לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונת עבודה זכויות

מדי שנה מתרחשים בארץ מקרים רבים של תאונות עבודה, שחלקן קלות יחסית וחלקן קשות וכוללות פגיעות גופניות ונפשיות חמורות. במקרים אלו, הנזקים שנגרמים לעובד עלולים לפגוע ביכולת התפקוד והעבודה שלו לאורך תקופה ממושכת ולכן חשוב לדעת כי לנפגעי תאונת עבודה זכויות שניתן לממש מכוחו של חוק הביטוח הלאומי. במדריך הבא נפרט אודות הזכויות הללו ונציג בקווים כלליים את התהליך למימושן.

 

האם מגיעות לנפגעי תאונת עבודה זכויות מביטוח לאומי?

אנשים בישראל שנפגעו בתאונת עבודה, זכאים למגוון זכויות בביטוח לאומי, שמטרתן לפצות אותם על הנזקים הפיזיים והכלכליים שנגרמו להם בטווח המיידי והארוך. זכויות אלה אמורות לאפשר לנפגעי תאונות העבודה להתמודד עם הפגיעות שלהם ביעילות, ולספק להם תשלומי פיצויים שיעזרו להם לשמר את איכות חייהם ושל בני משפחותיהם בתקופה שבה הם מחלימים ולא יכולים לעבוד בהיקף המלא שאליו היו רגילים, או שאינם יכולים לעבוד כלל.

 

כיצד תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי?

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי בתור אירוע שהתרחש במסגרת שעות העבודה, וגרם לפציעה או לנזק אחר לעובד, בין אם בעקבות אופי העיסוק כשלעצמו או בעקבות תנאי העבודה. חוק הביטוח הלאומי מכיר גם בתאונות דרכים שעברו עובדים בדרך לעבודה וממנה או בנסיעות עבודה, כתאונות עבודה לכל דבר ועניין.

 

אם עברתם תאונת עבודה זכויות אלו יסייעו לכם להשתקם

להלן הזכויות העיקריות של נפגעי תאונות עבודה על פי חוק הביטוח הלאומי:

  • הזכות לטיפול רפואי מלא הכולל טיפול ראשוני, אמבולנס, אשפוז וטיפולים נוספים בקופת החולים וממקורות אחרים.
  • דמי פגיעה בשיעור 75% משכרו של הנפגע – במקרים בהם נקבע כי התאונה גרמה לאובדן כושר עבודה חלקי או מלא של הנפגע, הוא זכאי לפיצוי כספי מהמוסד לביטוח לאומי בגין אובדן הכנסות עקב התאונה. פיצוי זה מכונה "דמי פגיעה", והוא משולם למשך 90 הימים הראשונים שלאחר האירוע בשיעור של 75% משכרו החודשי של הנפגע.
  • קצבת נכות חודשית קבועה או מענק נכות חד פעמי, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו בוועדה הרפואית בגין נכות מתמשכת של הנפגע.
  • תוספת מיוחדת לקצבה או מענק מיוחד לנפגעים עם לפחות 75% נכות.
  • אפשרות לשיקום מקצועי.
  • זכויות לשארים במקרה מוות כתוצאה מתאונת עבודה.

הזכויות שפורטו לעיל מהוות רכיבים מרכזיים במערך התמיכה הניתן לנפגעי תאונות עבודה ובני משפחותיהם, שמטרתו לסייע בהחלמתם ולשמור על רווחתם. מערך תמיכה זה כולל טיפול רפואי, פיצויים כספיים, שיקום מקצועי ועוד – המיועדים לאפשר לנפגעי תאונות העבודה ובני משפחותיהם להתאושש באופן המיטבי מהפגיעה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה כלכלית.

 

התהליך למימושן של זכויות העובד בביטוח הלאומי בעקבות תאונת עבודה

על מנת לממש את הזכויות החוקיות של נפגעי תאונות עבודה, הצעד הראשון שעל נפגע עבודה לנקוט הוא פניה למוסד לביטוח לאומי – הגוף הממשלתי הממונה על הכרה רשמית בתאונות כפגיעות הקשורות לעבודה. במקרים בהם ישנה אי בהירות משפטית לגבי סיווגו של מקרה מסוים כתאונת עבודה, בית הדין לעבודה הוא שיכריע בנושא ויקבע האם מדובר בתאונת עבודה או לא.

על מנת לממש את מלוא הזכויות החוקיות בביטוח לאומי, נפגעי תאונות עבודה נדרשים לנקוט בשורה של צעדים:

  • יש לפנות מיידית לטיפול רפואי ולשמור היטב את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שישמשו הוכחה לפגיעה.
  • יש להודיע למעביד על האירוע ולמלא טופס ב"ל 250 המהווה הודעה רשמית על תאונת עבודה בביטוח לאומי.
  • יש להגיש תביעה לקבלת דמי פגיעה לתקופה של עד 3 חודשים, ולאחר מכן אם נדרש – גם תביעת נכות.

הצעדים האלה הכרחיים על מנת שהנפגע יוכל לקבל לאחר תאונת עבודה זכויות מלאות בביטוח הלאומי.

 

הזכויות לקבלת טיפול רפואי מסובסד לנפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה זכאים לקבל טיפול רפואי מקיף על חשבון ביטוח לאומי. טיפול זה כולל: טיפול ראשוני במקום האירוע, פינוי באמבולנס למיון או אשפוז אם נדרש, טיפולי המשך בקופת החולים של הנפגע, וכן הפנייה לטיפולים משלימים במידת הצורך – והכל על בסיס הפגיעות והצרכים הרפואיים שנגרמו בעקבות תאונות עבודה.

 

באילו מקרים תוגש תביעה לקצבת נכות מעבודה בביטוח לאומי?

הגשת תביעת נכות מעבודה מאפשרת קבלת פיצוי כספי, בצורה של קצבה חודשית מתמשכת או מענק חד פעמי, בהתאם לשיעור הנכות שנקבע עבור הנפגע בוועדה רפואית. ככלל, נכות הנמוכה מ- 20% מזכה במענק חד פעמי, ואילו נכות של 20% ויותר, מזכה בגמלת נכות חודשית קבועה.

 

האם לנפגעי תאונת עבודה זכויות להגשת תביעת פיצויים כנגד המעסיק?

במקרים שבהם תאונת העבודה נגרמה כתוצאה מרשלנות או הפרת חובת הזהירות מצד המעביד, לנפגע הזכות לנקוט בהליכים משפטיים כנגד המעביד או חברת הביטוח שלו לשם קבלת פיצויים. כך לדוגמה, כאשר המעביד לא נקט באמצעי בטיחות נדרשים, מה שהוביל לפציעת העובד. מצב זה נפוץ למדי, לצערנו הרב, אולם רוב המעסיקים מבוטחים למקרי נזקי גוף של עובדים. עם זאת, ביטוח זה אינו פוטר את המעביד מאחריותו המלאה לתאונת העבודה אם זו נבעה מרשלנות מצדו.

 

אם נפגעתם בתאונת עבודה – מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי לטובת מימוש זכויות אופטימלי

במצבים מורכבים של תאונות עבודה והשלכותיהן, חשוב ביותר לפנות לליווי משפטי מקצועי של עורך דין מומחה בתחום. עורך דין מנוסה בנושא תאונות עבודה יכול להבטיח מימוש מלא של מכלול הזכויות החוקיות של נפגע התאונה מול הביטוח הלאומי, לנהל בשמכם משא ומתן להשגת פיצוי הולם מול חברות הביטוח, ובמידת הצורך גם להגיש תביעה לפיצויים כנגד המעביד שלכם. בכך יוכל עורך דינכם להבטיח שתקבלו את מלוא הפיצוי המגיע לכם באופן צודק ומלא.

 

תאונת עבודה זכויות – סיכום

תאונות עבודה הן אירועים מצערים מאין כמוהם, אם כי שכיחים למדי. אירועים אלו עלולים לגרום נזקים רבים לעובדים ולבני משפחתם. לכן חיוני לדעת כי חוק הביטוח הלאומי מעניק מגוון זכויות לנפגעי תאונות עבודה, שניתן ומומלץ לממש בהקדם עם קרות הפגיעה. עם הזכויות שתוכלו לממש כנפגעי עבודה, ישנו כאמור פיצוי על אובדן ההשתכרות בתקופת ההחלמה הראשונית (דמי פגיעה), גמלת נכות מעבודה או מענק נכות חד פעמי (לעומדים בתנאים המזכים) וכן שירותי שיקום מקצועי. אולם על מנת לממש את זכויותיכם כנפגעי תאונת עבודה ביעילות, כדאי לפנות בהקדם למשרד עורכי דין המתמחה בתביעות ביטוח לאומי, שיוכל לסייע לכם ויחסוך מכם עודף בירוקרטיה.

משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש כאן לרשותכם אם אתם מעוניינים לבדוק את זכאותכם לפיצויים בעקבות תאונת העבודה שעברתם, ויוכל לסייע לכם לאורך כל שלבי התהליך של הגשת תביעתכם עד לקבלת הזכויות המגיעות לכם בפועל.

לפרטים נוספים ותיאום שיחת ייעוץ ללא התחייבות – צרו עמנו קשר עוד היום

תאונת עבודה זכויות

עם הסוגים השכיחים ביותר של תאונות עבודה המזכות בזכויות בביטוח לאומי, ניתן למנות: נפילות, פגיעות חשמל, כוויות, פגיעות מחומרים מסוכנים בעבודה, תאונות דרכים בדרך לעבודה ובחזרה ממנה, תאונות עבודה בכלי רכב כבד ועוד.

לעובדים בישראל אשר נפגעו במסגרת תאונת עבודה זכויות שונות על פי חוק הביטוח הלאומי, שביניהן: הזכות לקבלת טיפול רפואי מלא ומסובסד בעקבות הפגיעה, הזכות לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי כפיצויים בגין אובדן כושר העבודה הזמני, וגם קצבת נכות חודשית או מענק חד פעמי לנכי עבודה במידה והתרחש אובדן כושר העבודה באופן זמני או לצמיתות בשל פגיעת העבודה.

כדי לממש את מלוא זכויותיהם לאחר תאונת עבודה, על נפגעי תאונות עבודה לנקוט במספר צעדים: ראשית, לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי. שנית, לשמור היטב את כל המסמכים והרשומות הרפואיות הרלוונטיים לטיפול שקיבלו. שלישית, להודיע למעסיק על מנת שימלא עבורם את טופס בל 250 המהווה הודעה רשמית על תאונת העבודה לביטוח לאומי. טופס זה יסייע בהמשך לקבל את האישורים הרפואיים הנדרשים על מנת לממש את זכאותו של הנפגע לתגמולים מהביטוח הלאומי.

כן. נפגע תאונת עבודה יכול לתבוע פיצוי מהמעסיק באם התאונה נגרמה עקב רשלנות מצידו. זאת ניתן לעשות על ידי הגשת תביעה משפטית כנגד חברת הביטוח של אותו מעסיק או כנגד המעסיק עצמו, במידה ואיננו מבוטח. בכל מקרה, ייצוג על ידי עורך דין מנוסה בתחום תביעות הנזיקין יכול לסייע בהתמודדות יעילה יותר עם המורכבויות המשפטיות הכרוכות בהגשת תביעות מעין אלה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד תאונות עבודה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן