מקבלים גמלת ילד נכה או שוהים במוסד ויוצאים ממנו לפחות 6 פעמים בחודש לפעילויות שונות.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד קצבת נכות כללית, נכות כללית
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן