לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

האם אוכל לקבל פיצוי בביטוח לאומי גם על פוסט טראומה וגם על חרדה?

השאלה שמעסיקה ישראלים רבים בימים אלו, היא האם אוכל לקבל פיצוי בביטוח לאומי גם על פוסט טראומה וגם על חרדה כתוצאה מהאירועים האחרונים? מדובר בשאלה מתבקשת לאור העובדה שאנשים רבים חוו חוויות קשות וחריגות במסגרת אירועי אוקטובר ומבצע חרבות ברזל, אשר עלולות לגרום לתסמיני פוסט טראומה וחרדה הפוגעים בתפקוד היומיומי. פגיעות נפשיות אלו, נוטות במקרים רבים גם להשפיע לרעה על כושר העבודה של הנפגעים, ולכן חשוב לדעת מתי ניתן לקבל פיצוי מביטוח לאומי בגינן וכיצד.  

 

האם אוכל להיות לקבל פיצוי בביטוח לאומי גם על פוסט טראומה וגם על חרדה בעקבות מלחמת חרבות ברזל?

אם בעקבות מבצע חרבות ברזל, אירועי ה- 7 באוקטובר 2023, או נסיבות אחרות, אתם מאמינים כי אתם מתמודדים גם עם תסמינים של פוסט טראומה (הפרעת דחק פוסט טראומטית או בלעז: PTSD) וגם עם תסמיני חרדה, ובמידה ובעקבות מצבכם הנפשי יש לכם קושי לעבוד או שהיכולת שלכם לבצע את עבודותכם ירדה – ייתכן שתהיו זכאים לקבלת תגמולים מהמוסד לביטוח לאומי על נכות נפשית. כדי לדעת האם אתם זכאים לפיצויים הללו, כדאי לברר  אם אתם עומדים בקריטריונים לקבלת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי. 

 

מהם תנאי הסף לקבלת פיצויים על חרדה ופוסט טראומה מביטוח לאומי?

קבלת פיצויים בגין פגיעות נפשיות הפוגעות בכושר העבודה, מותנית בכך שהתובע יהיה אזרח ישראלי בגיר (בגיל 18 ומעלה) לפני גיל הפרישה לגמלאות, שבשל פגיעה נפשית איבד את כושר ההשתכרות שלו, או חווה ירידה משמעותית של 50 אחוזים בכושר השתכרותו ויותר. 

בנוסף לכך על התובע להיות מובטל או בעל הכנסה מעבודה שאינה עולה על 60% מן השכר הממוצע במשק שעומד על 7,122 ש"ח (החל מ-01.01.2023).

תביעתה של אישה נשואה שאיננה עובדת, תיבחן כתביעת נכות לעקרת בית, באם לא עבדה במשך 12 חודשים ברצף או במשך 24 חודשים שאינם בהכרח רצופים במהלך 48 החודשים שלפני הגשת התביעה או לפני מועד הפסקת עבודתה – באם הפסקת העבודה התרחשה אחרי הגשת התביעה.

בהמשך לכך, נדרש התובע להיות בעל דרגת נכות רפואית שנקבעה לו בידי הוועדה הרפואית בביטוח לאומי, ושיעורה הוא לפחות 60 אחוזים, או לפחות 40 אחוזים באם מדובר במספר ליקויים המוכרים בידי הביטוח הלאומי שאחד מהם מזכה בנכות רפואית של 25 אחוזים ויותר.

לבסוף, תלויה הזכאות לפיצויי נכות בקביעת הביטוח הלאומי כי שעקב הנכות הנפשית של התובע הוא איננו כשיר לעבוד או שהיכולת שלו לעבוד ירדה ב- 50 אחוזים לפחות, ונקבעה לו דרגת אי כושר בשיעור מהשיעורים הבאים: 60, 65, 74 או 100 אחוזים.

 

איך מגישים תביעת נכות לביטוח לאומי בגין פגיעות נפשיות?

תביעת נכות כללית על רקע פוסט טראומה, חרדה ומגוון סוגי פגיעות נפשיות אחרות, מוגשת למוסד לביטוח לאומי באמצעות טופס 7801.

יש לצרף לתביעה חוות דעת של פסיכיאטר, עובד סוציאלי או פסיכולוג, מכתב סיכום אשפוז (אם ישנו כזה) וכל מסמך רפואי רלוונטי אחר המעיד על הבעיה הנפשית והשלכותיה על כושר ההשתכרות של מתמודד הנפש התובע.

מבוטח שיש לו יותר מליקוי אחד – הדבר עלול להגדיל את אחוזי הנכות הרפואית שלו, לכן מומלץ לספק אישורים רפואיים על כל הליקויים הנפשיים, הקוגניטיביים והגופניים שבהם הנפגע לוקה.

 

איך הביטוח הלאומי קובע את דרגת הנכות לבעלי נכות נפשית?

לאחר הגשת התביעה הביטוח הלאומי מזמן את התובע לבדיקה בוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלו, על פי רשימת הליקויים בסעיפים 33 ו-34 לתקנות הביטוח הלאומי.

כדי להיות זכאי לקבלת גמלת נכות כללית, צריך שהוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי, תקבע לתובע נכות רפואית של 60% לפחות או 40% לפחות – אם יש לו מספר ליקויים שעל אחד מהם נקבעה דרגת נכות רפואית בשיעור של 25 אחוזים ומעלה. עבור עקרת בית תספיק דרגת נכות רפואית בהיקף של החל מ- 50 אחוזים.

בהמשך לכך, נקבעת למבוטח דרגת אי כושר עבודה, אם הוא עומד באחוזי הנכות הרפואית הרלוונטיים כאמור לעיל. מבוטח בעל אחוזי נכות בשיעורים המזכים שתיקבע לו דרגת אי-כושר בשיעור של 60%, 65%, 74% או 100% – יהיה זכאי לפיצויים, כאשר סכום הקצבה שיתקבל יהיה בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה עבורו.

אחוזי הנכות ייקבעו בין היתר על פי חומרת הפגיעה הנפשית של התובע, הטיפול שהוא מקבל, משך ההפרעה ומספר ההתקפים, מספר האשפוזים, התפקוד הנפשי והחברתי שלו, היכולת שלו לעבוד והצורך שלו בהשגחה מזולתו.

 

שימו לב: פנייה לאבחון נפשי מקצועי היא הבסיס לקבלת פיצויים על פוסט טראומה מהמוסד לביטוח לאומי

כדי לקבל פיצוי מביטוח לאומי על פוסט טראומה, חרדה או שתיהן, ראשית יש לעבור אבחון מקצועי ולקבל אבחנה רשמית מטעם גורם מקצועי ומוסמך בתחום בריאות הנפש (פסיכולוג / פסיכיאטר / עובד סוציאלי). את האבחנה הנ"ל יש לצרף לתביעת נכות המוגשת למוסד לביטוח לאומי.

לאחר מכן נקבעת מידת הנכות על בסיס ההשפעה על תפקוד יומיומי, חברתי וכלכלי. זה מאפשר קבלת קצבת נכות חודשית מביטוח לאומי (או מענק נכות חד פעמי) שמטרתה לשפר את איכות החיים לאחר החוויה הטראומתית. 

 

חשוב לדעת! בעלי פוסט טראומה וחרדה זכאים לפנות לקבלת סיוע נפשי ללא תלות בזכאותם לפיצויים

בימים מורכבים אלו, חשוב לדעת כי ניתן לקבל שירותי ייעוץ ותמיכה נפשית ללא עלות במסגרת מרפאות בריאות הנפש, עמותות סיוע נפשי ומרכזי חוסן. לנפגעי חרדה מוצעים 12 מפגשי טיפול אישיים ללא תלות בהכרה בנכותם או בהיותם נפגעי אירועי איבה.

בנוסף, ניתן לפנות לפסיכיאטר המוסמך למתן אישור לקבלת שירותי סל שיקום ממשרד הבריאות למתמודדי נפש, מבלי לעבור דרך הליך התביעה לקבלת פיצוי כספי בביטוח לאומי.

 

לסיכום

בסקירה זו ראינו כי על פי חוק הביטוח הלאומי, אדם זכאי לפיצוי במקרה של נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או 40% לפחות כאשר ישנם מספר ליקויים ואחד מהם הוא בשיעור של 25% לפחות (או 50% לפחות לעקרת בית). נכות נפשית, לרבות פוסט טראומה וחרדה, יכולה להיחשב לנכות רפואית במסגרת חוק הביטוח הלאומי. על מנת לקבל פיצוי על נכות נפשית, יש להגיש תביעה לביטוח לאומי ולעבור בדיקה רפואית אצל ועדה רפואית מטעם הבט"ל.

אם אתם סובלים מפוסט טראומה או מחרדה כתוצאה ממלחמת "חרבות ברזל" או כל אירוע טראומטי אחר, אתם עשויים להיות זכאים לפיצוי מביטוח לאומי. לצורך כך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בביטוח לאומי כדי לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ולהגדיל את סיכוייכם לקבל את הפיצוי המגיע לכם במלואו.

משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש מתמחה במימוש זכויות בביטוח לאומי. משרדנו מעניק ייעוץ משפטי וליווי משפטי לכל מי שזקוק לפיצוי מביטוח לאומי, לרבות במקרים של נכות נפשית.

אם אתם מעוניינים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ואישי בנושא פיצוי על פוסט טראומה או חרדה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש. הצוות המקצועי במשרדנו ישמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם לקבל את הפיצוי המגיע לכם בנחישות וברגישות המתבקשת. צרו עמנו קשר עוד היום לסיוע משפטי אישי.

האם אוכל לקבל פיצוי בביטוח לאומי גם על פוסט טראומה וגם על חרדה?

אחוזי הנכות בביטוח הלאומי נקבעים בין היתר לפי חומרת הפגיעה הנפשית, הטיפול שהתובע מקבל, משך ההפרעות ומספר ההתקפים, כמות האשפוזים, מצב התפקוד הנפשי והחברתי של הנפגע, היכולת שלו לעבוד למחייתו והצורך שלו בהשגחה.

עקב אירועי אוקטובר 2023, ניתן לקבל כיום שירותי סיוע נפשי בחינם במרפאות בריאות הנפש, במגוון עמותות לסיוע נפשי ובמרכזי חוסן. לנפגעי חרדה וטראומה, מוצעים 12 מפגשי טיפול אישיים ללא תלות בהכרת ביטוח לאומי ומשרד הביטחון בנכותם ובהיותם נפגעי איבה.

ניתן להגיש תביעת נכות כללית בגין נכות נפשית מהסוגים הללו למוסד לביטוח לאומי. מבוטח שיש לו יותר מליקוי יחיד עשוי לזכות בהכרה באחוזי נכות רפואית גבוהים יותר בוועדה לקביעת נכות של ביטוח לאומי. בהתאם לכך גם תגמולי הנכות עשויים להיות גדולים יותר. 

מומלץ לספק אישורים רפואיים על כל הליקויים הנפשיים, הקוגניטיביים והגופניים שבהם הנפגע לוקה, מפסיכיאטר, פסיכולוג או עובד סוציאלי.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין ביטוח לאומי, עורך דין לנפגעי פעולות איבה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן