לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

תאונות דרכים בעקבות נהיגה בשכרות

תאונות דרכים המתרחשות עקב נהיגה בשכרות הן תופעה נפוצה ומסוכנת, הגובה מחיר כבד בחיי אדם מדי שנה בשנה, וגורמת נזקים חמורים גם לרכוש. על אף שמדובר בהתנהגות בלתי אחראית ואסורה על פי חוק, במקרים מסוימים עדיין ניתן לתבוע ולקבל פיצוי כספי על נזקי גוף שנגרמו בתאונה כזו. המאמר הבא יעסוק בזכויותיהם והסיכויים של נפגעי תאונות דרכים בעקבות נהיגה בשכרות לקבל פיצוי הולם בנסיבות העניין.

 

מה נחשב כנהיגה בשכרות לפי החוק בישראל?

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה על חוקי התעבורה בארץ. החוק קובע רמה מרבית מותרת של אלכוהול בגוף עבור נהגים, כאשר הרמה המדויקת משתנה בהתאם לגיל הנהג וסוג הבדיקה שבוצעה (בדיקת נשיפה או בדיקת דם). החריגה מעבר לרמה המותרת תיחשב כנהיגה בשכרות במקרה בו נמצאו 240 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף או 50 מ"ג אלכוהול ל- 100 מ"ל דם, עבור בדיקת נשיפה ובדיקת דם בהתאמה.

 

הענישה הקבועה בחוק על עבירת נהיגה בשכרות

בארץ, הענישה על נהיגה בשכרות מתמקדת בשלילת רישיון הנהיגה לתקופה מינימלית של שנתיים. עם זאת, אם הנהיגה בשכרות הובילה גם לתאונת דרכים, הענישה עשויה לכלול גם התייחסות לנזקים שנגרמו בתאונה, כולל היקפם וחומרתם. כלומר, ככל שתאונת הדרכים שנגרמה הייתה חמורה יותר מבחינת הנזק שהותירה, כך עשויה הענישה על הנהיגה בשכרות להיות מחמירה יותר.

מעבר לכך, ישנן נסיבות שבהן אם הנהג שנהג בשכרות נפגע בעצמו בתאונת הדרכים, הוא עלול לאבד את זכאותו לפיצוי כספי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו. זוהי סנקציה נוספת ומשמעותית מאוד עבור נהגים שנהגו בשכרות ונפגעו, שכן הם נותרים ללא פיצוי כספי על הפגיעות שהם ספגו במסגרת התאונה, ההוצאות הרפואיות וההפסדים שנגרמו להם בעקבותיה.

 

על האחריות הביטוחיות של חברות ביטוח החובה לכיסוי נזקי גוף של נפגעי תאונות דרכים

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל, חברות הביטוח שמכסות בביטוח חובה את כלי הרכב שהיו מעורבים בתאונות דרכים, הן האחראיות לפצות את נפגעי תאונות הדרכים על נזקים גופניים ונפשיים שנגרמו להם בעקבותיה.

ככלל, ביטוח החובה, המחודש מדי שנה כחובה חוקית, מכסה את כל הנפגעים בתאונה ללא קשר לאשמתם בה – בין אם מדובר בנהגים, נוסעים, הולכי רגל או רוכבי אופניים.

הפיצוי ניתן בגין הנזקים הגופניים (והנפשיים) שנגרמו בתאונה, בהתאם לכיסוי הקבוע בפוליסת ביטוח החובה.

 

המצבים שבהם חברת הביטוח פטורה מלפצות נפגעים בתאונת דרכים

למרות האמור לעיל, ישנם מספר מצבים שבהם חברת הביטוח פטורה מלפצות נפגעים בתאונת דרכים, וביניהם:

  1. כאשר פוליסת ביטוח החובה אינה בתוקף במועד התאונה
  2. כאשר הנהג שגרם לתאונה אינו ברשימת הנהגים המורשים בפוליסה
  3. כאשר לנהג שגרם לתאונה אין רישיון נהיגה בתוקף
  4. במקרה של פגע וברח, יש להגיש תביעה לתאגיד "קרנית" במקום לחברת הביטוח
  5. כאשר התאונה נגרמה בכוונה תחילה

קיים קונפליקט משפטי בשאלה האם נהג שכור יכול להיחשב כמי שגרם בכוונה לתאונת דרכים, ולפיכך לאבד את זכאותו לתשלום פיצויים מכוח הפלת"ד. מצד אחד, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל נפגע זכאי לפיצוי, למעט מקרים של "כוונה תחילה". מנגד, חברות הביטוח טוענות שנהיגה בשכרות היא בבחינת גרימת נזק בכוונה.

 

האם תאונות דרכים בעקבות נהיגה בשכרות נחשבת כגרימת תאונה בכוונה תחילה בראי החוק והפסיקה?

לשאלה האם נהיגה בשכרות נחשבת כ"כוונה תחילה" לגרימת תאונת דרכים, אין תשובה חד משמעית. מצד אחד, חברות הביטוח טוענות שנהיגה תחת השפעת אלכוהול, בה ידוע הסיכון המוגבר לתאונה, מהווה סוג של גרימת תאונה ב"כוונה תחילה" מצד הנהג. מצד שני, על מנת לשלול את הפיצויים מהנהג, על המבטחת להוכיח שהוא נהג ברשלנות ברמה המעידה על כוונה לגרום לתאונה.

כאן המקום לציין כי גם פסיקת בתי המשפט בנושא זה אינה עקבית – ישנם פסקי דין ששללו פיצויים מנהגים שיכורים, וישנם כאלה שחייבו את חברות הביטוח לפצות אותם.

מכיוון שמדובר בסוגיה מורכבת מבחינה משפטית, בכל מקרה של תאונת דרכים תחת השפעת אלכוהול מומלץ להיוועץ בעורך דין מנוסה בתחום תאונות הדרכים והנזיקין, על מנת להבטיח את מרב הפיצויים עבור הנהג.

 

הצעד המתבקש ביותר להבטחת זכויותיכם במקרה של תאונת דרכים בעקבות נהיגה בשכרות

במקרה של מעורבות בתאונת דרכים תחת השפעת אלכוהול, הצעד הנכון ביותר הוא להיוועץ עם עורך דין מנוסה בתחום הנזיקין. עורך דין כזה מכיר היטב את הסוגיות המשפטיות סביב פיצוי נהגים שנהגו בשכרות בגין נזקי גוף, את מדיניות חברות הביטוח במקרים מעין אלה, ואת פסיקת בתי המשפט בנושא. עורך הדין ייאבק עבורכם מול חברת הביטוח כדי להבטיח שתקבלו את מלוא הפיצויים שאתם זכאים להם על פי דין.

 

לסיכום

תאונות דרכים המתרחשות על רקע נהיגה בשכרות, הן סוגיה מורכבת – הן מבחינה משפטית והן מבחינת השלכותיהן על המעורבים. יחד עם זאת,  הזכות לפיצוי כספי לנהגים שנהגו בשכרות ונפגעו בתאונה, לא תמיד נשללת, ותלויה בנסיבות ובפסיקת בתי המשפט.

לאור מורכבות הנושא, על מנת למצות את מלוא זכויותיהם של נפגעים ונהגים במקרים מורכבים אלה, חיוני להיעזר בליווי משפטי מקצועי ומנוסה.

משרד עורכי הדין אימבר גולן פרטוש מתמחה בייצוג נפגעי תאונות דרכים המערבות נהגים שנהגו בשכרות, ובהשגת הפיצויים המגיעים להם על פי דין. לבדיקת זכאותכם לפיצויים על רקע תאונת דרכים עקב נהיגה בשכרות – פנו כעת למשרדנו בטלפון או באמצעות האתר.

תאונות דרכים בעקבות נהיגה בשכרות

השפעת האלכוהול על הנהיגה יכולה להיות מסוכנת מאוד. שתייה מופרזת לפני נהיגה עלולה לגרום לתאונות דרכים, ובמקרים קיצוניים אף לתאונות קטלניות. שתיית אלכוהול פוגעת ביכולות קוגניטיביות ומוטוריות החיוניות לנהיגה בטוחה, כגון ריכוז, קבלת החלטות, זמן תגובה ותפיסה נכונה של הסביבה. בנוסף, אלכוהול יוצר תחושת ביטחון עצמי מופרזת. שילוב של גורמים אלו עם נהיגה עלול להוביל לטעויות המסתיימות לעיתים באובדן חיי נהגים, נוסעים והולכי רגל. ככל שרמת האלכוהול בדמו של הנהג גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי שיהיה מעורב בתאונת דרכים, מאחר שהשפעת האלכוהול על יכולות אלו הולכת ומחמירה.

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד), נהג שנפגע בתאונה זכאי לפיצוי כספי עבור נזקי הגוף שנגרמו לו, אך ייתכן שזכות זו תישלל אם הוא עצמו נפגע בתאונה בעקבות נהיגה בשכרות מצידו.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין לפני הגשת תביעת פיצויים, על מנת להימנע מטעויות שעלולות לפגוע בסיכויי הזכייה בתביעה. עם זאת, בכל שלב שהוא ניתן לשכור את שירותיו של עורך דין, גם לאחר הגשת התביעה.

עורך הדין יכול לסייע בבניית אסטרטגיית התביעה, איסוף ראיות, ניהול משא ומתן מול חברת הביטוח, ועוד. לכן, גם אם כבר הגשתם תביעה ללא ייעוץ משפטי, עדיין ניתן לשפר את סיכוייכם על ידי שכירת עורך דין מקצועי.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט

פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה

פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו

פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב

פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות דרכים
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש

לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן