לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק

כאשר אדם נפצע בעבודתו, בדרך אליה או ממנה, נהוג להגיש לביטוח לאומי תביעה בגין תאונת עבודה. אולם יש מקרים שבהם העובד יכול להגיש תביעת תאונת עבודה גם נגד המעסיק שלו, ללא קשר לתביעת הפיצויים בגין תאונת העבודה מהביטוח הלאומי. בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא ונסביר באילו נסיבות ניתן להגיש תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק, מה משמעות אחריותו של העובד לתאונה לעניין הגשת תביעה כזו, ומדוע חיוני להיעזר בשירותיו של עורך דין תאונות עבודה בתביעות אלו.

 

תאונות עבודה בישראל – מכת מדינה שהיא גם מכה למשק

תאונות עבודה בישראל כבר הפכו מזמן לסוג של מכת מדינה. נכון לשנת 2023 איבדה מדינת ישראל יותר משלושה מיליון ימי עבודה, שזה אומר כמעט מיליארד שקלים של אבדן תוצרת, ועוד מיליונים רבים של שקלים פיצויים למי שנפגעו בתאונות בעבודה. חלק מהתאונות נגרמות בגלל פעולות לא נכונות של העובדים, או עקב רשלנות ומסיבות טריוויאליות אחרות. ואולם חלק משמעותי מאד מהתאונות בגינן מוגשת תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק נגרם עקב חוסר תשומת לב של המעסיק, שימוש בציוד בלתי הולם, הדרכות לא נכונות או העדר הדרכות נאותות לעובדים. למרות המאמצים של משרד העבודה ומשרדי ממשלה אחרים, עדיין לא נראית ירידה משמעותית במספר התאונות בישראל.

 

באילו נסיבות הגשת תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק תתקבל?

תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק תתקבל אם ברור שהתאונה שנגרמה לעובד התרחשה בגלל רשלנות או הזנחה של המעסיק:

  • הדרכות בנושא בטיחות: בכל תחום, ובעיקר בתחומי עיסוק שבהם יש משמעות לשמירה על הבטיחות, חייבים המעסיקים על פי חוק לערוך הדרכות תקופתיות בנושא בטיחות בעבודה, בטיחות אש וכיוצא באלה. מעסיק שאיננו עורך הדרכות כאמור ואיננו מתעד את ההדרכות הללו, עלול לעמוד בפני תביעה משמעותית במקרה של תאונת עבודה.
  • העדר ציוד בטיחות או ציוד לא מתאים: כל מעסיק חייב לספק לעובדים שלו את כל הציוד הדרוש לשמירה על הבטיחות ועל הביטחון שלהם. מעסיק שאיננו מספק לכל עובד את הציוד המתאים עבורו, או שאיננו מספק את הציוד הנדרש בכמויות הנדרשות, עלול בהחלט לעמוד בפני תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק אם תתרחש תאונה שהייתה יכולה להימנע.

 

מה קורה אם העובד עצמו גרם לתאונה בגלל רשלנות?

לא אחת קורה שתאונת עבודה נגרמת על ידי העובד, בעיקר בגלל רשלנות. הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי בשני אופנים: האופן הראשון – פעולה בניגוד לנהלים כפי שהותוו על ידי המעביד. המשמעות היא שימוש לא נכון בציוד, או שימוש בציוד שלא למטרה שלשמה הוא נועד מלכתחילה. האופן השני של רשלנות רפואית הוא הימנעות משימוש בציוד המסייע לבטיחות. למשל – אי נעילת נעליים מתאימות ובגדים מתאימים בעת כניסה למקפיאים, או הימנעות שימוש במשקפיים מתאימים בעת השימוש ברתכת. במקרה של תאונה, עובד יוכל להגיש תביעה לביטוח הלאומי או לחברת הביטוח, אבל לא תהיה לו עילה להגשת תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק.

 

על חשיבות הסיוע המשפטי המקצועי בתהליך להגשת תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק

בכל מקרה של הגשת תביעה, כדאי ואפילו מומלץ להגיש אותה בסיוע ובגיבוי של עורך דין תאונות עבודה. עורך הדין ידאג להשגת כלל המסמכים הנדרשים להגשת התביעה. בשלב הבא הוא יבחן את הממצאים ויחליט אם קיימת עילה להגשת תביעה. בהמשך הדרך הוא ילווה את התובע עד להשגת התוצאות הרצויות.

 

תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק – סיכום

ככלל, הגשת תביעת תאונת עבודה היא בעיקרה נושא פרוצדורלי הדורש מקצוענות והיכרות מעמיקה עם התהליך. לאור החשיבות העצומה של תביעה כזאת ולאור האפשרות לפתח אותה בעתיד לתביעת נכות לצמיתות, חשוב ואפילו מומלץ להגיש את התביעה באמצעות עורך דין לתביעות תאונות עבודה. במקרה של תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק, החשיבות של עורך דין גבוהה שבעתיים.

אם אתם שוקלים להגיש תביעה בגין תאונת עבודה נגד מעסיקכם ומעוניינים בסיוע של עו"ד תאונות עבודה מיומן – אתם בהחלט במקום הנכון. משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש בעל ניסיון רב שנים בליווי תביעות של נפגעי עבודה כנגד מעסיקיהם וישמח לסייע לכם לבחון את ההיתכנות לקבלת פיצוי הולם, גם במקרה שלכם. צרו עמנו קשר כבר כעת ונתאם עבורכם שיחת ייעוץ ראשונית ודיסקרטית – ללא התחייבות.

תביעת תאונת עבודה נגד המעסיק

בדרך כלל, מי שמגיש את התביעה הוא העובד עצמו. הוא יכול לעשות זאת באופן עצמאי או באמצעות עורך דין תאונות עבודה. ואולם אם העובד איננו יכול להגיש תביעה בעצמו, התביעה יכולה להיות מוגשת על ידי בני משפחת, או לחילופין באמצעות עורך דין תאונות עבודה שהוסמך על ידי המשפחה בנושא זה.

תאונת עבודה גורמת להשבתה למעשה של היכולת של העובד להתפרנס ולייצר הכנסה. לפיכך, תביעת תאונות עבודה אמורה להיות מוגשת סמוך ככל האפשר למועד התאונה. ככל שהגשת התביעה מתעכבת, כך קטנים הסיכויים של העובד לקבל את הכספים המגיעים לו. בדרך כלל נהוג להניח כי דחייה של מעל שנה בהגשת התביעה תגרום לדחייה אוטומטית שלה.

בדרך כלל, תביעת תאונת עבודה מוגשת כנגד המוסד לביטוח לאומי. המוסד הזה אחראי לשלם עד 75% מהשכר היומי של העובד, למשך 90 ימים. בנוסף, אפשר וצריך לתבוע את קרן הפנסיה, שאמורה לשלם עד 25% מעלות יום העבודה. אם למבוטח יש ביטוח תאונות אישיות, ביטוח תאונות עבודה או ביטוח אחר המתייחס לנושא, ניתן להגיש תביעה לחברה המבטחת.

התשובה במקרה הזה היא חיובית – עובד זמני יכול להגיש תביעה בגין תאונת עבודה בדיוק כמו כל עובד אחר. אם העובד החליף מקומות עבודה בשלושת החודשים שקדמו לתאונה, הוא חייב להביא תלושי שכר מכל מקומות העבודה בהם עבד בתקופה האמורה. עם זאת, עובד זמני יתקשה להוכיח נכות לזמן ארוך או לצמיתות.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
Picture of עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות עבודה, תאונות עבודה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן