לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה

המצב הביטחוני המורכב באזורי הדרום והצפון בישראל, חושף אזרחים רבים למתקפות טרור וטילים חוזרות ונשנות, אשר עלולות לגרום לפגיעה נפשית מצטברת. בחודש האחרון, מאז החל מבצע חרבות ברזל, אנשים מכל קצוות הארץ נחשפו למציאות הבטחונית העגומה הזו ולתופעות הלוואי הנפשיות שהיא מעוררת. לאור זאת, סוגיית מימוש הזכויות בעקבות פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה – אקוטית ורלוונטית מתמיד. המאמר שלפניכם יוקדש לבחינת זכויותיהם של נפגעי פעולות האיבה בישראל, לסיוע נפשי וכלכלי מטעם המדינה.

 

מי נחשבים כנפגעי פעולות איבה על פי החוק בישראל?

לפי החוק בישראל, כנפגע פעולות איבה נחשב כל אזרח / תושב בישראל, שנפגע בגופו ו/או בנפשו במסגרת אירוע טרור – בין אם התרחש בשטחי ישראל או מחוצה לה. בתנאים מסוימים, גם תושב חוץ ואזרח ישראלי שלא מתגורר בארץ, יכולים להיחשב כנפגעי איבה, באם פגיעתם בוצעה ממניעים לאומניים על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי.

בהתאם להגדרה זו, גם נפגעי פוסט טראומה שנגרמה עקב פעולת איבה, עשויים להיות מוכרים כנפגעי איבה בעלי זכאות לפיצויים והטבות נלוות, במוסד לביטוח לאומי.

 

הזכות לקבלת סיוע נפשי בעקבות פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה

לאור המצב הנוכחי, במקרים של פגיעת פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה, ניתן לפנות לקבלת טיפול נפשי מקצועי מבלי שתידרש הגשת תביעה לביטוח לאומי. 

הטיפול ניתן על ידי אנשי מקצוע המתמחים בתחום הטראומה ויכולים להקל על הנפגעים בטווח הקצר. אולם במידה ותסמיני הדחק נמשכים לאורך זמן ממושך מקבלת הסיוע הנפשי הראשוני, חשוב לפנות להמשך טיפול. 

 

מה זה תט"ר לנפגעי פוסט טראומה מפעולת איבה?

תט"ר הינם תגמולים שהמוסד לביטוח לאומי משלם לנפגעי איבה שאינם כשירים לעבוד עקב פגיעה נפשית או גופנית. זאת בתנאי שיוצגו אישור מחלה מטעם רופא מוסמך בנוסף לאישור מטעם רופא במוסד לביטוח לאומי. תגמולים אלו משולמים למשך תקופה של עד תשעה חודשים בגין אובדן כושר העבודה בתקופת הטיפול והשיקום הנפשי לנפגעי פעולות האיבה.

חשוב לדעת: התט"ר משולם רק אם הנפגע אינו מקבל שכר או פיצויים אחרים באותה תקופה. אם מקבל קצבאות אחרות הן יקוזז מן התגמולים המשולמים על ידי הביטוח הלאומי. 

תשלום תט"ר מוגבל לתשעה חודשים בלבד מן הפגיעה, ולאחריהם, דרוש אישור מיוחד מטעם לשכת הייעוץ הרפואי של ביטוח לאומי בכדי להמשיך ולקבל את התגמול.

 

מתי יש מקום להגיש תביעת נכות לביטוח לאומי על רקע פוסט טראומה לנפגעי איבה?

במידה והתסמינים של הפגיעה הנפשית נמשכים לאורך זמן, ניתן להגיש תביעת נכות תוך 12 חודשים מיום אירוע הפגיעה, לשם קבלת תגמולי נכות מהמוסד לביטוח לאומי, זכויות רפואיות ושיקומיות, ואת סל ההטבות המוצע לבעלי נכות נפשית. 

 

מה סכום תגמולי הנכות המשולמים בביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה מפעולות איבה?

סכום תגמולי הנכות המשולמים בביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה מפעולות איבה, תלוי בדרגת הנכות שהוועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי קובעת לנפגע:

  • במקרים שבהם הוכר המבוטח בעד 9% נכות צמיתה, הוא לא יזכה לתגמולי נכות. 
  • מבוטח שיוכר בתור בעל 10%-19% נכות יקבל מביטוח לאומי מענק נכות חד פעמי. 
  • בעלי נכות של 20% ומעלה – יקבל קצבת נכות חודשית.

עינינו הרואות כי הגמלה העשויה להתקבל מהמוסד לביטוח לאומי בגין פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה, משתנה בהתאם לנפגע וחומרת פגיעתו. אולם ההכרה באחוזי נכות – גם אם נמוכים, כוללת סל הטבות רחב כגון שירותי שיקום ומנעד רחב של זכויות נוספות. 

 

האם גם פוסט טראומה ממתקפות טילים נחשבת כפגיעת איבה?

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בהכרה בזכויותיהם של נפגעי פוסט-טראומה מדרום הארץ, לקבל פיצוי כנפגעי פעולות איבה, באמצעות שינויים בחקיקה ובנהלי המוסד לביטוח לאומי. שינוי זה רלוונטי במיוחד בתקופה הנוכחית, שבה אנשים רבים בישראל, סובלים מפגיעה נפשית על רקע מתקפות הטילים שהגיעו לכל קצוות הארץ, ולאו דווקא מאירוע טרור מבודד ונקודתי.

 

השינוי החקיקתי שמאפשר קבלת פיצוי בגין פוסט טראומה מצטברת לנפגעי איבה בישראל

השינויים בנהלי ההכרה בנפגעי פעולות איבה בביטוח לאומי ומשרד הביטחון, נבעו מיוזמת חקיקה של הח"כ לשעבר חיים ילין, תושב עוטף עזה. היוזמה עברה קריאה טרומית בכנסת ביולי 2017. בעקבותיה, המוסד לביטוח לאומי הוסיף סעיפים חדשים בטפסים הרלוונטיים לתביעת הכרה בנפגע איבה, המאפשרים הכרה גם בפגיעה פוסט-טראומטית עקב המצב הביטחוני המתמשך בדרום. לפני התיקון, המוסד הכיר רק בנפגעים מאירועים ספציפיים ותחומים בזמן.

בהתאם לכך, כיום ניתן לתבוע פיצויים לנפגעי איבה בדמות תגמולי טיפול רפואי, כמו גם תגמולי נכות, על סמך חוות דעת מקצועית המעידה על קשר סיבתי בין המצב הביטחוני לבין הפגיעה הנפשית והתפקודית ממנה אדם סובל.

 

מימוש זכויות בעקבות פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה – הכיצד?

ניתן להגיש תביעה לקבלת התט"ר עד שנה מקרות הפגיעה, בסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגורי הנפגע. יש למלא טופס בקשת תגמולי טיפול רפואי לנפגעי פעולות האיבה, ולצרף אליו את כלל המסמכים הרפואיים לצד אישורי הכנסות כנדרש. אפשר להגיש את הטופס באתר האינטרנט, באמצעות פקס, דואר או תיבת השירות שבסניף.

במידה והנפגע ממשיך לסבול מפוסט טראומה גם בחלוף תקופת הזכאות לתט"ר, באפשרותו להגיש לביטוח לאומי תביעת נכות. כאשר מגישים לביטוח הלאומי תביעת נכות בגין פוסט טראומה לנפגעי איבה, יש לצרף אליה חוות דעת של רופא מומחה (פסיכיאטר) שתכלול את תיאור האירועים שהובילו לפגיעה הנפשית האמורה, פירוט אודות הליקוי הנפשי שנוצר והשפעתו על כושר העבודה של הנפגע, דרכי הטיפול האפשריות, הערכה לגבי חומרתה של הפגיעה ואומדן ליכולת הנפגע להשתקם ממנה.

 

לסיכום

פוסט-טראומה היא תופעה מורכבת שיכולה לפגוע קשות באיכות החיים של הלוקים בה. בשנים האחרונות חל שינוי מבורך בהכרה בזכויותיהם של נפגעי פעולות איבה לפיצוי בגין פגיעה נפשית מצטברת. בהתאם לכך, ניתן לתבוע פיצוי על סמך חוות דעת מקצועית המעידה על קשר סיבתי בין המצב הביטחוני לבין הפגיעה. מומלץ להתייעץ עם משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש המתמחה בהגשת תביעות פיצויים לביטוח לאומי ובליווי נפגעי פוסט-טראומה בתהליך למיצוי זכויותיהם. אל תהססו – פנו למשרדנו בהקדם לקבלת הסיוע המגיע לכם.

פוסט טראומה לנפגעי פעולות איבה

המשמעות היא כי מי שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית על רקע פעולת איבה, יוכלו לתבוע פיצוי כספי וזכויות לשירותי סיוע מהמוסד לביטוח לאומי, בעקבות זאת. 

תט"ר הינם תגמולים שהמוסד לביטוח לאומי משלם לנפגעי איבה שאינם כשירים לעבוד עקב פגיעה נפשית או גופנית.

תשלום תגמולי טיפול רפואי מוגבל למשך עד 9 חודשים בלבד מקרות הפגיעה, ולאחר מכן, יש צורך באישור מיוחד של לשכת הייעוץ הרפואי בביטוח לאומי על מנת להמשיך ולקבל את התגמולים הנ"ל.

כן. כיום ניתן לתבוע פיצויים לנפגעי איבה בדמות תגמולי טיפול רפואי, כמו גם תגמולי נכות, על סמך חוות דעת מקצועית המעידה על קשר סיבתי בין המצב הביטחוני לבין הפגיעה הנפשית והתפקודית ממנה אדם סובל.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
Picture of עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין לנפגעי פעולות איבה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן