לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה

מחלת הפיברומיאלגיה, הגורמת לכאבים כרוניים ולקשיים תפקודיים יומיומיים, נותרה בעלטה במשך שנים רבות מבלי שזכתה להכרה או למענה הולם מצד מערכת הבריאות והרווחה. עתה, לראשונה, פתח המוסד לביטוח לאומי את הדרך לחולים אלה לקבלת קצבת נכות לה הם זכאים על פי חוק, בדומה לתסמונת העייפות הכרונית. מאמר זה יסקור את התהליך להגשת תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה לצורך מימוש הזכויות בביטוח לאומי.

 

האם ניתן להגיש בישראל תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה?

לאחר שנים של התעלמות, לראשונה במרץ 2022, הכיר המוסד לביטוח לאומי במצוקתם של חולי פיברומיאלגיה. כיום חולים אלה יכולים לקבל סוף סוף את אחוזי הנכות להם הם זכאים בגין מחלתם הקשה. זוהי נקודת מפנה חשובה עבור הסובלים מתסמינים כרוניים אלה, שכן עד כה הם לא זכו להכרה או לסיוע כספי מהמדינה. כעת, בעקבות ההחלטה האחרונה, הם יוכלו לקבל קצבאות נכות שיקלו מעט על העול הכלכלי הכבד המוטל על כתפיהם.

 

הבשורה המעודדת מביטוח לאומי: כיום ניתן לקבל הכרה באחוזי נכות עקב מחלת הפיברומיאלגיה

לאחר מסע ארוך ומייגע שארך שנים רבות, סוף סוף הושגה ההכרה המיוחלת במצוקתם של חולי הפיברומיאלגיה בישראל. מחלה סמויה זו גורמת לקשיים תפקודיים רבים בחיי היומיום של החולים בה – החל מאי יכולת לעבוד או לנהל שגרת חיים נורמטיבית, ועד קושי בביצוע מטלות בסיסיות כמו קניות, טיפול בילדים או נסיעה בתחבורה ציבורית. כעת, המוסד לביטוח לאומי מאפשר למאובחנים במחלה זו לקבל סיוע כלכלי וקצבאות החיוניים לאיכות חייהם.

 

כיצד מתבצעת קביעת אחוזי הנכות לחולי פיברומיאלגיה בביטוח הלאומי?

עד לא מזמן, קביעת אחוזי הנכות לחולי פיברומיאלגיה היוותה אתגר בפני המוסד לביטוח לאומי, שכן מדובר במחלה שקשה מאוד לכמת באופן אובייקטיבי. הכאבים הכרוניים אינם ניכרים לעין, ולכן קשה לוועדות להעריך את עוצמתם או למדוד את השפעתם על תפקוד המבוטח ביומיום.

על כן הוחלט כי הפיברומיאלגיה תיבחן בדומה לתסמונת העייפות הכרונית – תוך התייחסות לעוצמה ולהשפעה המצטברת של תסמינים שונים כגון כאבים, עייפות, בעיות שינה וקשיים קוגניטיביים. שיטה זו, הבוחנת את מכלול השפעות המחלה, חותרת לאפשר הערכה הוגנת וראויה יותר של נכותם של הסובלים מפיברומיאלגיה.

בהתאם לכך, כיום, קביעת אחוזי הנכות עבור חולי תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה מבוססת על הערכת מידת ההשפעה על התפקוד היומיומי.

הוועדה בוחנת את הסימנים הקליניים וקובעת דרגות חומרה בהתאם לרמת ההפרעה התפקודית. ככל שזו חמורה יותר, כך אחוז הנכות גבוה יותר. כך במקרים קלים יחסית ניתנת נכות של 10 אחוז, במקרים בינוניים 20 עד 30 אחוז, ובמקרים קשים במיוחד ניתן לקבל גם עד 40 אחוז נכות.

בשתי המחלות, הפגיעה בתפקוד נבחנת באותה שיטה – החל מקשיים קלים יחסית ועד צורך בטיפול תכוף עקב סימפטומים קשים ביותר. כך ניתנת הערכה מותאמת והוגנת של אחוזי הנכות עבור שתי מחלות סמויות אלה.

 

על המשמעות של הכרה בדרגת נכות לחולים בפיברומיאלגיה

קביעת אחוזי הנכות עבור חולי פיברומיאלגיה היא בעלת משמעות רבה, שכן היא יוצרת השפעה ישירה על גובה הקצבה החודשית לה זכאים החולים מביטוח לאומי. קצבה זו, המשולמת מדי חודש בחודשו, מהווה מקור הכנסה קבוע וחיוני עבור המתמודדים עם המחלה שלה נטייה לפגוע בכושר העבודה של הלוקים בה. הקצבה משפרת את איכות חייהם בכך שהיא מעניקה להם ביטחון כלכלי יחסי, ומאפשרת התמקדות בהתמודדות עם הקשיים הבריאותיים והתפקודיים מבלי להיקלע למצוקה פיננסית. ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר, כך גדלה הקצבה – ובכך גם משתפרים סיכוייהם של החולים לנהל אורח חיים סביר למרות מגבלותיהם.

 

כיצד מתנהלת הגשת תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה?

תהליך קבלת קצבת נכות מביטוח לאומי עבור חולי פיברומיאלגיה כולל את השלבים העיקריים הבאים:

 1. הכנת התיק לקראת הגשת התביעה: איסוף מסמכים רפואיים מקיפים המעידים על מצב המבוטח, כולל סיכומי אשפוז, מרשמי תרופות, מכתבים מרופאים מומחים וכד'.
 2. הגשת התביעה לביטוח לאומי בצירוף כל המסמכים הרלוונטיים: חשוב להגיש הכל במקבץ אחד ובצורה מסודרת.
 3. בחינת התביעה בביטוח לאומי: הערכת מצב התובע וקביעת אחוזי נכות מתבצעות על ידי ועדה רפואית בביטוח הלאומי.
 4. קביעת דרגת אי כושר העבודה של המבוטח: הדבר נעשה בכפוף לגובה אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו לו ומצבו התפקודי.
 5. קבלת קצבת נכות כללית: תשלום הקצבה החודשית לחשבון הבנק של מקבל הקצבה.

במקרה הצורך ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית או לבקש בחינה מחודשת של התביעה.

 

לסיכום

פיברומיאלגיה היא מחלה סמויה ומורכבת הגורמת לכאבים כרוניים ולקשיים תפקודיים יומיומיים לאלו המתמודדים עמה. עד לאחרונה, חולים אלו לא זכו להכרה או לסיוע ממסדי מצד המוסד לביטוח לאומי. אולם לאחרונה נפתחה הדרך לחולי פיברומיאלגיה לתבוע ולקבל קצבת נכות המגיעה להם על פי חוק. עם זאת, מדובר בתהליך מורכב הדורש מומחיות ומקצועיות רבה. על כן מומלץ להיעזר בעורך דין לתביעות נכות עקב פיברומיאלגיה, שיוכל ללוות אתכם בצורה המיטבית לאורך כל שלבי הדרך.

אם אתם סובלים מפיברומיאלגיה וזקוקים לליווי משפטי מקצועי בהגשת תביעתכם – משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש, כאן למענכם. למידע נוסף, ייעוץ וייצוג מקצועי – צרו קשר בהקדם עם משרדנו.

תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה

תביעת נכות כללית עקב פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) – הידועה גם כ"דאבת השרירים", היא מחלה כרונית שגורמת לכאבים קשים בשרירים, במפרקים וברקמות הרכות בגוף.

התסמינים העיקריים של המחלה הם:

 • כאבים נרחבים ומפושטים בכל הגוף, במיוחד באזור הצוואר, הגב, האגן והמפרקים.
 • רגישות מוגברת מאוד למגע וללחץ על נקודות מסוימות בגוף.
 • עייפות קיצונית, תשישות וקושי בתפקוד יומיומי.
 • בעיות שינה וקושי בהירדמות.
 • בעיות בזיכרון ובריכוז.
 • דיכאון, חרדה ושינויים תכופים במצב הרוח.

הגורמים למחלה אינם ידועים במדויק, וגם הטיפול בה מורכב. אין תרופה ספציפית למחלה, אך יש טיפולים שונים שיכולים להקל על התסמינים. אף ששכיחות הפיברומיאלגיה באוכלוסייה אינה גבוהה במיוחד, הרי שעבור אלפי ישראלים המתמודדים עמה מדי יום היא מהווה מקור כאב כרוני ומוגבלות. הקשיים באבחון נאות של מחלה זו הופכת את האבחון למסע ארוך ותלאות שבסופו רבים מהחולים אינם זוכים להבנה מספקת או לטיפול הולם בתסמיניהם. כעת, עם ההכרה בקיומה של הפיברומיאלגיה כליקוי רפואי לגיטימי, יש לקוות שחוליה יוכלו סופסוף לקבל מענה הולם למצוקתם.

תביעה לקבלת קצבת נכות מביטוח לאומי עקב פיברומיאלגיה היא הליך מורכב שיכול להשפיע משמעותית על איכות החיים של החולה. על כן, מומלץ בחום לקבל ליווי ותמיכה של עורך דין המתמחה בתחום זה. עורך הדין יוכל לסייע באיסוף המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, במילוי התביעה בצורה בהירה ומקצועית ובהגשתה לביטוח לאומי באופן שימקסם את הסיכויים לקבל את הקצבה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין ביטוח לאומי, נכות כללית, קצבת נכות כללית
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן