עורך דין נזקי גוף

עורך דין נזקי גוף – הגוף שלנו הוא מכונה משוכללת להפליא, אבל גם רגישה מאוד. בנסיבות שונות אנחנו עלולים להיפגע, ואפילו בצורה חמורה. כשנגרמים לאדם נזקי גוף – עקב תאונת דרכים, תאונת עבודה, תאונה אישית, רשלנות רפואית, תאונת ספורט ועוד – הוא עשוי להיות זכאי לפיצוי מכוח דיני נזיקין וחוקים רלוונטיים שונים. במקרה כזה מומלץ להתייעץ עם עורכי דין נזקי גוף שזהו תחום המומחיות שלהם. לעו"ד אימבר גולן פרטוש ולצוות המשרד שהקימה ניסיון רחב היקף לגבי כל סוגי התאונות ונזקי הגוף, ובהתאם הצלחות רבות בהושטת סיוע למי שסובלים מנזקים אלה.

באילו מקרים ניתן לתבוע פיצוי בגין נזקי גוף?

הגורמים לנזקי גוף רבים ומגוונים: תאונות דרכים מסוגים שונים (תאונה עצמית, תאונה עם מעורבות של מספר כלי רכב, פגיעה של רכב בהולך רגל, תאונת אופנוע, תאונת אופניים), תאונות במקום העבודה, תאונות בבית הספר, תאונות במרחב הציבורי עקב מחדל (למשל בור שהושאר פתוח וללא סימון), פציעות ספורט ועוד. לכל סוג של תאונה מאפיינים ספציפיים (פירוט בהמשך העמוד), אבל ככלל נדרשים שני תנאים הכרחיים כדי להגיש תביעה בגין נזקי גוף:

  1. קיומה של פגיעה משמעותית – ההגדרה מהי פגיעה "משמעותית" משתנה בהתאם לנסיבות התאונה, כשעל-פי חומרת הפגיעה נקבע גם גובה הפיצוי.
  2. קשר חד-משמעי בין הפגיעה לבין נזקי הגוף שמהם סובל האדם.

הצורך להוכיח את שני המרכיבים הנ"ל הופך את התחום למורכב, ובהתאם מומלץ להסתייע בשירותי עורכי דין נזקי גוף – כלומר עורך דין או עורכת דין מומחים לתביעות נזיקין.

כיצד נקבע גובה הפיצוי עבור נזקי גוף?

ישנם שני מרכיבים עקרוניים בפיצויים עבור נזקי גוף: ממוניים ולא ממוניים.

המרכיב הממוני כולל בעיקר הפסדי שכר (עקב ירידה בכושר העבודה בשל הפגיעה), והוצאות (שכבר הוצאו וגם עתידיות – למשל תשלום למטפלת סיעודית).

המרכיב שמוגדר כ"לא ממוני" הוא פיצוי בגין הכאב, הסבל ובחלק מהמקרים גם קיצור תוחלת החיים.

עורכי דין נזקי גוף מיומנים פועלים בדרכים שונות למיצוי שני המרכיבים ולהשגת מקסימום פיצויים ראויים.

עורך דין נזקי גוף

את מי ניתן לתבוע בגין נזקי גוף?

עוד סיבה לכך שגם עבור האדם שנפגע וגם עבור עורך דין נזקי גוף הם תחום רחב יריעה היא זהות הנתבעים לשלם את הפיצוי.

אופציה אחת היא המוסד לביטוח לאומי, שמחויב על-פי חוק לשלם קצבת נכות או מענק נכות למי שעבר פגיעה חמורה שהותירה חותם ממשי, לזמינות או לצמיתות.

לנפגעים שעברו את גיל הפרישה מעבודה עשוי מוסד זה לשלם קצבה סיעודית, וזאת אם איבדו את היכולת להתנהל באופן עצמאי לחלוטין. סוג אחר של תשלום הוא דמי פגיעה – פיצוי בגין אובדן כושר עבודה, חלקי או מלא, עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

סוג אחר של תביעות נזקי גוף הוא כנגד חברות ביטוח. כך למשל במקרה של תאונת דרכים, החברה שמבטחת את הרכב שבו נהג האדם שנפגע (או במקרה של הולך רגל, את הרכב הפוגע) היא זו שאמורה לשאת בעלות הפיצויים.

כשמדובר על תאונה אישית, ניתן להפעיל ביטוח תאונות אישיות ואם חברת הביטוח מנסה להתחמק מעמידה בתנאי הפוליסה עורך דין תאונות אישיות ונזקי גוף בעל ניסיון רלוונטי ישנה את מאזן הכוחות לטובת המבוטח.

סוג שלישי הוא תביעות כנגד אדם, חברה או גוף ציבורי שאחראים לנזקי הגוף באופן ישיר – לדוגמה תביעה כנגד רשות מקומית שלא פינתה מפגע מהמדרכה, תביעה כנגד בעל עסק אחרי שאדם מחליק בשטח העסק עקב רטיבות, וכו'.

הסוגים השונים של תאונות והדגשים הייחודיים בכל מקרה

עורכי דין נזקי גוף מטפלים כאמור במגוון רחב של מקרים שבהם נגרמו נזקי גוף. העיקריים שבהם הם:

תאונות דרכים

הגוף הנתבע הוא כאמור חברת הביטוח של הרכב. כשאין חברה כזו (למשל אם מדובר בתאונת פגע וברח), התביעה תוגש מול "קרנית" – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שהוקמה במיוחד למטרה זו.

בכל מקרה אין חשיבות למידת האחריות לתאונה. כשתאונת הדרכים התרחשה במסגרת העבודה, בדרך אל מקום העבודה או ממנו, ניתן במקביל לתבוע את המוסד לביטוח לאומי שמכיר בתאונה כתאונת עבודה. חשוב במקרה הזה לפנות ליעוץ של עו"ד תאונות דרכים מנוסה.

תאונות עבודה ומחלות מקצוע

במקרים אלה המוסד לביטוח לאומי מזמן את האדם לוועדה רפואית. על-פי חוק רשאי כל מי שמתייצב בפני ועדה כזו להגיע עם עורך דין – רצוי עורכי דין נזקי גוף עם בקיאות ספציפית בתאונות עבודה ו/או מחלות מקצוע. עורך הדין רשאי להציג את המקרה ואף לענות על כל השאלות.

רשלנות רפואית

תחום רחב יריעה, שכולל רשלנות במהלך הריון או לידה, אבחונים שגויים, רשלנות בטיפול שיניים, רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ועוד. הדגש העיקרי הוא הוכחת הרשלנות – כלומר שלא מדובר בטעות מצערת שעלולה להתרחש בכל הליך רפואי אלא כזו שהיא תוצר של סטייה מהותית מההתנהלות הסבירה המצופה מהגורם המקצועי.

תאונות אישיות

הדגשים הבולטים הם הוכחת התרחשות התאונה, ועל כן שבמידת האפשר מומלץ לאתר עדים ולגבות מהם עדות, והוכחת הנזק שנגרם עקב אותה תאונה – ולשם כך עורכי דין נזקי גוף עם ניסיון יודע לאיזה רופא מומחה לפנות.

עורך דין נזקי גוף – יושרה מוחלטת ונחישות גבוהה

מאחר שלא כל פגיעה מאפשרת הגשת תביעה בגין נזקי גוף, ישנה חשיבות רבה למידת היושרה של כל עורך דין. במשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש מקפידים על יושרה מוחלטת, ורק כשישנה היתכנות אמיתית לקבלת פיצוי נמליץ לכם על התהליך המתאים למיצוי הזכויות.

מאפיינים מובהקים נוספים של ההתנהלות שלנו הם זמינות גבוהה, כך שתמיד נהיה לצדכם, ונחישות רבה על-מנת להגיע לפיצוי המרבי בזמן קצר ככל האפשר. כל אלה, בנוסף לבקיאות המקצועית ולניסיון העשיר, מבטיחים שירות ברמה הגבוהה ביותר שיש.

שכר טרחת עורך דין נזקי גוף

בכל המקרים שבהם ניתן לתבוע פיצויים בגין נזקי גוף, עולה באופן מתבקש השאלה מהו שכר טרחת עורך הדין שמוביל את התהליך ופועל למימוש הזכויות.

חשוב להבהיר כי עמלת עו"ד נזקי גוף מוגבלת על-פי חוק, בהתאם לגובה הפיצויים לאופן יישוב התביעה:

במקרה שבו הושגה הסכמה בין התובע/ת לנתבעים מבלי להגיע לבית משפט, שכר טרחת עורך דין נזקי גוף יהיה לכל היותר 8% מסכום הפיצויים שנקבע.במקרה שבו המקרה הגיע לבית משפט, והושגה פשרה עוד לפני פסק הדין, השיעור המקסימלי של שכר הטרחה הוא 11%.
במקרה שבו גובה הפיצויים הוא תוצאה של פסק דין, עמלת עורך דין נזקי גוף יכולה להגיע לעד 13% מהסכום.

חשוב להדגיש כי הגוף שמפצה את התובע/ת הוא גם זה שמשלם בפועל את שכר טרחת עורכי הדין. כשהמקרה מגיע לבית משפט, והפיצויים נקבעים בפסק דין, השופטים לוקחים בחשבון את חובת התשלום הנ"ל וגם את שיעור העמלה המרבי הקבוע בחוק, ומוסיפים את העמלה לסכום שהם פוסקים

. גם במסגרת פשרה יתווסף שכר הטרחה לסכום שמוסכם על הצדדים. אם למשל גובה הפיצויים הוא 250,000 ש"ח ומדובר על מקרה שהגיע לבית משפט אבל לא לפסק דין, הסכום שיופיע בהסכם הוא 277,500 ש"ח + מע"מ (כלומר 250,000 * 1.11).

בהתאם כל מי שנפגע בתאונה כזו או אחרת יכול להסתייע בעורכי דין מומחים בתחום מבלי לחשוש מהתשובה לשאלה כמה אחוזים לוקח עורך דין נזקי גוף – שכן בכל מקרה הבחירה לא מפחיתה מהפיצויים שיקבל אלא רק מסייעת לו להבטיח מיצוי זכויות מלא.

עורך דין נזקי גוף – שאלות ותשובות

האם נזקי גוף כוללים גם פגיעה נפשית?

כן.

מהי עלות הגשת התביעה בגין נזקי גוף?

העלות משתנה בהתאם לזהות הגוף הנתבע ומורכבות התיק. בחלק מהמקרים תתבקשו לשלם עבור חוות דעת מומחה אודות הנזקים שנגרמו לכם והקשר שלהם לאירוע. בתביעות שמגיעות לערכאות שיפוטיות יש לשלם אגרה. שכר הטרחה הוא לרוב אחוז מסוים מגובה הפיצויים שנפסקים לטובת האדם.

האם ישנה התיישנות על נזקי גוף?

כן – 7 שנים. בכל מקרה מומלץ לפנות אל עורכי דין נזקי גוף מוקדם ככל האפשר.

אילו מסמכים נדרשים לטובת הגשת תביעה בגין נזקי גוף?

כל מסמך המעיד על התרחשות האירוע שגרם לנזקים (כולל תצהירים של עדי ראייה, אם היו כאלה), על היקף הפגיעה (ובפרט חוות דעת רפואיות של מומחים רלוונטיים) ועל היקף הנזק (לרבות קבלות על הוצאות שונות על-מנת לקבל עבורן החזר).

תחומים נוספים בנזקי גוף

שתפ/י אותנו

Facebook
WhatsApp
Email