לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

נכות עבודה – שאלות ותשובות של נפגעי עבודה

הנפגעים בתאונות עבודה ניצבים בפני שאלות רבות שיש למצוא להן מענה. על מנת להביא להצלחת תביעת הפיצויים, יש להתמודד עם סוגיות פרוצדורליות שונות כגון טפסים ספציפיים, לוחות זמנים להגשה, אופן ההגשה וצורך לזהות את המבטחים הרלוונטיים. קריאה והיכרות עם הנושא חיוניות להצלחה במימוש זכויותיו של נפגע העבודה ולכן את המדריך שלפניכם בחרנו להקדיש לדיון בסוגיות הנפוצות שעולות במסגרת תביעות נכות עבודה – שאלות ותשובות של נפגעי עבודה.

 

מי יכול להגיש תביעה להכרה בפגיעה כתאונת עבודה?

הגשת תביעה להכרה בפגיעת עבודה יכולה להתבצע על ידי 3 גורמים:

  1. הנפגע עצמו יכול להגיש את התביעה, תוך שהוא ממלא בעצמו את כל הטפסים הנדרשים.
  2. במקרים שבהם הנפגע עצמו לא יכול להגיש את הבקשה, היא תוגש על ידי בני המשפחה הישירים של הנפגע, או על ידי מי שמוגדר כאפוטרופוס שלו לצורך העניין.
  3. עורך דין תאונות עבודה יכול גם הוא להגיש תביעת נכות מעבודה או תביעה לדמי פגיעה בשם העובד, בכפוף לקבלת ייפוי כח מטעמו.

 

מתי חשוב להגיש תביעה בגין תאונת עבודה?

תביעת תאונת עבודה חייבת להיות מוגשת סמוך ככל האפשר למועד הפגיעה. הרציונל מאחורי הדרישה הזאת היא שדמי הפגיעה הם למעשה החלופה להכנסות של הנפגע, שהיו מתקבלות מעבודה אילולי הפגיעה. ככל שהגשת התביעה מתעכבת, המסקנה המתבקשת לכאורה היא שלא מדובר בכספים הנדרשים בדחיפות. אם הגשת התביעה מתעכבת מעל 12 חודשים, הסיכויים שהיא תתקבל נמוכים מאוד.

 

למי מוגשת תביעת תאונת עבודה?

הגוף שמטפל בתביעות תאונות עבודה הוא המוסד לביטוח לאומי, ואליו יש להגיש תביעות אלה. באתר המוסד לביטוח לאומי ניתן למצוא את כל הטפסים הנדרשים, אשר כולם או חלקם נדרשים בדרך להגשת התביעה. עם זאת, חשוב להגיש תביעה גם לקרן הפנסיה, שאמור לממן עד כרבע מהשכר המשולם לנפגע העבודה בגין הפגיעה.

 

מה קורה אם בתום תקופת התשלום העובד לא יכול לחזור לעבודה?

המוסד לביטוח לאומי משלם דמי פגיעה בתאונת עבודה לתקופה של תשעים ימים לכל היותר. אם בתוך התקופה הזאת או חלק ממנה העובד חוזר לעבודה, המצב חוזר לקדמותו והעובד פשוט ממשיך לעבוד. ואולם אם העובד איננו מסוגל לחזור לעבודה בתום התקופה האמורה, שומה עליו להגיש בקשה לתביעת נכות בגין תאונת עבודה.

 

אילו טפסים יש למלא לצורך קבלת פיצויים לנפגעי עבודה?

הגשת תביעה בנושא תאונת עבודה, כרוכה במילוי טפסים ובצירוף מסמכים הנדרשים על מנת להביא את התביעה לכדי סיום מוצלח. להלן עיקר הטפסים שיש למלא בהגשת התביעה:

תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה טופס 211

הטופס הזה הוא טופס בסיסי שיש למלא אותו על מנת להתחיל את הטיפול של המוסד לביטוח לאומי בישראל. בתחילת הטופס רשומים כל המסמכים הרפואיים שיש לצרף אליו. עם המסמכים כאמור ניתן למנות תעודה רפואית המעידה על האבחנה הרפואית כתוצאה מהפגיעה. כמו כן חובה לצרף את הדו"ח שמילא על ידי הגורמים הממונים על נושא תאונות העבודה והבטיחות במקום העבודה. מי שמיוצג ע"י עורך דין או אפוטרופוס (או שניהם) חייב להציג צו אפוטרופסות וכן ייפוי כוח שניתן לעורך הדין. הטופס עצמו ברור וקל למילוי.

מסמכים תומכים לתביעה

מסמכים תומכים לתביעה עשויים לכלול כל מסמך אשר יכול לשפוך אור הן על נסיבות הפגיעה ותאונת העבודה והן על אופי הפגיעה. עם המסמכים הללו ניתן למנות את הדו"ח שמילא הממונה על הנושא במקום העבודה סמוך למועד הפגיעה. המסמכים התומכים מצוינים על גבי הטופס של הביטוח הלאומי.

בכל מקרה, אם התובע מסתייע בעורך דין, עורך הדין יבדוק אן את הטופס שהתובע מגיש לביטוח הלאומי והן את המסמכים המצורפים. זאת במטרה למנוע אי בהירויות, טעויות או חוסרים שעלולים לעכב את התביעה, ובמקרה הפחות טוב לפגוע בה פגיעה של ממש.

 

מה סכום הפיצויים בגין תאונות עבודה ולכמה זמן הם משולמים?

במגוון שאלות ותשובות נפגעי עבודה אחת השאלות החשובות נוגעת לגובה התשלום ומשך הזמן שבו הוא משולם. נכון למועד כתיבת שורות אלה, התשלום היומי לא יעלה על 1,241.25 ₪ ליום עבודה. כל תשלום שישולם עבור יום עבודה, יהיה לא יותר מאשר 75% מהשכר של העובד ביום עבודה רגיל. כמו כן, יש להגיש בקשה לקרן הפנסיה, שתממן 25% משכר העבודה היומי של העובד. התשלום ישולם לאורך תקופה של לא יותר מאשר 13 שבועות, שהם 90 ימים מיום התאונה.

אם אחרי התקופה האמורה העובד לא חזר למקום העבודה, הוא יהיה רשאי להגיש תביעת נכות זמנית, שתהפוך לקבועה אם לא ניתן יהיה להשיב את העובד לעבודה.

 

האם נפגעי עבודה יכולים לתבוע גם את חברת הביטוח שלהם בנוסף לביטוח לאומי?

שאלות ותשובות של נפגעי עבודה כוללות לעיתים קרובות התייחסות לביטוחים פרטיים שיש למי שנפגעו בתאונות עבודה. ככלל, מי שיש לו ביטוח פרטי יכול להגיש תביעה גם לחברת הביטול. התביעה הזאת לא אמורה להיות קשורה בשום צורה שהיא לתביעת התשלום מהביטוח הלאומי ומקרן הפנסיה.

 

האם אפשר להגיש תביעת נכות עבודה באופן עצמאי?

אף על פי שבאופן עקרוני, אפשרי להגיש תביעה לנפגעי עבודה ללא סיוע משפטי, יש להביא בחשבון כי הגשת תביעה לאחר תאונת עבודה היא תהליך מורכב. מדובר גם בתהליך שיכול להיות בעל השפעה ניכרת על יכולת ההחלמה והשיקום של נפגע העבודה ומכאן שלא מומלץ להקל בו ראש.
על מנת לפשט את התהליך עבור העובד שממילא נדרש להתמודד עם קשיים רבים בתקופה שלאחר הפגיעה, עורך דין מקצועי בתחום מימוש זכויות רפואיות לנפגעי העבודה, יכול לסייע בהגשת התביעה תוך מניעת דחייתה על רקע טכני. לכן, אם נפגעתם בתאונת עבודה ושוקלים להגיש תביעה, כדאי לשקול קבלת ליווי משפטי מקצועי. הליווי יבטיח טיפול מקיף ומקצועי לאורך כל ההליך עד לקבלת הפיצוי המגיע לכם.

 

לסיכום

אם נפגעתם בתאונת עבודה, חשוב שתדעו כי זוהי זכותכם לקבל פיצוי הולם עבור הנזקים שנגרמו לכם. אולם, הגשת התביעה להכרה בנכות מעבודה, יכולה כאמור, להיות תהליך מורכב ומאתגר.

בהתחשב בכך, חשוב לקבל ייעוץ וליווי משפטי מקצועי שיבטיח לכם את מלוא הזכויות והפיצויים המגיעים לכם על פי חוק.

לכן, אנו מזמינים אתכם בחום ליצור קשר עם משרדנו – משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש. המשרד מתמחה בייצוג נפגעי עבודה ובעל ניסיון רב בהגשת תביעות מסוג זה.

לפרטים נוספים וסיוע אישי – אפשר לתאם פגישת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות כבר עתה.

אל תוותרו על הזכויות שלכם! התייעצו עם עורך דין תאונות עבודה מנוסה כבר היום.

נכות עבודה - שאלות ותשובות של נפגעי עבודה

מוגבלות בעבודה יכולה לנבוע מגורמים שונים, לרבות פציעות פיזיות, מחלות כרוניות, מצבים נפשיים ותאונות עבודה. זיהוי הגורמים השורשיים הוא חיוני כדי להבין ולדעת אילו זכויות אפשר לממש ומול אילו גורמים.

כדי לשמור על מלוא הזכויות, יש להגיש תביעה לדמי פגיעה בתוך 12 חודשים ממועד קרות הפגיעה. הגשה מאוחרת יותר עלולה לגרום לאובדן זכאות חלקי או מלא. לכן לא כדאי לחרוג מחלון הזמן לטיפול בנושא.

עובד שנפגע בעבודה וחזר לעבוד, עדיין עשוי להיות זכאי לפיצוי כספי. אם נעדר מעבודתו עקב הפגיעה במשך עד 91 יום, הוא יקבל תשלום עבור תקופה זו. לאחר מכן, הוא יכול להגיש תביעה לנכות מעבודה. ועדה רפואית תקבע אם אכן הפך נכה כתוצאה מהתאונה ותאשר את גובה הקצבה המגיעה לו.

משך הזמן לטיפול בתביעת פיצויים בגין פגיעה בעבודה תלוי בסוג התביעה. תביעה לדמי פגיעה מטופלת בדרך כלל בתוך 60 ימים, בעוד שתביעה הנוגעת למחלת מקצוע עשויה להימשך עד 150 ימים. משכי הזמן הללו מהווים אמת מידה כללית לקצב הטיפול בתביעות מסוגים אלה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד תאונות עבודה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן