לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל

במהלך מלחמת "חרבות ברזל" והאירועים שהובילו אליה, נפצעו מאות ישראלים, בהם גם לוחמי אש. אף שלוחמי האש נחשפים באופן קבוע לסכנות רבות בעת ביצוע משימות כיבוי והצלה, למרבה הפלא, הם אינם מוכרים כחלק מכוחות הביטחון הזכאים להגיש תביעות פיצויים למשרד הביטחון במקרה של פגיעה במסגרת פעילותם. לכן השורות הבאות יוקדשו לסקירת זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל, מול איזה גוף ניתן לממשן וכיצד הדבר מתבצע הלכה למעשה.

 

איזה גורם אחראי למימוש זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל?

בעוד שחיילים, אנשי מילואים, שוטרים וסוהרים, נחשבים כאנשי כוחות הביטחון הזכאים לסיוע ממשרד הביטחון במידה ונפגעו במסגרת אירועי מלחמת חרבות ברזל על פי חוק הנכים – לוחמי האש אינם מכוסים בחקיקה זו. מכאן נשאלת השאלה המתבקשת: איזו מסגרת משפטית מסייעת ללוחמי אש שנפגעו פיזית או נפשית מהאירועים האחרונים?

ובכן, צוותי הכיבוי וההצלה בישראל, בדומה ליתר אזרחי המדינה, זכאים לסיוע מהמוסד לביטוח לאומי במסגרת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה וחוק הביטוח הלאומי. 

חשוב לחדד: כאשר מדובר בלוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל, במסגרת מילוי תפקידו בצוותי הכיבוי וההצלה, מדובר למעשה על פגיעה בעבודה, תוך כדי פעילות איבה. 

במקרה כזה, ניתן ואף מומלץ להגיש שתי תביעות נפרדות למוסד לביטוח לאומי – תביעה אחת כנפגעי עבודה, ותביעה שנייה להכרה כנפגעי פעולות איבה

 

זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל בהגשת תביעה להכרה בפגיעת איבה

זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל חופפות למעשה לאלו של אזרחים נפגעי פעולות איבה. על פי החוק, המדינה מחויבת לפצות כל אזרח שנפגע בפעולת איבה ולסייע בשיקומו. חוק התגמולים מקנה לאזרח נפגע איבה זכויות מקבילות לשל משרתי כוחות הביטחון אשר הוכרו בתור נכי צה"ל. לכן בתקופה הראשונה שלאחר הפגיעה שבה אינו יכול לעבוד, לוחם האש שנפצע במלחמת חרבות ברזל יהיה זכאי לתגמולי טיפול רפואי – שהם תגמולים חודשיים המהווים תחליף שכר זמני למשך עד 9 חודשים מהפגיעה.

בנוסף לכך, ביטוח לאומי מממן גם טיפול נפשי לפצועים הסובלים מפגיעות חרדה. סיוע זה ניתן באופן פרונטלי או דיגיטלי מגורמים מוסמכים בתחום בריאות הנפש בקופות החולים, מרכזי חוסן ועמותות הסיוע הנפשי השונות – ללא עלות. 

 

זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל בהגשת תביעה להכרה בפגיעת עבודה 

לוחם אש שנפגע במהלך עבודתו כתוצאה מפעולת איבה, מתקפת טילים או כל אירוע ביטחוני אחר במלחמת חרבות ברזל, נחשב כאמור הן כנפגע פעולת איבה והן כנפגע בתאונת עבודה. במקרים כאלו, הנפגע זכאי הן לזכויות של נפגע פעולת איבה מהמוסד לביטוח לאומי, והן לפיצויים מהביטוח הלאומי כנפגע תאונת עבודה.

הפיצוי בגין אובדן כושר העבודה של לוחם אש שנפצע במילוי תפקידו במלחמה, תלוי במשכורתו הקבועה, ממנה נגזר סכום הפיצוי עבור נכות בהיקף של 10 ל- 19 אחוזים. סכום התגמולים במקרים אלו יכול לנוע מעשרות אלפי שקלים ועד כ- 200 אלף שקלים, המשולמים כמענק נכות בסכום חד פעמי לנפגעי עבודה. מנגד, לוחמי אש עם למעלה מ- 20 אחוזי נכות קבועה מפציעתם במלחמה, זכאים לקבל קצבת נכות חודשית שסכומה גם הוא נקבע בהתאם לגובה המשכורת הקבועה שלהם. 

 

איך מתבצע מימוש זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל מול הביטוח הלאומי?

לוחם אש שנפצע במלחמה, יכול להגיש את שתי התביעות במקביל בביטוח הלאומי. היות שעסקינן בתביעות שונות הנשענות על חוקים שונים, ייתכן שייקבעו לנפגע אחוזי נכות שונים בגין אותה הפציעה במסגרת כל אחת מהתביעות הנ"ל. לכן בתום התהליך הנפגעים נדרשים להחליט בהכרה שתספק להם את סל השירותים האטרקטיבי ביותר.

כמובן, עדיף לבחור במסלול עם אחוז הנכות הגבוה יותר וההטבות המשמעותיות יותר. אולם מכיוון שמדובר בנושא מורכב, מומלץ להתייעץ עם עו"ד אובדן כושר עבודה וביטוח לאומי בתהליך.

 

מה בנוגע למימוש זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל במסגרת התנדבותו?

גם כבאים מתנדבים שנפגעו במהלך התנדבותם על פי חוק שירותי הכבאות, זכאים לתגמולים זהים לאלו של נפגעי עבודה. הכוונה למי שהצטרפו לתפקידם בכוחות הכיבוי שלא בשכר, ולמי שגויסו לכיבוי שריפה במלחמה על פי חוק הכבאות.

 

לסיכום: הדרך המומלצת למימוש זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל

המוסד לביטוח לאומי מנסה כעת לסייע לאזרחי ישראל ובכלל זה גם ללוחמי אש שנפצעו במסגרת מילוי תפקידם בחודש האחרון, בהגשת התביעות ובקיצור הליכי ההכרה בזכויות נפגעי האיבה ונפגעי העבודה. אולם לאור עומס הפניות בצל אירועי התקופה האחרונה, התהליך עדיין מסורבל ועשוי לקחת לא מעט זמן. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה שזו התמחותו ויוכל לטפל למענכם בכל תהליך התביעה, לייצג אתכם בוועדות ולהגדיל את הסיכויים לקבלת מלוא הזכויות המגיעות לכם. משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש מתכבד לעמוד לרשותכם לאורך כל הדרך – עד למיצוי מיטבי של זכויותיכם.

זכויות לוחם אש שנפצע במלחמת חרבות ברזל

לאחר שהאירוע מוכר כפעולת איבה מצד הרשות המאשרת במשרד הביטחון – מגיש התביעה בביטוח הלאומי, יוכר כנפגע איבה הזכאי לתגמולי טיפול רפואי (תט"ר) וזכויות נוספות לנפגעי איבה בישראל. 

בתקופה הראשונה לאחר הפגיעה, כשלוחם האש איננו כשיר לשוב לעבודתו, הוא זכאי לקבל מביטוח לאומי "תגמולי טיפול רפואי" שהם תשלום חודשי המהווה תחליף לשכרו הקבוע עד שובו לעבודה ומשולם למשך עד 9 חודשים. קבלת פיצוי זה מצריכה הגשת תביעה להכרה בפגיעת איבה.

לוחם האש שנפצע במילוי תפקידו בזמן המלחמה, רשאי להגיש גם תביעת נכות מעבודה לביטוח לאומי. בעקבות הגשת תביעה זו הוא יופנה לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי שתקבע את שיעור הנכות שלו. שיעור הנכות יקבע את גובה הפיצויים שיקבל הנפגע כקצבה חודשית קבועה או מענק נכות חד פעמי לצד זכויות רפואיות נוספות. 

אם אתם חווים ירידה במצב הנפשי או הגופני בצל אירועי המלחמה – חשוב לפנות מיידית לטיפול רפואי ונפשי מול גורם מוסמך. צעד זה חיוני עבורכם מבחינה בריאותית, וגם יספק תיעוד רפואי של הפגיעה, שישרת אתכם אם תבקשו הכרה כנפגעי איבה או נפגעי עבודה בביטוח לאומי.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין משרד הביטחון
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן