לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת מהמדינה?

פוסט טראומה הוא השם המקובל להפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) שהיא הפרעת חרדה הנגרמת כתוצאה מחוויה טראומטית או מחשיפה לאירוע קיצוני ומעורר עקב כגון קרב, פיגוע, או מתקפת טילים. פוסט טראומה מאופיינת בתחושות עזות של פחד, מצוקה וחוסר אונים, ערנות מוגברת וזיכרונות חודרניים מהאירוע הטראומטי. בשורות הבאות נענה על השאלה שמעסיקה אנשים רבים בישראל בימים אלו: האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת מהמדינה.

 

על הקושי בקבלת הכרה מהמדינה בפוסט טראומה כתוצאה מפיגוע טרור

החשיפה לאירוע טרור או מלחמה מגלמת בחובה סיכון לטראומה של ממש עבור האנשים שנחשפים לאירועים אלו. ישראלים רבים שנחשפו לאירועים טראומטיים, כגון פציעה בפעולת איבה, פיגוע או פגיעת טיל בקרבת ביתם, עלולים לפתח, בנוסף לחרדה המיידית, גם תגובה נפשית חריפה המגיעה אף לתסמיני פוסט טראומה. 

חוק הפיצויים לנפגעי פעולות האיבה בישראל, הוא דבר החקיקה המרכזי המעניק זכויות סוציאליות לאזרחים שנפגעו מפעולות איבה. כדי להיות זכאים לתגמולים על בסיס חוק זה, יש להוכיח קשר סיבתי בין פגיעת הנפש של הפרט ו פעולת האיבה שחווה. חשוב לדעת כי חוק הפיצויים איננו דן מפורשות בפגיעות נפש, אולם מפנה אל חוק הנכים, שבו פגיעות מסוג זה זוכות להכרה, לרבות הפרעת דחק פוסט טראומטית.

מאחר ולרוב, האבחנה של פוסט טראומה נעשית רק בחלוף תקופה ממועד האירוע שגרם לה, כאשר הסביבה מזהה את השינויים הנפשיים אצל הנפגע – הוכחת קשר בין הפיגוע לפני התסמינים הנפשיים מהם סובל הנפגע, הופכת מאתגרת יותר ובהתאם לכך – גם התהליך למימוש זכויותיו.

 

האם צריך לפנות בצורה יזומה למוסד לביטוח לאומי לטובת הכרה כפוסט טראומה עקב פיגוע?

כשאדם נפגע פיזית בפיגוע, קבלת הכרה בנזקיו מטעם המדינה קלה יותר הודות לכך שנציגים מאגף האיבה והשיקום במוסד לביטוח לאומי, מגיעים ביוזמתם לבתי החולים במטרה להתחיל במיצוי הזכויות בזמן שהנפגעים עדיין מאושפזים. לעומת זאת, כשמדובר בפגיעות נפשיות כמו פוסט טראומה, במרבית המקרים הנפגע הוא זה שידרש ליזום קשר מול הביטוח הלאומי בעצמו, כדי לתבוע הכרה בו כנפגע איבה.

 

סובלים מפוסט טראומה עקב פיגוע? אתם זכאים לסיוע נפשי ללא עלות

חשוב לדעת כי נפגעי טראומה זכאים לטיפול נפשי אחרי הפגיעה גם ללא הכרה בהיותם נפגעי איבה מטעם הרשות המאשרת במשרד הביטחון וביטוח לאומי. טיפול פרטני, קבוצתי או משפחתי זמין לנפגעי נפש במרפאות בריאות הנפש, במרכזי החוסן ובעמותות שונות במגוון מיקומים בארץ. בנוסף לכך בביטוח הלאומי פועל גם קו חם לסיוע נפשי טלפוני לנפגעי טראומה בעקבות מבצע חרבות ברזל.

 

לאילו זכויות זכאי נפגע פוסט טראומה מפיגוע שהוכר על ידי הביטוח הלאומי?

מי שהוכרו בביטוח הלאומי כנפגעי טראומה בעקבות פיגוע, זכאים לגמלת נכות או מענק נכות, כתלות באחוזי הנכות שנקבעו להם. ההכרה בדרגת נכות מזכה לטובת קבלת פיצוי כספי מהמדינה, עשויה להינתן לתקופה מוגבלת או לתמיד, בכפוף להחלטות הוועדה הרפואית לקביעת אחוז הנכות בביטוח הלאומי, וכתלות במצב הנפשי ובתסמינים של התובע. בנוסף לגמלאות נכות, הביטוח הלאומי גם מכסה את עלות הטיפול הנפשי והנוצאות ננוספות הקשורות לפגיעה בפיגוע, כדוגמת הוצאות נסיעה, עלות התרופות וכיוצא באלו.

 

האם ניתן לקבל הכרה מהמדינה גם בפוסט טראומה מנפילת טילים?

אפשר לקבל מהמדינה גם הכרה בפוסט טראומה כתוצאה מחשיפה רבה לסירנות ונפילות טילים, גם אם הטיל לא נחת בסמוך לנפגע. המוסד לביטוח לאומי מאפשר לתובעים לסמן בטופס התביעה להכרה כנפגע איבה, תיבה המתייחסת לחשיפה מרובה לאירועי איבה. אולם גם במקרים אלה צריך להתייצב מול ועדה רפואית שתבחן את רמת הנכות הנפשית של המבוטח, לשם מתן מענק נכות או גמלת נכות חודשית.

 

מדוע חיוני לפנות לסיוע מקצועי בנושא הכרה בפגיעות נפשיות עקב פיגועים?

ישנם מספר סיבות מדוע חיוני לפנות לסיוע משפטי מקצועי בנושא הכרה בפגיעות נפשיות עקב פיגועים:

  1. הכרה בקשר הסיבתי: על מנת לקבל הכרה בפגיעה נפשית עקב פיגוע, יש להוכיח כי הפגיעה נגרמה באופן ישיר או עקיף מהאירוע הטראומטי. עורך דין מנוסה בתחום תביעות נכות נפשיות יוכל לסייע בהוכחת הקשר הסיבתי בין הפיגוע לפגיעה הנפשית.
  2. קבלת תגמולים: במקרים רבים, פגיעה נפשית עקב פיגוע מזכה את הנפגע בתגמולים מהמדינה, מהמוסד לביטוח לאומי או מגורמים אחרים. עורך דין מנוסה יוכל לסייע לנפגע לקבל את התגמולים המגיעים לו.
  3. קבלת תמיכה מקצועית: הליך ההכרה בפגיעה נפשית עקב פיגוע יכול להיות מורכב ומסובך. עורך דין מנוסה יוכל לייצג את הנפגע בהליך זה ולהבטיח כי זכויותיו ישמרו.

 

האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת מהמדינה  – סיכום

בסקירה זו דנו בנושא הכאוב והרגיש של פוסט טראומה כתוצאה מפיגועים והאם היא מוכרת בידי מדינת ישראל. כפי שראיתם, ישנה האפשרות לקבלת סיוע נפשי ללא עלות גם ללא ההכרה הרשמית בפגיעת האיבה שלכם. בנוסף לכך, אדם שנפגע מהפרעת דחק פוסט טראומטית בעקבות פיגוע, עשוי להיות מוכר כזכאי לפיצויים מהמדינה, בהינתן שהרשות המאשרת של משרד הביטחון הכירה באירוע כפעולת איבה באופן פורמלי.

בקצרה, אם אתם סובלים מפוסט טראומה כתוצאה מפיגוע, פנו עוד היום למשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי והכוונה בנושא הכרה בפגיעתכם הנפשית ומימוש הזכויות המגיעות לכם כחוק.

האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת מהמדינה?

לא בהכרח. על מנת לקבל קצבה מביטוח לאומי יש צורך בהכרה רשמית כנפגע פעולת איבה ו/או כנכה עם ליקוי פיזי, קוגנטיבי ו/או נפשי. הכרה זו מחייבת הוכחת קשר סיבתי בין הפגיעה לבין פעולת האיבה, ובין הנכות הרפואית לאובדן כושר עבודה ובקביעת אחוזי נכות על ידי ועדה רפואית.

כן. ניתן לקבל סיוע נפשי מיידי ממרפאות בריאות הנפש, מרכזי חוסן ועמותות ללא תלות בהכרה כנפגע פעולת איבה. ביטוח לאומי מפעיל גם קו סיוע טלפוני ייעודי לנפגעי פוסט טראומה.

בפגיעה פיזית קל יותר לקבל הכרה כי ביטוח לאומי יוצר קשר עם בתי החולים. בפגיעה נפשית הנפגע צריך ליזום בעצמו את הקשר עם ביטוח לאומי.

כן, ניתן לקבל הכרה בפוסט טראומה גם מחשיפה מרובה לאזעקות ונפילת טילים, גם אם הטיל לא פגע בסמוך לנפגע.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט

פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה

פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו

פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב

פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין לנפגעי פעולות איבה
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש

לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן