לוגו לתפריט עליון
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

אירוע מוחי תאונת עבודה

אירוע מוחי הוא אחד האירועים הרפואיים הקשים והמסוכנים ביותר, במיוחד כאשר הוא מתרחש במהלך העבודה. שבץ מוחי יכול להותיר את העובד עם נכות קשה לצמיתות ולשלול ממנו את כושר העבודה והפרנסה. לכן חשוב לדעת שבמקרים מסוימים ניתן להכיר בשבץ כתאונת עבודה המזכה בפיצויים וזכויות שיקומיות, בכפוף לעמידה בתנאים שיוצגו במאמר זה.

 

מה זה אירוע מוחי?

אירוע מוחי, הידוע גם כשבץ מוחי, הוא פגיעה הנגרמת עקב קריעה או חסימה בכלי דם במוח. מצבים אלו מונעים הגעת דם וחמצן למוח, דבר הגורם לנזק ולמוות של תאי מוח תוך דקות ספורות. על אף שהנזק נגרם לרקמות המוח עצמן, הסימפטומים ניכרים באזורי הגוף השונים עליהם מפקחות אותן רקמות מוחיות. כתוצאה מהאירוע המוחי, תפקודם של אזורים אלו עלול להיפגע באופן חלקי או מלא.

 

מהן ההשלכות הפוטנציאליות של אירוע מוחי?

אירוע מוחי עלול להותיר אחריו מגוון רחב של השלכות ונזקים, חלקם קשים ובלתי הפיכים:

 • פגיעה בתנועתיות – שיתוק של איברים שונים בגוף, חוסר שיווי משקל וקואורדינציה לקויה.
 • ליקויים קוגניטיביים – פגיעה בזיכרון, קשיי קשב וריכוז, ירידה ביכולות מנטליות.
 • פגיעה בדיבור ובשפה – אובדן יכולת הדיבור, דיבור מגומגם, קשיי הבעה.
 • הפרעות ראייה ועיוורון – כתוצאה מנזק לאזורי מוח המעבדים ראיה.
 • התקפים אפילפטיים.
 • דיכאון, חרדה ושינויים במצב הרוח וההתנהגות.
 • כאבי ראש כרוניים.

כל אלו עלולים לפגוע קשות בתפקוד ובאיכות החיים, בעבודה ובמשפחה.

 

מה בין אירוע מוחי תאונת עבודה והזכאות לפיצויים לעובד?

כאשר אדם חווה אירוע מוחי, בין אם בעבודה או בהקשר אחר, הדבר עלול לגרום לקשיים תפקודיים מגוונים אשר משפיעים באופן שלילי ומשמעותי הן על חייו האישיים והן על חייו המקצועיים.

לאור חומרת התסמינים הנלווים אל אירועי שבץ מוחי, אם עברתם לאחרונה אירוע מוחי במקום העבודה, חשוב שתהיו מודעים לזכויותיכם.

כדאי לפנות כבר בסמוך לאירוע שעברתם, לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין המתמחה בתאונות עבודה ומימוש זכויות לנפגעי עבודה, על מנת לבדוק האם ניתן להכיר באירוע כתאונת עבודה.

בדרך זו תוכלו בסבירות גבוהה לקבל את גמלת הנכות לנפגעי עבודה מהמוסד לביטוח לאומי, יחד עם זכויות רפואיות נוספות.

 

האם אירוע מוחי יכול להוביל לפגיעה בכושר עבודתו של העובד?

כן, אירוע מוחי עלול לפגוע באופן משמעותי ביכולתו של העובד לתפקד ולעבוד. אמנם אם העובד מקבל טיפול רפואי מהיר ומתאים סיכוייו להחלמה טובים יותר, אך גם במקרה זה הוא עדיין עלול לסבול מנכויות וליקויים שונים כתוצאה מהאירוע המוחי.

שיתוק חלקי או מלא, בעיות קוגניטיביות, קשיים בדיבור ובתקשורת ועוד – כל אלה יכולים לפגוע ביכולתו של העובד למלא את תפקידו כראוי. במקרים קיצוניים הפגיעה בכושר העבודה יכולה להיות מוחלטת והעובד לא יוכל עוד לעבוד כלל.

לכן, חשוב מאוד לעובד שחווה אירוע מוחי במקום העבודה או עקב העבודה, להכיר את זכויותיו מול הביטוח הלאומי, חברות הביטוח והמעסיק.

 

האם אירוע מוחי מהווה תאונת עבודה מבחינת החוק?

על פי סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, "תאונת עבודה" מוגדרת כפגיעה או פציעה שנגרמה לעובד שכיר או עצמאי במהלך העבודה או עקב העבודה. הכרה באירוע כתאונת עבודה מקנה לנפגע זכאות לפיצויים והטבות רפואיות, בהתאם להוראות החוק.

על מנת שנפגע יהיה זכאי לפיצוי כספי או רפואי מהמוסד לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, עליו להוכיח שהפגיעה אירעה במהלך העבודה, בדרך אליה או ממנה, או שהיא נבעה מאופי העבודה ותנאיה. זאת על מנת שהאירוע יוכר כתאונת עבודה המקנה זכאות לפיצויים וסיוע בהתאם לחוק.

פירוש הדבר בהקשרנו, הוא שבכדי שאירוע מוחי שאירע במהלך העבודה או עקב העבודה יוכר כתאונת עבודה, על הנפגע להוכיח קשר סיבתי בין השבץ לבין העבודה. עם זאת, ישנם מקרים בהם אירוע מוחי שאירע זמן מה לאחר סיום יום העבודה עדיין הוכר כתאונת עבודה לצורך קבלת פיצויים.

 

אילו זכויות מגיעות לאדם שחווה אירוע מוחי בעבודה?

עובד שעבר שבץ בעבודה או בעקבותיה והוכר כנפגע בתאונת עבודה, זכאי לקבל מגוון תשלומים והטבות רפואיות מהמוסד לביטוח לאומי. מטרת ההטבות היא לאפשר לעובד שאיבד את כושר השתכרותו עקב התאונה, להחלים ולשקם את עצמו.

 

במה כרוכה הגשת תביעת תאונת עבודה בגין אירוע מוחי?

נפגעי עבודה המבקשים לממש את זכויותיהם בביטוח לאומי, נדרשים להגיש טפסי דיווח על תאונת עבודה, המפרטים אודות נסיבות תאונת העבודה, לצד תיעוד רפואי רלוונטי. לעיתים, על הנפגע להתייצב בפני ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי שתקבע את דרגת הנכות שלו. זאת על מנת שיוכל לממש את מלוא זכויותיו כנפגע עבודה.

 

כיצד ניתן להוכיח את קיומו של קשר סיבתי בין האירוע המוחי לבין העבודה?

לעיתים אירועי שבץ מתרחשים שעות רבות לאחר האירוע המקורי שהוביל אליהם. לפיכך, ייתכן מצב שבו קיים קשר סיבתי בין אירוע במקום העבודה לבין שבץ מוחי שאירע לאחר שעות העבודה.

על מנת להוכיח קשר זה ולהכיר בשבץ כתאונת עבודה לצורך פיצויים, יש להראות כי התקיימו שלושה תנאים:

 • על הנפגע להוכיח בבית המשפט כי אירע אירוע יוצא דופן במהלך העבודה, מעבר לשגרה היומיומית. אירוע זה ייבחן באופן סובייקטיבי בכל מקרה לגופו. עם זאת, נטל ההוכחה כי התרחש אירוע חריג שיש קשר סיבתי בינו לבין השבץ, מוטל על הנפגע. הוא זה שיידרש להציג ראיות לקשר שבין האירוע המוחי לבין אירוע חריג זה במסגרת העבודה.
 • יש להוכיח קשר סיבתי רפואי של לפחות 50% בין האירוע המוחי לבין אירוע חריג בעבודה. לשם כך נדרשת סמיכות זמנים בין שני האירועים. חשוב לציין כי קיימת חזקת סיבתיות בחוק הביטוח הלאומי לפיה כל תאונה שאירעה בזמן או בהקשר לעבודה מוכרת כתאונת עבודה, אולם חזקה זו חלה רק על עובדים שכירים.
 • הנפגע יידרש להוכיח גם שלאירוע החריג בעבודה הייתה תרומה משמעותית להתרחשות השבץ, שאינה נופלת בהיקפה מזו של גורמי סיכון בריאותיים אחרים שממנה סבל, אם היו כאלה.

 

חשיבות התמיכה המשפטית במימוש זכויות לנפגעי אירוע מוחי בעבודה

בניגוד לתאונות עבודה גלויות לעין, במקרים של אירוע מוחי הקשר לעבודה יכול להיות סמוי ומורכב יותר להוכחה, שכן, הגורמים התורמים להתרחשות הפגיעה אינם בהכרח גלויים.

לפיכך, הוכחת הקשר שבין תנאי העבודה או אירוע חריג בה לבין האירוע המוחי עשויה להיות מורכבת ביותר.

מכאן נובעת החשיבות בפנייה לייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין מנוסה בתביעות מסוג זה, על מנת לסייע במיצוי מלוא הזכויות כנפגעי עבודה.

 

לסיכום

אירוע מוחי שאירע במהלך העבודה או עקב העבודה, עשוי בתנאים מסוימים להיחשב כתאונת עבודה המזכה את הנפגע בפיצויים והטבות שונות. עם זאת, מדובר בהליך מורכב שדורש הוכחה של קיומם של מספר תנאים, ובפרט קשר סיבתי בין העבודה לבין השבץ. לנוכח מורכבות זו, חיוני לפנות לליווי משפטי מקצועי של עורך דין מנוסה בתחום דיני העבודה והביטוח הלאומי. משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש מתמחה בייצוג נפגעי עבודה במקרים מעין אלה, ויכול לסייע לכם בכל שלבי הדרך למיצוי מלוא זכויותיכם.

אירוע מוחי תאונת עבודה

שבץ מוחי, או אירוע מוחי, הוא בעצם פגיעה באספקת הדם למוח. היא יכולה להיגרם מקריעה או חסימה של כלי דם בתוך המוח, מה שמונע הגעה תקינה של חמצן ומזון לתאי המוח. בהיעדר אספקה, תאי המוח ניזוקים ועלולים למות תוך דקות ספורות, דבר הפוגע בתפקוד המוחי ויכול לגרום לשיתוק, לקויות קוגניטיביות ועוד.

עובד שהוכר כנפגע תאונת עבודה זכאי לקצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי, ביניהן דמי פגיעה, קצבת נכות ושיקום מקצועי. בנוסף יש זכאות להטבות רפואיות שמטרתן לאפשר החלמה ושיקום של הנפגע.

תנאים שיש להוכיח כדי ששבץ מוחי יוכר כתאונת עבודה המזכה בפיצויים הם כדלקמן:

 1. הוכחת קיומו של אירוע יוצא דופן במהלך העבודה, מעבר לשגרה.
 2. הוכחת קשר סיבתי של 50% לפחות בין האירוע החריג בעבודה לבין השבץ עצמו.
 3. הוכחה שלהשפעת האירוע בעבודה על התרחשות השבץ הייתה תרומה משמעותית, יותר מגורמי סיכון אחרים שהיו לנפגע.

הוכחת הקשר בין העבודה לשבץ היא מורכבת מאוד ודורשת מומחיות. עו"ד מנוסה יוכל לסייע באיסוף הראיות, בניתוח המקרה והוכחת העמידה בתנאים הנדרשים על מנת להביא להכרה בשבץ כתאונת עבודה. ייצוג משפטי הולם של עורך דין תאונות עבודה מנוסה, הוא חיוני כאן על מנת שהנפגע יוכל לקבל את מלוא הפיצויים והזכויות להם הוא זכאי בתור נפגע עבודה.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עו"ד אימבר גולן פרטוש
עו"ד אימבר גולן פרטוש

בעלת המשרד, עו״ד אימבר גולן פרטוש מומחית בתחום נזקי הגוף עם ניסיון רב של ייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן בועדות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.

בעברה, עבדה במחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל כיהנה שנים רבות בוועדה לביטוח לאומי של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל.

בנוסף, עומדים לזכותה שורה ארוכה של תקדימים משפטיים פורצי דרך בתחום נזקי הגוף.

עו"ד אימבר גולן פרטוש ברשתות:

פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב | טלפון: 077-804-3544 | מייל: [email protected]

משרד עו"ד אמבר גולן פרטוש
לקבלת יעוץ אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודות המשרד
משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש נוסד בשנת 2012 והינו משרד מוביל בתחום נזקי הגוף.
 
המשרד מונה צוות עורכי דין מומחים בתחום נזקי הגוף, בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין השונים, וכן מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח, מס הכנסה ומשרד הביטחון.
מהתקשורת
כלכליסט
פורסם ב- כלכליסט

במקרה של פציעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, התיעוד הוא קריטי להצלחת התביעה - מאמר שפורסם בכלכליסט .

חדשות פתח תקווה
פורסם ב-חדשות פתח תקווה

מדוע חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין למימוש הזכויות שלכם מול ביטוח לאומי?

14 עכשיו
פורסם בחדשות 14

בשנת 2022 נשבר שיא של 4 שנים במספר הנפגעים בתאונות עבודה. עו"ד אימבר גולן פרטוש בראיון בנושא.

לוגו מעריב
פורסם ב-במעריב

יפוצה בכ - 3 מליון ש"ח על אף שהחליק מקטנוע בתאונה עצמית.

לקוחות ממליצים
לעו"ד אימבר גולן פרטוש.ברצוני להעריך אותך ולצייןעל היחס החם ומקצועיות אשר קיבלתי אצלכם בטיפול... בבעיה שלי . ברצוני לציין שהכל נעשה בצורה טובה ומעולה עם צוות טוב של עורכי דין טובים ומעולים שמטרתם לעזור ללקוח .לבסוף חשוב מאוד לציין שיש תוצאות טובות. תודה רבה על הכל מעריך אותכם מאוד וממליץ מאוד מימני דורון.קראו עוד
מומלץ בחום מקצוענים ביותר!
שירות ישר ומקצועי ללא עוררין!
שירות נהדר...
משרד מקצועי קיבלתי שירות מצוין תודה על הכל
מקצועיות ואנושיות של אימבר העומדת בראש המשרד וצוותה. מומלץ בחום!!!
מקצועיותאמינותויד ביד לאורך כל הדרך .
שירות מיקצועי.ייצוג ופתרון בעיות ומיצוי זכויות בהצלחה.אמבר ועובדיה קשובים ללקוח נותנים מעצמם מעל... ומעברקראו עוד
js_loader
הצלחות המשרד עורך דין תאונות עבודה, תאונות עבודה
DUNS 100 - משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו:
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
×
js_loader
דילוג לתוכן