לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונת עבודה מי משלם פיצויים לעובד?

תאונות עבודה הן בעלות השלכות רחבות היקף והשפעה על כלל תחומי החיים, הן לעובדים והן למעסיקים. לעתים קרובות תאונות עבודה אשר גורמות לפציעות ומוגבלות פיזית, גם מהוות נטל כלכלי כבד על הנפגע ועלולות לגרום לסיבוכים ומורכבות משפטית. על כן, כאשר מתרחשת פגיעה בעבודה, עולות שאלות לגבי מי נושא באחריות לפיצוי הנפגע. במאמר זה, נסביר לגבי סוגים שונים של תאונת עבודה מי משלם לנפגע על נזקיו ונדון במשמעות הייצוג של עורך דין תאונות עבודה בניהול התביעה מול הגופים הרלוונטיים.

 

בקרות תאונת עבודה מי משלם פיצויים לעובד?

כדי לקבוע בסוגיה של תאונת עבודה מי משלם, יש לקבוע תחילה מי אחראי על האירוע. לקביעת האחריות לאירוע יש חשיבות מכרעת בהחלטה מי צריך לשאת בנטל הכספי של ההוצאות הרפואיות של הנפגע, וכך גם לגבי הפסדי שכרו ועלויות נלוות אחרות.

 

פיצויים לנפגעי תאונת עבודה מטעם המוסד לביטוח לאומי

בראש ובראשונה, ישנו המנגנון הממשלתי לפיצוי לעובדים שנפגעו בעבודתם או בעקבות תנאי העסקתם, במסגרת חוק הביטוח הלאומי. תגמולי ביטוח לאומי הם מנגנון מרכזי למתן סעד כספי לעובדים שנפגעו בעבודה, כתוצאה מתנאי ההעסקה שלהם ואף בדרכם אל מקום העבודה או בדרך חזרה ממנו.

מערכת זו מבטיחה שהעובדים יקבלו פיצוי על ההוצאות הרפואיות הקיימות והפוטנציאליות העתידיות, וכן על הפסד השכר בתקופת החלמתם, ללא צורך להוכיח באופן ישיר את אשמתו של המעסיק.  בראש ובראשונה, ישולם לתובע הכרה בפגיעת עבודה, פיצוי זמני הקרוי "דמי פגיעה" לתקופה שלא תעלה על 91 ימים – קרי, תקופת ההחלמה הראשונית של הנפגע.

בהמשך, במידה והנפגע יוותר עם נכות על רקע פגיעתו, הוא יוכל להגיש בביטוח לאומי תביעה להכרה בנכות כללית או נכות מעבודה, על מנת שביטוח לאומי ישלם לו קצבת נכות כללית / קצבת נכות מעבודה, כתלות במסלול התביעה שהנפגע ייבחר בו.

פיצויים לנפגעי תאונת דרכים בעבודה או בדרך לעבודה

 

בנוסף לאמור לעיל, קיים מנגנון פיצוי ביטוחי לנפגעי תאונות דרכים, מכוחו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל (פלת"ד). כך שגם עובד שעבר תאונת דרכים בדרכו לעבודתו או בשובו ממנה, כמו גם במסגרת נסיעות לצרכי עבודה, יוכל לקבל פיצוי כספי על נזקי הגוף שספג. אולם במקרה זה מי שישלם את הפיצוי הוא חברת הביטוח המספקת כיסוי בפוליסת חובה, לכלי הרכב המנועי שהיה מעורב בתאונת הדרכים. במידה ולא ניתן לאתר את הנהג הפוגע או שאינו מכוסה בביטוח חובה, הגוף שיפצה את הנפגע יהיה "קרנית" – קרן ממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, שנועדה למצבים כגון אלו.

 

פיצויים מטעם המעסיק שהתרשל בהבטחת סביבת עבודה בטוחה עבור עובדיו

על פי רוב, בתי המשפט, ייקבעו שהמעסיקים הם אלה שמחויבים לספק סביבת עבודה בטוחה לעובדיהם ולכן כאשר מתגלית תאונה שמקורה ברשלנות או בתנאי עבודה שהיו לא בטוחים, אותם מעסיקים יהיו אחראים גם לתוצאות. לכן לעיתים עורך דין תאונות עבודה ימליץ לנפגע העבודה גם להגיש תביעה כספית אזרחית כנגד מעסיקו, באם יש הוכחות לכך שהמעסיק התרשל בחובתו לספק לעובד סביבת עבודה ותנאי עבודה בטיחותיים דיה, לשם מניעת תאונות עבודה ומחלות מקצוע במקום העבודה.

 

פיצויים מצד שלישי בתביעה נזיקית בגין נזקי גוף

במקרים בהם הפגיעה נגרמה עקב רשלנות של צד שלישי (למשל רשות מקומית) או התנהגות בלתי הולמת מכוונת, לנפגע עשויה להיות עילה להגשת תביעת נזקי גוף נגד הגורם האחראי. ערוץ תביעה זה מאפשר לעובד הנפגע לבקש פיצויים נוספים בגין כאב וסבל, עוגמת נפש ונזקים אחרים שאינם בהכרח כלכליים גרידא, מן הגורם האחראי לפגיעותיו באופן ישיר או עקיף.

יתרה מכך, ניתן במקרים מסוימים גם להגיש תביעה לפוליסת ביטוח פרטית, אם לעובד יש כיסוי ביטוחי פרטי או מטעם מעסיקו, לאובדן כושר עבודה או תאונות אישיות. בכל מקרה, עורך דין תאונות עבודה הוא הגורם המוסמך לייעץ לנפגע לגבי הסוגיה של ערוצי הגשת התביעה או התביעות והדרך למקסם את היקף הפיצויים שיתקבל בתהליך.

 

תפקידו של עורך דין תאונות עבודה במיצוי זכויותיו של הנפגע לפיצויים

לעורכי דין תאונות עבודה יש תפקיד מכריע בפתרון השאלה העוסקת סביב הנושא של תאונת עבודה מי משלם, מכיוון שמטרתם היא הבטחת קבלת הפיצוי המגיע לעובדים. עורכי דין מנוסים מתמחים במורכבות המשפטית הנוגעת לחוקים ולתקנות הרבות העוסקות בתאונות עבודה, בכל הקשור לחוקי פיצויי עובדים, חוקים של נזקי גוף ותקנות רלוונטיות אחרות אשר משפיעות על זכויות אחרות ונוספות של העובדים.

אחד התפקידים העיקריים של עורך דין תאונות עבודה הוא להעריך את נסיבות התאונה ולקבוע את דרך הפעולה המשפטית המתאימה ביותר. הוא יבחן בקפידה את הראיות, יראיין עדים וישתף פעולה עם מומחים נוספים מהתחום כדי לבנות תיק חזק שמבסס אחריות על מי שיוכל לשלם את הפיצויים הנדרשים. עורך הדין יסייע ללקוחותיו לאסוף את התיעוד הדרוש לתמיכה בטענותיהם וינהל את התביעה כך שהוא יבטיח את קבלת מירב הפיצויים האפשריים.

בתביעות בגין נזקי גוף הנובעים מתאונות העבודה, עורך הדין יידרש גם לנהל משא ומתן מול חברות הביטוח בייצוג לקוחותיו בבית המשפט. הוא ישאף למקסם את הפיצוי המוענק ללקוחותיו באמצעות טיעונים והוכחות. בנוסף, עורך דין תאונות עבודה יספק תמיכה משמעותית וחשובה גם במקרים בהם מעסיקים מערערים או לא מסכימים עם תביעת הפיצויים של העובדים או מנסים לשלול הטבות וזכויות שלא על פי חוק. עורך הדין יערער על החלטות מסוג זה כדי להבטיח שהעובדים שנפגעו לא יידרשו לוותר על הפיצויים המגיעים להם.

 

תאונת עבודה מי משלם – לסיכום

תאונות עבודה הן אירועים מצערים בעלי השלכות מרחיקות לכת הן על העובדים והן על המעסיקים. כחלק מתביעת הפיצויים ובמהלכה נשאלת השאלה לגבי תאונת עבודה מי משלם ומי האחראי עליה ועל מתן הפיצויים לעובדים שנפגעו. עורך דין תאונות עבודה יוכל לפעול למען לקוחותיו בתביעות מעין אלו כדי להמליץ על מסלולי התביעה הרלוונטיים ביותר בנסיבות הנתונות ולהבטיח את קבלת מירב הפיצויים האפשריים על פי חוק.

למידע נוסף על הגשת תביעות פיצויים בעקבות תאונת עבודה – פנו כעת אל משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש להתייעצות ראשונית ללא התחייבות.

תאונת עבודה מי משלם

כן. פיצויי נפגעי עבודה בביטוח לאומי אמנם מסייעות בכיסוי הוצאות רפואיות והפסד שכר על רקע הפגיעה. אולם במקרים מסוימים, ניתן להגיש תביעות פיצויים בגין נזקי גוף כנגד המעסיק או צד שלישי שהיה אחראי לתאונה, או תביעת ביטוח לחברה המבטחת בביטוח חובה את כלי הרכב שהיה מעורב בתאונה, אם עסקינן בתאונת דרכים שאירעה בהקשר לעבודתו של הנפגע.

כאשר מוגשת תביעת פיצויים אזרחית כנגד המעסיק או צד ג' בעקבות תאונת עבודה, לנפגע ישנה האפשרות לדרוש פיצוי בגין נזקיו הממוניים, ובנוסף גם בגין ראשי נזק כמו כאב וסבל, עוגמת נפש ונזקים אחרים ונוספים, גם אם אינם כלכליים.

הקשיים במהלך התביעה עלולים לכלול: מחלוקות על תקפות התביעה, שלילת הטבות או חילוקי דעות לגבי היקף הפציעה, מחלוקות עם ביטוח לאומי באשר לאחוזי הנכות של הנפגע, מועד תחילת הנכות, טענה להתיישנות התביעה ועוד. עורך דין תאונות עבודה יוכל להעריך באופן מקצועי את הראיות הקיימות, יאסוף את התיעוד הנדרש ויידע להבטיח את קבלת הפיצויים, גם אם לשם כך יידרשו הליכי ערר או תביעות משפטיות כנגד הגורמים הנתבעים.

עו"ד תאונות עבודה מוסמך לייעץ לנפגע לגבי מסלולי הגשת התביעות הרלוונטיים למצבו והדרך למקסום היקף הפיצויים שיקבל בתהליך.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות עבודה, תאונות עבודה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן