לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

פיצויים בעקבות חרדה וטראומה בזמן פיגוע

אם נכחתם באירועי האיבה של השביעי באוקטובר או נפגעתם בפיגוע בנסיבות אחרות, ייתכן בהחלט כי מגיעים לכם פיצויים בעקבות חרדה וטראומה בזמן פיגוע. הדבר נכון במיוחד אם אתם חווים קשיי תפקוד ופגיעה בכושר עבודתכם על רקע מצבכם הנפשי בעקבות האירוע הקשה שחוויתם. בסקירה זו נסביר על התנאים לקבלת הכרה בפגיעה נפשית כפגיעת איבה ובתהליך לתביעת הפיצוי הכספי והזכויות המגיעות לכם. 

 

התנאים לקבלת פיצויים בעקבות חרדה וטראומה בזמן פיגוע

קבלת פיצויים בגין פגיעות נפשיות הפוגעות בכושר העבודה, מותנית בכך שהתובע יהיה אזרח ישראלי בגיר (בגיל 18 ומעלה) לפני גיל הפרישה לגמלאות, שבשל פגיעה נפשית איבד את כושר ההשתכרות שלו, או חווה ירידה משמעותית של 50 אחוזים בכושר השתכרותו ויותר. 

בנוסף לכך על התובע להיות מובטל או בעל הכנסה מעבודה שאינה עולה על 60% מן השכר הממוצע במשק שעומד על 7,122 ש"ח (החל מ-01.01.2023).

תביעתה של אישה נשואה שאיננה עובדת, תיבחן כתביעת נכות לעקרת בית, באם לא עבדה במשך 12 חודשים ברצף או במשך 24 חודשים שאינם בהכרח רצופים במהלך 48 החודשים שלפני הגשת התביעה או לפני מועד הפסקת עבודתה – באם הפסקת העבודה התרחשה אחרי הגשת התביעה.

בהמשך לכך, נדרש התובע להיות בעל דרגת נכות רפואית שנקבעה לו בידי הוועדה הרפואית בביטוח לאומי, ושיעורה הוא לפחות 60 אחוזים, או לפחות 40 אחוזים באם מדובר במספר ליקויים המוכרים בידי הביטוח הלאומי שאחד מהם מזכה בנכות רפואית של 25 אחוזים ויותר.

לבסוף, תלויה הזכאות לפיצויי נכות בקביעת הביטוח הלאומי כי שעקב הנכות הנפשית של התובע הוא איננו כשיר לעבוד או שהיכולת שלו לעבוד ירדה ב- 50 אחוזים לפחות, ונקבעה לו דרגת אי כושר בשיעור מהשיעורים הבאים: 60, 65, 74 או 100 אחוזים.

 

כיצד מגישים תביעת פיצויים בעקבות חרדה וטראומה בזמן פיגוע לביטוח לאומי?

תביעת נכות כללית על רקע פוסט טראומה, חרדה ומגוון סוגי פגיעות נפשיות אחרות, מוגשת למוסד לביטוח לאומי באמצעות טופס 7801.

יש לצרף לתביעה חוות דעת של פסיכיאטר, עובד סוציאלי או פסיכולוג, מכתב סיכום אשפוז (אם ישנו כזה) וכל מסמך רפואי רלוונטי אחר המעיד על הבעיה הנפשית והשלכותיה על כושר ההשתכרות של מתמודד הנפש התובע.

מבוטח שיש לו יותר מליקוי אחד – הדבר עלול להגדיל את אחוזי הנכות הרפואית שלו, לכן מומלץ לספק אישורים רפואיים על כל הליקויים הנפשיים, הקוגניטיביים והגופניים שבהם הנפגע לוקה.

 

מה התהליך לקביעת היקף הזכאות לפיצויים בעקבות חרדה וטראומה מפיגוע?

לאחר הגשת התביעה הביטוח הלאומי מזמן את התובע לבדיקה בוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלו, על פי רשימת הליקויים בסעיפים 33 ו-34 לתקנות הביטוח הלאומי.

כדי להיות זכאי לקבלת גמלת נכות כללית, צריך שהוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי, תקבע לתובע נכות רפואית של 60% לפחות או 40% לפחות – אם יש לו מספר ליקויים שעל אחד מהם נקבעה דרגת נכות רפואית בשיעור של 25 אחוזים ומעלה. עבור עקרת בית תספיק דרגת נכות רפואית בהיקף של החל מ- 50 אחוזים.

בהמשך לכך, נקבעת למבוטח דרגת אי כושר עבודה, אם הוא עומד באחוזי הנכות הרפואית הרלוונטיים כאמור לעיל. מבוטח בעל אחוזי נכות בשיעורים המזכים שתיקבע לו דרגת אי-כושר בשיעור של 60%, 65%, 74% או 100% – יהיה זכאי לפיצויים, כאשר סכום הקצבה שיתקבל יהיה בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה עבורו.

אחוזי הנכות ייקבעו בין היתר על פי חומרת הפגיעה הנפשית של התובע, הטיפול שהוא מקבל, משך ההפרעה ומספר ההתקפים, מספר האשפוזים, התפקוד הנפשי והחברתי שלו, היכולת שלו לעבוד והצורך שלו בהשגחה מזולתו.

 

לסיכום

במידה ואתם מתמודדים בימים קשים אלו עם חרדות ותסמיני פוסט טראומה שמשבשים את שגרת חייכם, על רקע האירועים של מלחמת "חרבות ברזל", דעו כי אינכם חייבים להתמודד עם הקושי בכוחות עצמכם. המוסד לביטוח לאומי מעמיד בימים אלו ערוצי סיוע נפשי וכלכלי לכל מי שנפגע בגופו או בנפשו מאירועי השביעי באוקטובר ובמסגרת מלחמת חרבות ברזל בכלל. במידה ואתם מתקשים לממש את זכויותיכם בערוצים הללו, משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש ישמח לסייע לכם.

למשרדנו ניסיון רב בהגשת תביעות להכרה בנפגעי חרדה וטראומה כנפגעי איבה ומימוש זכויות בביטוח לאומי, במשרד הביטחון ומול גופי הפנסיה והביטוח הפרטיים. צוות המשרד שמח לענות על שאלותיכם ולסייע לכם יד ביד, עד לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם. לסיוע משפטי איכותי ואכפתי, פנו אלינו בהקדם עוד היום.

פיצויים בעקבות חרדה וטראומה בזמן פיגוע

על מנת לקבל פיצוי על נכות נפשית, יש להגיש תביעה לביטוח לאומי ולעבור בדיקה רפואית אצל ועדה רפואית מטעם הבט"ל.

אחוזי הנכות בביטוח הלאומי נקבעים בין היתר לפי חומרת הפגיעה הנפשית, הטיפול שהתובע מקבל, משך ההפרעות ומספר ההתקפים, כמות האשפוזים, מצב התפקוד הנפשי והחברתי של הנפגע, היכולת שלו לעבוד למחייתו והצורך שלו בהשגחה.

לפי חוק הביטוח הלאומי, אדם זכאי לפיצוי במקרה של נכות רפואית של 60% לפחות, או 40% לפחות בהינתן כמה ליקויים שאחד מתוכם בשיעור של 25% לפחות (או 50% לפחות לעקרת בית). 

מומלץ לספק אישורים רפואיים על כל הליקויים הנפשיים, הקוגניטיביים והגופניים שבהם הנפגע לוקה בצל הפיגוע שחווה, וחוות דעת מקצועית מפסיכיאטר, פסיכולוג או עובד סוציאלי קליני.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט

פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה

פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו

פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב

פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין ביטוח לאומי, עורך דין לנפגעי פעולות איבה
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש

לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן