לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונת דרכים: השלבים עד קבלת הפיצויים

תאונות דרכים הן אירועים טראגיים העלולים לגבות מחיר יקר מהנפגעים בהן, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית וכלכלית. כדי להתמודד כראוי עם הנזקים שנגרמו לאדם שעבר תאונה כזו, ניתן לתבוע פיצוי כספי מחברת הביטוח שאצלה מבוטח הרכב שאחראי לפגיעה. במאמר זה נדון בנושא תאונת דרכים: השלבים עד קבלת הפיצויים בגין נזקי גוף מחברת הביטוח, ונציג בתוך כך דגשים חשובים למקסום סכום הפיצוי שניתן לקבל בגין הפגיעה.

 

תאונת דרכים: השלבים עד קבלת הפיצויים בגין נזקי גוף מכוחו של הפלת"ד

תאונות דרכים הן תופעה נפוצה בישראל, וכל שנה עשרות אלפי אנשים נפגעים בתאונות אלו, חלקם באופן קשה. הפגיעות כוללות לעתים נכויות, שברים, פציעות קשות וטראומות נפשיות ארוכות טווח. לאור זאת, המחוקק הישראלי העניק לנפגעים הגנה רחבה באמצעות חוק הפלת"ד משנת 1975, המחייב את חברות הביטוח לפצות את נפגעי תאונות הדרכים על נזקי הגוף שנגרמו להם.

מימוש הזכות לפיצויים מחייב הגשת תביעה כנגד פוליסת ביטוח החובה של הרכב המעורב בפגיעה, וזאת בסיוע עורך דין נזקי גוף, שיוכל להבטיח את קבלת מלוא הפיצויים המגיעים לנפגע על פי חוק.

 

השלבים הראשונים למימוש הזכאות לפיצוי לאחר תאונת דרכים – דיווח, תיעוד וטיפול רפואי

הפעולה הראשונה שיש לנקוט מיד לאחר התרחשות תאונת דרכים היא לדווח על האירוע למשטרה. המשטרה תפתח בחקירה, תתעד את זירת התאונה ותנסה לברר את נסיבותיה ואת האחריות לה. במקביל, יש להתפנות במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי בבית חולים או במוסד רפואי אחר.

כבר בשלב זה, חשוב מאוד להתחיל ולאסוף את כל המסמכים הרפואיים המתעדים את הפגיעות שנגרמו – כולל אבחנות, סיכומי מחלה, בדיקות הדמיה, קבלות על תרופות ועוד. תיעוד מסודר של מצבו הרפואי של הנפגע הוא קריטי להערכת היקף הנזק ולחישוב הפיצויים בהמשך הדרך.

מלבד התיעוד הרפואי, מומלץ לאסוף גם ראיות מזירת התאונה עצמה, כמו צילומי הנזק לרכבים, פרטי עדים והימצאות מצלמות אבטחה. בנוסף, יש לבקש מהמשטרה את הדו"ח על נסיבות התאונה, וכן את פרטי פוליסות הביטוח של כל המעורבים.

 

בשלב הבא – פתיחת תיק תביעה בסיוע עורך דין נזיקין מקצועי

לאחר איסוף הראיות הראשוני, הצעד הבא הוא פנייה לעורך דין המתמחה בתחום תאונות הדרכים, שיטפל בכל ההיבטים המשפטיים של התביעה וינהל את המשא ומתן עם חברת הביטוח. עורך הדין יפתח "תיק תביעה" ויגיש לחברת הביטוח את כל המסמכים התומכים בה, לרבות דו"חות משטרה, חומר רפואי, פרטי עדים וכו'.

עורך דין בעל ניסיון בניהול תביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוא הכרחי כדי להבטיח את מיצוי מלוא הזכויות של הנפגע, שכן הוא מכיר את כל הוראות החוק ויודע כיצד לנהל את הליך התביעה באופן היעיל ביותר. ייצוג משפטי מקצועי יכול להוביל לפסיקת פיצויים של מאות אלפי שקלים ואף יותר.

 

שלב קביעת שיעור הנכות וחישוב שיעור הפיצויים בגין התאונה

אחד השלבים המרכזיים בתביעה לפיצויים הוא הערכת הנזק הגופני והתפקודי שנגרם לנפגע כתוצאה מהתאונה. זאת באמצעות בדיקה של מומחים רפואיים, שקובעים את דרגת הנכות על סולם שבין 0% ל-100%. שיעור הנכות משפיע ישירות על גובה הפיצויים שיקבל הנפגע.

על בסיס שיעור הנכות, ותוך התחשבות בפגיעה באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, תבצע חברת הביטוח חישוב של הפיצויים, על פי נוסחה קבועה בחוק הפלת"ד. התחשיב כולל מרכיבים כמו הוצאות רפואיות, אובדן ימי עבודה, כאב וסבל, הפסד כושר השתכרות ועוד.

יש לציין שחברות הביטוח נוטות לא פעם לחשב את הנכות והפיצויים בצורה שמרנית ודלה, ולכן אחת המשימות החשובות של עורך הדין היא לבקר את הערכות המבטחת ולהיאבק על הגדלת הפיצוי לרמה הראויה והמתאימה לחומרת הנזק בפועל.

 

שלב המשא ומתן מול חברת הביטוח המטפלת בתביעה

אחרי שעורך הדין הגיש את כל החומר הרפואי והראייתי לחברת הביטוח, מתנהל משא ומתן בין הצדדים על סכום הפיצויים. בשלב ראשון, לרוב המבטחת תציע סכום נמוך משמעותית מהמגיע על פי חוק, ותפקיד עורך הדין לדחות הצעות בלתי הולמות עד להשגת הצעה הוגנת יותר.

פעמים רבות, כדאי לנסות להגיע לפשרה מוסכמת בין הצדדים, ללא פנייה לבית המשפט. הסכם פשרה מקצר את זמן הטיפול בתיק ומונע עלויות משפט, אולם בתמורה יש לוותר על מלוא הסכום. כאן חשוב מאוד הניסיון של עורך הדין בהערכה האם הפשרה המוצעת הינה סבירה בנסיבות העניין.

לעומת זאת, אם המשא ומתן נכשל, תוגש תביעה מסודרת לבית המשפט, שיכריע בדבר שיעור הפיצויים לאחר קיום דיון הוכחות מלא בהשתתפות הנפגע. גם בשלב זה, הדין מחייב את הצדדים לנהל מגעים לפשרה במקביל להליך השיפוטי.

 

לסיכום

נפגעי תאונות דרכים בישראל מוגנים היטב בחוק הפלת"ד המקנה להם זכות לפיצויים מקיפים על נזקיהם. עם זאת, מימוש אופטימלי של הזכויות מחייב עירנות וידע משפטי לכל אורך התהליך הבירוקרטי והמשפטי הסבוך, החל מרגע התאונה ועד לסיומו המוצלח של ההליך. לפיכך מומלץ בחום לכל מי שנפגע בתאונת דרכים, להיעזר בהקדם בעורך דין מנוסה שיסייע לו לצלוח את כל השלבים בדרך אל הפיצוי המגיע לו. אם גם אתם נפגעתם חלילה בתאונת דרכים, אל תהססו לפנות להתייעצות ראשונית ללא התחייבות במשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש. אנו נעמוד לרשותכם במקצועיות וביסודיות לכל אורך הדרך עד שתקבלו את הפיצוי המלא המגיע לכם כחוק.

לפרטים נוספים – חייגו אלינו כעת.

תאונת דרכים: השלבים עד קבלת הפיצויים

ראשית, יש לדווח מיידית למשטרה על קרות התאונה, כדי שתפתח בחקירת נסיבותיה וקביעת האחריות לה. במקביל, חשוב להתפנות במהירות האפשרית לבדיקה ואבחון רפואי בבית חולים או מרפאה, ולתעד את כל הפציעות והנזקים שנגרמו. בשלב זה מומלץ גם לאסוף ראיות מזירת התאונה עצמה, כגון צילומים, פרטי עדים ומיקום מצלמות. בהמשך, יש לקבל מהמשטרה את הדו"ח על נסיבות האירוע, ולאתר את פרטי הביטוח של כל המעורבים. לבסוף, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין מומחה בתחום תאונות הדרכים שיוכל ללוות את התהליך לכל אורכו.

גובה הפיצויים לנפגע בתאונת דרכים נקבע בעיקר לפי שיעור הנכות או הפגיעה הרפואית שנגרמה לו, כפי שמוערך על ידי מומחים רפואיים, בסולם שבין 0% ל-100%. בהתאם לאחוז הנכות, ותוך התייחסות לחומרת הפגיעה בתפקוד ובאיכות החיים, ייקבע סכום הפיצוי הכולל בהתאם לנוסחה אחידה הקבועה בחוק הפלת"ד. תחשיב זה מביא בחשבון מרכיבים רבים, ובהם הוצאות רפואיות, ימי עבודה שהופסדו, כאב וסבל, אובדן כושר השתכרות עתידי ועוד. חשוב לזכור שחברות הביטוח נוטות להציע הערכות שמרניות של הנכות, ולכן נדרש ייצוג משפטי כדי להעריך נכונה את הנזק ולהיאבק על הפיצוי המגיע.

במרבית המקרים, עדיף לנסות ולהגיע להסדר פשרה מוסכם עם חברת הביטוח, מבלי להידרש לניהול הליך משפטי מלא. פשרה מאפשרת לקצר משמעותית את משך הטיפול בתיק ואת העלויות הכרוכות בכך, אך מנגד היא כרוכה בוויתור על חלק מסכום הפיצויים. כאן יש חשיבות מכרעת לניסיונו וחוש השיפוט של עורך הדין, בבחינת סבירות הפשרה המוצעת אל מול סיכויי התביעה וחסרונות ההתדיינות המשפטית. רק כאשר המבטחת אינה מציעה פשרה ראויה או מתנהלת בחוסר תום לב, יעדיף עורך הדין לפנות לבית המשפט כדי לממש את הזכויות במלואן.

בניגוד למה שרבים חושבים, גם נהג או הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים באשמתו שלו, עשוי להיות זכאי לפיצויים מלאים בגין נזקי גוף שנגרמו לו. זאת מכיוון שחוק הפלת"ד מטיל על חברות הביטוח "אחריות מוחלטת" לפצות את הנפגע גם במקרה של נהיגה רשלנית ופזיזה מצידו, ולמעשה בכל מצב למעט תאונות שאירעו בכוונת זדון. עם זאת, חברת הביטוח תנסה כמובן לצמצם ככל הניתן את הפיצוי לנהג האשם בתאונה, ולכן גם במקרה זה נחוץ ייצוג משפטי עיקש ומיומן כדי להוכיח את מלוא היקף הנזק ולתבוע את הפיצוי המקסימלי המגיע לנפגע התאונה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן