לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת "חרבות ברזל"

מבצע "חרבות ברזל" הוא אחד האירועים הקשים והמערערים ביותר שמדינת ישראל ואוכלוסייתה ידעה אי פעם. רבים מאיתנו וממכרינו, חוו פגיעה פיזית ו/או נפשית במסגרת אירועי החודש האחרון, ואלו שלא חוו זאת עדיין עלולים לחוות פגיעות כאלה. במקרים כאלו, לא אחת מתעוררת הפרעת דחק פוסט טראומטית – הידועה בשפת העם כ"פוסט טראומה" בצל האירועים הקשים. פגיעה נפשית זו היא הפרעת חרדה שבכוחה להשפיע קשות על היבטים שונים בחיי הנפגעים – חברתית, פיזית, כלכלית ונפשית. לכן, קיימת הזכות לקבלת פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת "חרבות ברזל". בכתבה הבאה נסביר בדיוק כיצד לממש זכות זו.

 

פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל – סוגיה אקוטית

המצב הביטחוני המורכב באזורי הדרום והצפון בישראל, חושף אזרחים רבים למתקפות טרור וטילים חוזרות ונשנות, אשר עלולות לגרום לפגיעה נפשית מצטברת. בחודש האחרון, מאז החל מבצע חרבות ברזל, אנשים מכל קצוות הארץ נחשפו למציאות הבטחונית העגומה הזו ולתופעות הלוואי הנפשיות שהיא מעוררת. על רקע זה, סוגיית מימוש הזכויות בעקבות פוסט טראומה לנפגעי פעולות האיבה – הפכה אקוטית ורלוונטית מתמיד.

 

איך ניתן לדעת שמדובר על פוסט טראומה?

אבחון פוסט טראומה, כרוך בהערכה מקיפה על ידי גורם מקצועי מתחום בריאות הנפש. ישנם כמה סימפטומים אופייניים להפרעה זו, אם כי יש לציין כי ההבחנה בתסמינים אלו כשלעצמה, אינה באה במקום אבחנה רשמית. לכן אם אתם או אדם קרוב, חווים תסמינים הנחשדים כביטוי לפוסט טראומה בעקבות אירוע טרור או מלחמה, בהחלט כדאי לפנות לבעל מקצוע מוסמך לטובת קבלת אבחנה רשמית.

עם התסמינים האופייניים לפוסט טראומה ניתן למנות נטיה לחוות מחדש את האירוע הטראומטי כסיוטים או כפלאשבקים, צורך להימנע מגירויים ומצבים שמזכירים את האירוע הטראומטי, עוררות יתר ורגישות לגירויים סביבתיים כמו רעשים רמים, קושי בריכוז, בהלה מוגברת, שינויים שליליים במחשבות ובמצב הרוח, דיכאון, חרדה ו/או תחושת ניתוק. הסימפטומים הללו נוטים לגרום לאדם החווה אותם, מצוקה קשה ולשבש את תפקודו היומיומי במגוון היבטים.

 

פיצויים זמניים לנפגעי טראומה ממלחמת חרבות ברזל על אובדן כושר עבודה בתקופת השיקום

תט"ר הינם תגמולים שהמוסד לביטוח לאומי משלם לנפגעי איבה שאינם כשירים לעבוד עקב פגיעה נפשית או גופנית. תשלומים אלו עשויים להיות זמינים בחזקת פיצויים זמניים לנפגעי הפרעת דחק פוסט טראומטית ממלחמת חרבות ברזל, בגין אובדן כושר עבודתם בתקופת השיקום שלהם מאירועי המלחמה.

מימוש הזכאות לפיצויים אלו מותנית בכך שהנפגע יוכל להציג בביטוח לאומי אישור מחלה מטעם רופא מוסמך ויגיש תביעה להכרה בפגיעת איבה. 

חשוב לדעת

התט"ר משולם רק אם הנפגע אינו מקבל שכר או פיצויים אחרים באותה תקופה. אם מקבל קצבאות אחרות הן יקוזז מן התגמולים המשולמים על ידי הביטוח הלאומי. 

תשלום תט"ר מוגבל לתשעה חודשים בלבד מן הפגיעה, ולאחריהם, דרוש אישור מיוחד מטעם לשכת הייעוץ הרפואי של ביטוח לאומי בכדי להמשיך ולקבל את התגמול.

 

מתי כדאי לשקול הגשת תביעת נכות לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל?

במידה והתסמינים של הפגיעה הנפשית נמשכים לאורך זמן, ניתן להגיש תביעת נכות תוך עד שנה מהאירוע שהוביל להופעת הפוסט טראומה, לצורך קבלת פיצויי נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, זכויות רפואיות ושיקומיות, ואת סל ההטבות המוצע לבעלי נכות נפשית. 

 

מה סכום פיצויי הנכות מביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל?

סכום פיצויי הנכות המשולמים בביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה ממלחמות ופעולות איבה, תלוי באחוזי הנכות שהוועדה במוסד לביטוח לאומי קבעה לנפגע:

  • בעלי 10%-19% נכות – יקבלו מביטוח לאומי מענק נכות חד פעמי. 
  • בעלי נכות של 20% ומעלה – יקבל גמלת נכות חודשית.

לעניין זה כדאי לדעת שאמנם סכום הפיצויים העשויים להתקבל מהמוסד לביטוח לאומי בגין פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל, משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה של הנפגע, אך הכרה באחוזי נכות – גם אם הם נמוכים, כוללת סל הטבות נרחב כגון שירותי שיקום וזכויות נוספות. 

 

חשוב לדעת: קבלת סיוע נפשי אינו מותנה בזכאות לפיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל

לאור המצב הנוכחי, במקרים של פגיעת פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה, ניתן לפנות לקבלת טיפול נפשי מקצועי מפסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים, מבלי שתידרש הגשת תביעה לביטוח לאומי. הטיפול ניתן במרפאות בריאות הנפש, מרכזי "חוסן" ועמותות סיוע שונות ללא עלות וניתן לממש 12 מפגשי טיפול אישיים. זכאות זו אינה מותנית בקבלת הכרה בהיותכם נפגעי איבה ממשרד הביטחון והביטוח הלאומי וכדאי לממשה.

משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם ולייצג אתכם במידת הצורך, על מנת להבטיח שתוכלו לממש את מלוא השירותים הנ"ל.

 

לסיכום

מבצע חרבות ברזל הותיר רבים מאזרחי המדינה פגועים בגופם ובנפשם וייתכן שייקח זמן רב עד שפצעים אלו יחלימו. מתוך הבנת הקושי הרב הגלום בהתמודדות עם המצב, משרדנו חותר להציע מענה לכל שאלה ובקשה הנוגעת למימוש זכויות לנפגעי המלחמה והאירועים הסובבים אותם.

אם אתם סובלים מפוסט טראומה בעקבות מלחמת חרבות ברזל – דעו כי יש לכם כתובת אצלנו. משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש יכול וישמח לעזור לכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם.

פנו עוד היום למשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש לקבלת ייעוץ משפטי לגבי מימוש זכויותיכם. הייעוץ המשפטי הראשוני ניתן ללא עלות וללא התחייבות מצידכם.

פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת "חרבות ברזל"

הסימנים השכיחים לפוסט טראומה כוללים חוויית הטראומה מחדש באמצעות הבזקים או חלומות בעתה, עוררות יתר, קשיי ריכוז ושינה, פחדים, רגישות מוגברת לגירויים סביבתיים כמו רעשים רמים, והימנעות ממצבים ודברים המזכירים את האירוע. בכל מקרה, עדיף להיוועץ באיש מקצוע בתחום בריאות הנפש כמו פסיכיאטר או פסיכולוג לקבלת אבחנה רשמית.

קבלת פיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל כרוכה בהכרה בנפגע הטראומה כנפגע איבה. את ההכרה יש לבקש ממשרד הביטחון באמצעות הגשת בקשה להכרה בנפגע איבה לביטוח הלאומי. במידה והתביעה מאושרת במשרד הביטחון ישולמו לנפגע תגמולי טיפול רפואי (תט"ר) בגין תקופת החלמתם שבה הם אינם כשירים לעבודה עקב מצבם הנפשי. תגמולים אלו משולמים למשך תקופה של עד ל- 9 חודשים ולאחריהם, ניתן להגיש תביעה לפיצויים בגין נכות נפשית לביטוח לאומי, ככל שאי כושר העבודה ממשיך.

אם קיבלתם מהמדינה הכרה בנכותכם עקב פוסט-טראומה ממלחמת חרבות ברזל, תוכלו להיות זכאים לקצבת נכות כתלות בגובה אחוזי הנכות שנקבעו לכם בביטוח הלאומי. ככלל, המשמעות היא שמעל ל-10 אחוז נכות נפשית, תקבלו מדי חודש תשלום כספי שיועבר אליכם באופן שוטף או מענק נכות חד פעמי. 

הפיצויים לנפגעי פוסט טראומה ממלחמת חרבות ברזל יכולים לסייע לנפגע להתמודד עם המצוקה הכלכלית שיש סיכוי שנגרמה לו עקב הפגיעה הפוסט-טראומטית וכושר העבודה שניזוק בעקבותיה, כמו גם לממן טיפולים נפשיים שעשויים להידרש לצורך טיפולי המשך בטראומה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט

פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה

פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו

פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב

פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין ביטוח לאומי, עורך דין לנפגעי פעולות איבה, עורך דין משרד הביטחון
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש

לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן