לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונות דרכים בעקבות מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת היא אחת הסיבות העיקריות לתאונות דרכים קטלניות בישראל. אף על פי שהנהגים מודעים לסיכון, רבים מהם בוחרים להתעלם ממגבלות המהירות. מאמר זה יבחן את הקשר שבין מהירות מופרזת להסתברות גבוהה יותר להיות מעורבים בתאונת דרכים, ויסקור את הזכויות והאפשרויות לקבלת פיצוי כספי עבור נפגעי תאונות דרכים בעקבות מהירות מופרזת.

 

הסטטיסטיקה לא משקרת: קיים קשר ישיר בין נהיגה במהירות מופרזת לבין מעורבות בתאונות דרכים

על פי מחקר של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, 30% מתאונות הדרכים הקטלניות נגרמות כתוצאה ישירה של נהיגה במהירות מופרזת. המחקר גם מצא כי כמחצית מהנהגים בישראל עוברים על המהירות המותרת באופן שגרתי.

ממצאים אלו מדגישים את הקשר הישיר שבין מהירות מופרזת לבין סיכוי גבוה יותר להיות מעורב בתאונת דרכים, וכן לחומרה רבה יותר של הנזקים במקרה שכזה. נתונים אלו ממחישים את הסכנה בנהיגה מעל המהירות המותרת.

 

הידעתם? הסיכוי לנזקי גוף קשים גדל ככל שמהירות הנהיגה גדלה

נהיגה במהירות מופרזת משפיעה לא רק על הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים, אלא גם על חומרת הנזקים במקרה של תאונה. ככל שמהירות הנסיעה גבוהה יותר, כך גדלה האנרגיה הקינטית של הרכב. לכן, במקרה של התנגשות, עוצמת הפגיעה תהיה חזקה יותר כאשר המהירות גבוהה.

יתרה מכך, מהירות הנסיעה משפיעה ישירות על מרחק הבלימה. כאשר הרכב נוסע במהירות גבוהה, נדרש מרחק בלימה ארוך יותר על מנת להאט ולעצור את הרכב. לכן, במקרה של אירוע פתאומי, סיכוי נמוך יותר שהנהג יצליח לעצור בזמן כאשר הוא נוסע במהירות מופרזת.

 

האם נהג שגרם להתרחשות תאונת דרכים בעקבות מהירות מופרזת עדיין זכאי לפיצויים?

אמנם קיים קשר ישיר בין חומרת הנזקים שנגרמים בתאונות דרכים לבין מהירות הנסיעה שהתקיימה בהן. ככל שהמהירות הייתה גבוהה יותר, כך גדלה עצמת הפגיעה וחומרת הנזקים למעורבים.

עם זאת, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל נהג, נוסע, הולך רגל או רוכב אופניים שנפגע בתאונת דרכים בה היה מעורב רכב ממונע, זכאי לפיצוי בגין נזקי גוף, ללא קשר לשאלת האחריות לתאונה עצמה.

לפיכך, גם אם הנהג נסע במהירות מופרזת ותרם לתאונה, הוא עדיין זכאי לפיצויים אם נפגע בה. זאת משום שהחוק בארץ מעניק הגנה לכל הנפגעים בתאונות דרכים, באופן הוגן ושוויוני.

 

מה צריך לעשות לצורך קבלת הפיצוי הכספי על נזקי גוף מתאונת דרכים?

כדי לקבל פיצויים על נזקי גוף כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים, יש להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

זאת מכיוון שחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מחייב את כל בעלי הרכבים בישראל לרכוש ביטוח חובה, שנועד בדיוק לכסות מקרים אלה. ביטוח החובה מעניק פיצוי לנהגים, נוסעים, הולכי רגל ורוכבי אופניים שנפגעו כתוצאה ממעורבות רכב מבוטח בתאונה – ללא תלות בשאלת האשם.

לכן, בכל מקרה של נזק גוף מתאונת דרכים יש לפנות לחברת הביטוח של הרכב הפוגע, על מנת לקבל את הפיצוי המגיע על פי חוק.

 

כיצד ניתן לקבל פיצוי במקרה שהרכב הפוגע היה ללא ביטוח חובה תקף?

במקרה שהרכב הפוגע היה ללא ביטוח חובה תקף, הנפגעים יכולים להגיש תביעה ל"קרנית" – קרן פיצויים ממשלתית לנפגעי תאונות דרכים. קרנית הוקמה כדי לפצות נפגעים במצב שבו הרכב הפוגע אינו מבוטח כראוי בביטוח חובה.

 

מי אינו זכאי לקבל פיצויים עקב נזקי גוף מתאונת דרכים בעקבות מהירות מופרזת ובכלל?

יחד עם זאת, הנהג שנהג ברכב ללא ביטוח חובה לא יהיה זכאי לקבל פיצויים בעצמו אם נפגע בהעדר פוליסת חובה ברכבו.

כמו כן, נהג שגרם לתאונה בכוונה, או נהג ללא רישיון תקף – גם הם מנועים מלתבוע פיצויים מביטוח החובה על נזקיהם שלהם.

 

הסייג לסוגיית האשם בתאונה והזכאות לפיצויים מכוח הפלת"ד – בראי הפסיקה

ביטוח החובה אמנם מחייב את חברות הביטוח לפצות כל נפגע בתאונת דרכים, ללא קשר לשאלת האשם. אולם ישנו סייג אחד – במקרה שהנהג גרם לתאונה בכוונה תחילה.

במקרה של נהיגה במהירות קיצונית ומסוכנת באופן בולט, קיימים פסקי דין שבהם בתי המשפט קבעו שהתנהגות הנהג נחשבת ל"גרימת תאונה בכוונה תחילה". במקרים אלה נשלל זכותו של אותו נהג לפיצויים, שכן התנהגותו נחשבת למעשה הפוגע בכוונה בצדדים שלישיים.

לפיכך, אף על פי שהחוק קובע פיצוי לכל נפגע, בתי המשפט עשויים לשלול זכות זו מנהג שהתנהג בפזיזות קיצונית תוך סיכון מכוון של משתמשי דרך אחרים.

מכאן חשיבות הפנייה לייצוג משפטי במקרים אלו.

 

לסיכום

תאונות דרכים הנגרמות כתוצאה מנהיגה במהירות מופרזת הן תופעה שכיחה ומסוכנת. כפי שראינו, מהירות מופרזת מעלה משמעותית את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים ואת חומרת הנזקים ממנה.

למרבה המזל, קיים בישראל חוק ביטוח חובה הוגן ושוויוני שמעניק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ללא תלות בשאלת האשם. אולם לעיתים נדרש מאבק משפטי מול חברות הביטוח על מנת לממש זכות זו.

לכן, במידה ונפגעתם בתאונת דרכים, פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עורכי הדין המומחים בתחום הנזיקין ומימוש הזכויות לנפגעי תאונות דרכים, במשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש. היוועצות משפטית מיידית חיונית כדי להבטיח את מלוא זכויותיכם ולקבל פיצוי הוגן על הנזקים שנגרמו לכם, לכן, אל תהססו לתאם שיחת ייעוץ במשרדנו עוד היום. הייעוץ הראשוני מוצע ללא התחייבות מצידכם.

תאונות דרכים בעקבות מהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת מגבירה משמעותית את הסיכוי של נהגים ונוסעים להיות מעורבים בתאונת דרכים. בנוסף, מהירות מופרזת מחמירה את חומרת הפציעות של המעורבים בתאונה. מכיוון שרבים מהנהגים נוסעים במהירות העולה על המותר, רבים מהם עלולים למצוא את עצמם במצבים מסוכנים בהם הם גורמים לתאונה או נפגעים ממנה.

נהיגה במהירות החורגת מהמהירות המרבית המותרת על פי חוק, מוגדרת כנהיגה במהירות מופרזת. נהיגה כזו אסורה על פי חוק והנהג העובר עליו צפוי לעונשים. מעבר להיותה בלתי חוקית, נהיגה במהירות מופרזת היא כאמור גם מסוכנת מאוד ועלולה להוביל לתאונות דרכים קשות.
ככל שהנהג נוסע במהירות גבוהה יותר מהמותר, כך גדל הסיכוי שלא יצליח לשלוט ברכב במצב בלתי צפוי, מה שיכול להסתיים באסון.

כדי לתבוע את חברת ביטוח החובה של הרכב הפוגע, יש להגיש טופס תביעה רשמי ולצרף אליו את כל המסמכים הרלוונטיים:

  • מסמכים המוכיחים כי אכן התרחשה תאונת דרכים – כגון דוח משטרה, תמונות ועדויות.
  • מסמכים רפואיים המעידים על הפגיעות והנזקים שנגרמו בתאונה – כולל אבחנות רופאים, חוות דעת מומחים, קבלות על טיפולים ותרופות ועוד.
  • קבלות ואישורים על כל הוצאה כספית שנגרמה בעקבות התאונה.

צירוף מסמכים אלה חיוני כדי להוכיח את זכותכם לפיצוי מביטוח החובה של הרכב הפוגע.

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים שנגרמה כתוצאה מנהיגה במהירות מופרזת, זכאי לפיצויים לפי החוק לתשלומי פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד) – ללא קשר לשאלת האחריות לתאונה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט

פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה

פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו

פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב

פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש

לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן